Porządkujemy działkę po zimie i robimy zasiewy

Agata Kowalczyk
To ostatni dzwonek na zakończenie zimowego cięcia drzew i krzewów owocowych. Tylko brzoskwinie możemy prześwietlać do kwietnia, także po ich kwitnieniu.
To ostatni dzwonek na zakończenie zimowego cięcia drzew i krzewów owocowych. Tylko brzoskwinie możemy prześwietlać do kwietnia, także po ich kwitnieniu.
Udostępnij:
W marcu wykonujemy na działce pierwsze prace porządkowe. Rozpoczynamy produkcję rozsady warzyw i roślin ozdobnych.

   Z roślin usuwamy zimowe osłony. Czyścimy byliny, wycinając stare, obumarłe pędy. Z trawnika należy wygrabić stare liście, trawę i mech, a potem zasilić go nawozem. Gdy gleba przeschnie, przygotowujemy rabaty dla roślin sezonowych, nawozimy, przekopujemy i grabimy ziemię. Przycinamy krzewy przed rozpoczęciem wegetacji, wówczas będą miały ładny pokrój i będą obficie kwitły. Najpierw usuwamy chore, przemarznięte i obumarłe pędy.

   Przed rozpoczęciem wegetacji dzielimy byliny kwitnące latem i jesienią: liliowce, ostróżkę ogrodową, rudbekie, dzierżan, barwinek pospolity. Jest to nie tylko metoda rozmnażania, ale też znakomity sposób na odmłodzenie starych egzemplarzy.

W drugiej połowie miesiąca zaczynamy nawozić byliny i krzewy. Stosujemy tradycyjne, sypkie i łatwo rozpuszczalne nawozy, na przykład azofoskę. Pod krzewy dajemy nawozy o spowolnionym działaniu, jak plantacote, osmocote. Wystarczy je podać raz w sezonie.

   Pora na róże

   Pod koniec miesiąca zajmujemy się różami. W krzewach wielkokwiatowych i rabatowych usuwamy pędy słabe i obumarłe, pozostałe skracamy nad 3-5 oczkiem od nasady. Róże pienne tniemy nad 3-5 oczkiem, tak aby oczko położone najwyżej na pędzie było skierowane na zewnątrz korony.

   Wyjątek stanowią formy płaczące - wycinamy tylko pędy słabe, chore i przemarznięte. U róż pnących i parkowych cięcie ograniczamy do usunięcia suchych kwiatostanów, chorych, przemarzniętych oraz starych, silnie zdrewniałych pędów. Miejsca po cięciu smarujemy pastami grzybobójczymi, na przykład funabenem lub farbą emulsyjną z 2-precentowym dodatkiem środka grzybobójczego.

   Siewy do doniczek

   Rozpoczynamy produkcję rozsady roślin jednorocznych. Wysiewamy do doniczek cynię, tytoń, aster chiński, gazanię. W drugiej połowie miesiąca, jeśli pogoda na to pozwoli, wysiewamy nasiona w zimnych inspektach lub pod osłony foliowe - nemezję, dimorfetkę, aksamitkę, portulakę, goździk chiński.

   Na rozsadnik wysiewamy tylko nagietki. Niektóre rośliny nie wymagają wysokich temperatur w fazie początkowego wzrostu, a bardzo źle znoszą przesadzanie, dlatego już w marcu możemy wysiać je na stałe miejsce. Są to ostróżka ogrodowa, groszek pachnący i mak lekarski.

   Pora na sałatę

   Na początku marca produkujemy rozsadę sałaty masłowej, kruchej. Nasiona sałaty kruchej siejemy do połowy marca. Do skrzynek lub większych doniczek możemy wysiać pory i cebule, jeśli chcemy uprawiać je z rozsady, średnio wczesne odmiany warzyw kapustnych, podkiełkowane nasiona selera korzeniowego i naciowego. Przez cały miesiąc możemy wysiewać do ciepłego inspektu nasiona brokułów. Do końca marca wysiewamy także do ciepłego inspektu nasiona wczesnych odmian kalarepy.

   W drugiej połowie miesiąca rozpoczynamy produkcję rozsady warzyw psiankowatych: pomidora, papryki, oberżyny, miechunki pomidorowej i rodzynka brazylijskiego. Do momentu skiełkowania nasion powinna być utrzymywana temperatura 22-24 stopnie C, potem wystarczy 18.

   Inne wprost do gruntu

   Jak najwcześniej, gdy tylko pogoda na to pozwoli, wysiewamy wprost do gruntu rośliny kiełkujące w niskich temperaturach i mało wrażliwe na chłody po wzejściu - cebulę, szpinak, wczesne odmiany marchwi i rzodkiewki, pietruszkę, pasternak, groch. Nakrycie zagonów włókniną zaraz po siewie przyspieszy zbiór warzyw. Bezpośrednio do gruntu sadzimy czosnek, cebulę dymkę, chrzan i szalotkę.

   Warzywa wieloletnie zasilamy nawozami azotowymi. Odchwaszczamy i spulchniamy wokół nich glebę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie