Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 60 proc. wzrost wartości złota od 2019 roku. Warto jeszcze inwestować w złoto?

OPRAC.: MB
Eksperci zwracają uwagę, że zainteresowanie złotem w Polsce zaczęło rosnąć jeszcze przed pandemią, a wybuch wojny w Ukrainie dodatkowo zachęcił społeczeństwo do zakupu tego aktywa.
Eksperci zwracają uwagę, że zainteresowanie złotem w Polsce zaczęło rosnąć jeszcze przed pandemią, a wybuch wojny w Ukrainie dodatkowo zachęcił społeczeństwo do zakupu tego aktywa. pixabay
Jeżeli w maju 2019 roku kupiliśmy 1 oz sztabkę złota, wówczas o wartości blisko 5 tys. zł, to do dzisiaj zarobiliśmy około 3,1 tys. zł, co daje ponad 60 proc. wzrost wartości złota na przestrzeni ostatnich trzech lat. Od dawna kruszec traktowany jest jako bezpieczna przystań. W momencie, kiedy świat staje w obliczu zagrożeń, ludzie wracają do złota. Potwierdzają to dane firmy Tavex. W I kwartale 2022 roku wartość sprzedaży złota w postaci sztabek i monet wzrosła o 50 proc. w zestawieniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Według wykresu cen i kursu złota SPOT firmy Tavex, 11 maja 2022 roku aktywa te warte były około 8 177 zł/oz. Natomiast w analogicznych okresach w poprzednich latach jego wartość za 1 oz (uncja) wynosiła w 2021 roku około 6978 zł, w 2020 roku – 6850 zł, 2019 roku – 4999 zł oraz w 2018 roku 4705 zł.

Skąd biorą się te wartości?

Przede wszystkim należy pamiętać, że popyt na fizyczne złoto nie jest głównym determinantem dla ceny złota. Ogromna część obrotu na kruszcu sprowadza się do złota, które już jest w skarbcach, u dużych inwestorów i Banków Centralnych. To właśnie ten obrót jest tutaj najistotniejszy. Ponadto warto wspomnieć, że odbywa on się głównie poprzez sprzedaż „papierowej” wersji aktywa, a nie tej fizycznej.

Co ciekawe, wzrost zainteresowania kruszcem wywołany przez wojnę był widoczny jedynie w niektórych krajach – w tym również w Polsce. Firma Tavex podaje, że ruch ten był najsilniejszy w krajach bałtyckich, jednak im dalej na zachód, tym spokojniej.

– Obecnie duży wpływ na wzrost zainteresowania inwestorów złotem ma łatwość, z jaką można je spieniężyć, co tym samym daje poczucie bezpieczeństwa. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup monety lub sztabki istotne jest to, aby wiedzieć, że ważna jest w tych działaniach systematyczność, która zabezpiecza nas przed krótkoterminowymi wahaniami cen – wskazuje Aleksander Pawlak, Prezes Zarządu, Tavex.

Jednocześnie, jak wynika z raportu Światowej Rady Złota, globalny popyt na kruszec wzrósł w pierwszym kwartale 2022 r. w stosunku do analogicznego okresu w 2021 r. o 34 proc., co stanowi najwyższy wynik od czwartego kwartału 2018 roku.

Fenomen złota

Od dawna kruszec traktowany jest jako bezpieczna przystań. W momencie, kiedy świat staje w obliczu zagrożeń, ludzie wracają do złota. Jak wynika z danych firmy Tavex, w I kwartale 2022 roku wartość sprzedaży złota w postaci sztabek i monet wzrosła o 50 proc. w zestawieniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Wynik ten został osiągnięty m.in. dzięki wzrostowi ceny złota, wyrażonej w polskiej walucie, do najwyższego poziomu w historii. Jak wskazują eksperci, wpływ na to w dużej mierze miał wybuch wojny w Ukrainie, która dodatkowo podsyciła oczekiwania inflacyjne oraz związany z nią napływ kapitału na rynki aktywów, które w okresach podwyższonej zmienności co do zasady towarzyszącej napięciom geopolitycznym odnotowują wyraźny wzrost zainteresowania ze strony inwestorów.

Czy złoto jest teraz „gorącym” aktywem?

Eksperci zwracają uwagę, że zainteresowanie złotem w Polsce zaczęło rosnąć jeszcze przed pandemią, a wybuch wojny w Ukrainie dodatkowo zachęcił społeczeństwo do zakupu tego aktywa.

– Było to oczywiście połączone z tym, że w analizowanym okresie polska waluta mocno straciła na wartości. Dlatego notowania złota osiągnęły rekordowe poziomy – wskazuje Pawlak. – Inwestycja w złoto jest dobrym wyborem, jednak nigdy nie powinniśmy się kierować modą lub presją. Każda decyzja inwestycyjna powinna być przez nas dobrze przemyślała i przeanalizowana – podsumowuje.

[polecany[22694871[/polecany]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ponad 60 proc. wzrost wartości złota od 2019 roku. Warto jeszcze inwestować w złoto? - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia