Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poseł Michał Cieślak: - Niższe składki społeczne i niższe podatki małej działalności gospodarczej

Redakcja
Poseł Michał Cieślak: - Niższe składki społeczne i niższe podatki małej działalności gospodarczej
Poseł Michał Cieślak: - Niższe składki społeczne i niższe podatki małej działalności gospodarczej
O projekcie zmniejszenia świadczeń dla małych przedsiębiorców oraz ułatwieniach w handlu dla rolników - rozmowa ze świętokrzyskim posłem klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości Michałem Cieślakiem. Ogłosił Pan, iż razem z posłem Adamem Abramowiczem rozpoczyna prace nad zmniejszeniem składki ZUS dla małych firm. Propozycja to 375 złotych miesięcznie. Skąd ten pomysł i dlaczego akurat taka wysokość świadczenia?

Musimy wydobyć gospodarczą energię Polaków i dodać im odwagi. Nasz pomysł dotyczy małej działalności gospodarczej.  Dziś Polacy obawiają się zakładać firmy i wdrażać swoje pomysły i marzenia, a przecież z małych inicjatyw rodzą się potężne firmy. Powodem tych obaw są oczywiście obciążenia: ZUS, biurokracja i fiskus oraz niepewne jutro. Przykład: krawcowa na osiedlu nie rejestruje działalności, ponieważ ze swojej pracy zarobi około 1500 złotych miesięcznie, a ZUS to wydatek 1140 złotych miesięcznie. Jej przychody też nie są stabilne i powtarzalne każdego miesiąca. Podobna sytuacja jest w innych branżach. Dlatego proponujemy rozwiązania dla małej działalności gospodarczej. Nasz projekt zakłada 15 procent od miesięcznego przychodu małej firmy. Czyli 375 złotych to maksymalna średnia kwota wszystkich podatków, którą w każdym miesiącu może zapłacić firma. Innymi słowy firma jednoosobowa, jeśli w miesiącu wykazała 2000 złotych przychodu, zapłaci 15 procent wszystkich obciążeń i podatków, czyli 300 złotych w tym ZUS, PIT, NFZ - jednym słowem wszystkie daniny. Natomiast, jeśli wykazała przychód 500 złotych, podatek wyniesie 75 złotych. Oczywiście jest też haczyk - nasze propozycje dotyczą firm, których przychody roczne nie przekroczą 30 tysięcy złotych. Jeżeli to nastąpi to w kolejnym roku obrachunkowym, firma zostanie przekierowana na obwiązujące obecnie zasady. Oczywiście ja forsuję rozwiązanie, aby kwota graniczna wynosiła 60 tysięcy złotych rocznie, czyli około 5000 złotych przychodu miesięcznie. Dyskusja trwa. 

Jakie efekty dla kondycji małych przedsiębiorstw oraz - szerzej - dla gospodarki przyniesie wdrożenie tego rozwiązania? 
To, co ważne, to elastyczność i poczucie bezpieczeństwa finansowego małego przedsiębiorcy. Nasze rozwiązania dadzą mu odwagę rejestracji własnej firmy i bycia na swoim. Dla państwa to nowe podatki, ponieważ zaczną płacić ludzie, którzy dziś są w szarej strefie. 

Reklamując ten projekt napisał Pan, nieco żartobliwie, iż jego uchwalenie będzie jeszcze większym ciosem dla opozycji niż program „Rodzina 500 plus”. Może Pan wyjaśnić, co ma na myśli? 
Daleki jestem od stawiania tak odważnych tez, a jeszcze dalszy od oceniania swojej pracy w ten sposób. To oczywiście internet tak zareagował na dośnienia medialne dotyczące naszych propozycji. Ja to jedynie „zalajkowałem” i udostępniłem na profilu społecznościowym. Miło mi, że ktoś ocenia moją pracę w ten sposób. A cios dla opozycji? Z tym się zgadzam, bo przez lata nie zrobili nic.  Jeśli wszystko się powiedzie, wprowadzimy te rozwiązania. Wszystko idzie w dobrym kierunku. Czasem ciężko z wieloma problemami, jakieś dziwne niewidzialne lejce ciągną człowieka z każdej strony do tyłu, ale idziemy wciąż do przodu. Chcę powiedzieć, że dziś już konsultujemy między ministerstwami projekt Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w który również byłem zaangażowany. Wreszcie po wielu latach próśb i apeli wprowadzimy przepisy, na które czekają Polscy rolnicy i konsumenci. W ramach handlu detalicznego możliwa będzie oprócz sprzedaży również produkcja i przetwarzanie żywności, a więc, na przykład rozbiór, krojenie i mielenie mięsa, a także produkcja produktów mięsnych, mlecznych, rybnych czy też produktów pochodzenia niezwierzęcego takich jak na przykład dżemy, soki czy chleby. Innymi słowy każdy rolnik będzie mógł bez prowadzenia firmy i działalności gospodarczej przetwarzać żywność u siebie w gospodarstwie i sprzedawać ją konsumentom z gospodarstwa do kwoty 40 tysięcy złotych przychodu rocznie. 
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia