MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poradnik dla małych i średnich firm

Redakcja
Poradnik dla małych i średnich firmAutorem poradnika jest Sebastian Filaber, ekspert inwestycyjny i Prezes Zarządu Opulentia S.A.
Poradnik dla małych i średnich firmAutorem poradnika jest Sebastian Filaber, ekspert inwestycyjny i Prezes Zarządu Opulentia S.A. archiwum
Sektor małych i średnich przedsiębiorstw w Swiętokrzyskiem jest liderem w Polsce pod względem finansowania inwestycji z kredytów i pożyczek. Jednocześnie wskaźnik przedsiębiorczości wypada u nas blado. Barierą dla rozwoju firm może być problem z pieniędzmi z banku.

 

Przedsiębiorca ma dziś szerokie możliwości pozyskania kapitału z zewnątrz na finansowanie swojej działalności. Przed wyborem rozwiązania najlepiej pasującego do profilu i potrzeb firmy, należy jednak jasno określić kierunek jej rozwoju.
 

Oferta dla inwestora

Jednym z takich alternatywnych sposobów finansowania jest pozyskanie inwestora strategicznego. Można znaleźć inwestora ze swojej branży, licząc tym samym, oprócz pozyskania kapitału, również na biznesową pomoc w prowadzeniu naszego przedsięwzięcia. Druga opcja to znalezienie inwestora stricte finansowego, który wnosi kapitał, ale nie bierze aktywnego udziału w działalności operacyjnej spółki. Trzeba wziąć pod uwagę, że w obu przypadkach oddajemy część udziałów w  przedsiębiorstwie pozyskanemu inwestorowi.

NewConnect dla cierpliwych

Pozyskanie kapitału poprzez emisję akcji i wejście na rynek NewConnect jest zarezerwowane głównie dla świadomych i doświadczonych przedsiębiorców (wymóg formalny – spółka akcyjna lub komandytowo-akcyjna). To bardzo sformalizowany proces, wymagający zaangażowania Autoryzowanego Doradcy NewConnect, Biura Maklerskiego oraz kilkumiesięcznego procesu przygotowania stosownych dokumentów.
Obligacje emitowane w ofercie publicznej…

Ustawa o obligacjach z 29 czerwca 1995 roku wprowadziła dla spółek kapitałowych możliwość emitowania obligacji, które nazywamy obligacjami korporacyjnymi. Obligacje korporacyjne mogą być emitowane w ramach oferty publicznej przygotowywanej wspólnie z Biurem Maklerskim. Zaletą tego rozwiązania jest brak ograniczeń w dotarciu do potencjalnych inwestorów. Zdecydowany minus to bardzo wysokie koszty oraz długi czas przygotowania emisji.
 

…i prywatnej

Przygotowanie oferty prywatnej ograniczonej do 99 zdefiniowanych inwestorów, jest tańsze i mniej czasochłonne. W przypadku emisji obligacji w ofercie prywatnej nie oddajemy kontroli nad spółką, czyli akcje w dalszym ciągu pozostają w „naszych rękach”. Największą wadą z punktu widzenia przedsiębiorcy jest jednak koszt oprocentowania obligacji (średnio w przedziale 8-15%), stanowiący zysk dla nabywcy obligacji. Dziś większość obligacji opiera się na kwartalnych lub półrocznych cyklach wypłaty odsetek, więc przedsiębiorca musi być kapitałowo przygotowany do ich obsługi zanim otrzyma zwrot z wykorzystanych w emisji środków finansowych.

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia