Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Porozumienia starostów i marszałka. Będzie łatwiejszy dostęp do internetu

Paweł Więcek
Poniedziałkowe spotkanie marszałka województwa ze starostami.
Poniedziałkowe spotkanie marszałka województwa ze starostami. archiwum
W zeszłym roku zakończyła się realizacja przełomowego projektu telekomunikacyjnego w regionie, czyli sieci szerokopasmowej, która gwarantuje dostęp do szybkiego internetu dla 90 procent mieszkańców oraz 100 procent firm i instytucji publicznych.

Warte 200 milionów złotych przedsięwzięcie polegało na budowie tak zwanej szkieletowej sieci światłowodowej o długości 1422 kilometrów wraz z ośmioma węzłami szkieletowymi oraz 135 węzłami dystrybucyjnymi. Te ostatnie wyglądem przypominają szafy telekomunikacyjne, z których sygnał jest bezpośrednio rozprowadzany poprzez operatorów lokalnych do mieszkańców.

Przybliżenie węzłów dystrybucyjnych do mniejszych miejscowości miało ułatwić operatorom lokalnym budującym sieci dostępowe wejście z usługą tam, gdzie do tej pory było to nieopłacalne z uwagi na duże koszty budowy całej sieci na własną rękę. Jednak nie wszędzie się to udało. Największe problemy dotyczą obszarów o małej gęstości zaludnienia gdzie koszty budowy nie są rekompensowane przez zarobki operatora lokalnego.

- Na takich terenach zwrot z inwestycji dla potencjalnych inwestorów jest bardzo długi. Sytuację pogarszają dwa stałe obciążenia, które wpływają na koszty dla operatora: opłata za zajętość pasów drogowych oraz podatek od nieruchomości. Jako województwa współpracujemy ze wszystkimi gminami oraz powiatami, bo one decydują w sprawach wysokości opłat. Powołano grupę roboczą, która stara się wypracować realne dla potencjalnych inwestorów stawki - mówi Andrzej Sztokfisz, zastępca dyrektora Biura Społeczeństwa Informacyjnego Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach.

Jak mówi marszałek województwa Adam Jarubas, podczas poniedziałkowego spotkania ze starostami padły deklaracje zgody na obniżenie stawek za zajętość pasów drogowych do 10 złotych za metr kwadratowy rocznie zarówno w obszarze zabudowanym, jak i niezabudowanym. - Inicjatywa wyszła od nas, żeby uatrakcyjnić region z punktu widzenia inwestorów jako miejsce do inwestycji dostępowych. Mamy świadomość, że to ograniczenie dochodów budżetów powiatów, ale zależy nam, by sieć pracowała dla mieszkańców - podkreśla Adam Jarubas.

Wcześniej wolę obniżki stawek w tym samym obszarze wyrazili włodarze gmin. - To o tyle ważne, że większość sieci będzie prowadzona w drogach gminnych - zaznacza Andrzej Sztokfisz.

Ustalenie opłat na jednym poziomie pomoże potencjalnym operatorom końcowym oszacować wartość inwestycji doprowadzenia sieci do granic działek odbiorców. Ma to znaczenie w kontekście konkursu dotyczącego dofinansowania budowy sieci dostępowych, który zostanie niebawem ogłoszony przez Ministerstwo Cyfryzacji. W puli jest 840 milionów euro. Dla Świętokrzyskiego przewidziano dwa projekty. Ich realizacja doprowadziłaby do likwidacji zjawiska białych plam w dostępie do internetu.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Porozumienia starostów i marszałka. Będzie łatwiejszy dostęp do internetu - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia