Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta radzi jak uważać na pułapki podczas wyprzedaży

Red
Jadwiga Rojek, Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta w Radomiu radzi, jak klienci sklepów mogą walczyć o swoje prawa.
Jadwiga Rojek, Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta w Radomiu radzi, jak klienci sklepów mogą walczyć o swoje prawa. Starostwo Powiatowe w Radomiu
Gratisy, które jednak kosztują, zupełnie inne ceny na półce i przy kasie albo brak reklamacji towaru z przeceny – to tylko niektóre z pułapek, które mogą czyhać na klientów podczas sezonowych wyprzedaży. Jak się przed nimi chronić? Odpowiada Jadwiga Rojek, Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta w Radomiu.

Chyba każdy z nas korzysta z wyprzedaży sezonowych. O czym powinni jednak pamiętać klienci podczas takich zakupów?
- Przede wszystkim musimy wiedzieć, że towary przecenione też podlegają reklamacji, to samo dotyczy rzeczy kupionych na wyprzedaży. Kupując rzeczy na wyprzedaży, z promocji lub z ekspozycji mamy tyle samo praw, co w przypadku zakupu towaru po cenie regularnej. Sprzedawca, który temu zaprzecza po prostu łamie prawo. Gdyby zakupiony przez nas towar okazał się wadliwy, na złożenie reklamacji mamy aż dwa lata i składamy ją w sklepie, w którym zrobiliśmy zakupy, najlepiej na piśmie. Do zgłoszenia reklamacji jest konieczny dowód zakupu, najprostszym jest paragon, ale może być to również faktura, potwierdzenie płatności kartą czy wyciąg z konta, a nawet zeznania osób, które towarzyszyły nam podczas zakupów i potwierdzają, że zakup miał miejsce. Dodajmy jeszcze, że do złożenia reklamacji nie jest konieczne opakowanie fabryczne towaru, dlatego sprzedawca nie może go wymagać od klienta.

Czego możemy żądać od sprzedawcy w ramach reklamacji?
- Możemy domagać się naprawy, wymiany, obniżenia ceny wadliwego towaru, a gdy wada jest istotna, również zwrotu gotówki. Wybór żądania należy do klienta, chociaż sprzedawca może zaproponować zamiast wymiany towaru na nowy, naprawę starego, gdyż w jego ocenie nasze roszczenie jest zbyt wygórowane. W takiej sytuacji nie warto się upierać, bowiem w przypadku reklamacji z tytułu rękojmi, towar może być naprawiany tylko jeden raz, czyli przy drugiej reklamacji śmiało możemy żądać zwrotu gotówki.

A jak wygląda sprawa zwrotu towarów?
- Zwrot towaru jest możliwy jedynie za zgodą sprzedawcy, choć wiele osób nadal sądzi, że mogą coś zwrócić do sklepu w terminie 7 dni, jak było wiele lat temu. Zgodnie z obecnym prawem, sprzedawca nie ma obowiązku przyjmowania zwrotów towaru i bardzo często informują o tym stosowne tabliczki czy wywieszki w sklepach. Duże sieci handlowe czy markety prowadzą jednak działalność prokonsumencką i oferują możliwość zwrotu towaru nawet przez rok, ale na określonych warunkach. Sprzedawca może zażądać np. dołączenia opakowania czy zachowania oryginalnych metek. W zamian może zaproponować zwrot gotówki, wymianę na inny towar czy otrzymanie bonu na zakupy w tej samej sieci.

Na co jeszcze warto zwracać uwagę podczas wyprzedaży?
- Przede wszystkim musimy pamiętać, że sezonowe przeceny nie zawsze są okazją, gdyż często kupujemy rzeczy zupełnie niepotrzebne, sugerując się niższą ceną. Dlatego idąc na zakupy, warto sporządzić listę rzeczy naprawdę nam niezbędnych. Pamiętajmy, że w dużych sklepach niemal wszystko ma zachęcać nas do kupna: odpowiednie ułożenie towarów na półkach, stosowna muzyka, duże koszyki, które sprawiają, że głupio nam nie zapełnić ich choć w połowie, czy ceny z groszowymi końcówkami, sugerujące, że coś kosztuje mniej, bo na przykład 5,99 wygląda lepiej niż całe 6 złotych.

Albo ceny promocyjne są wyższe od normalnych…
- Owszem, zdarzają się różnice w cenach podanych przy towarze z cenami zakodowanymi w kasie. Musimy wiedzieć, że wówczas ważna jest cena podana na półce lub na metce i w związku z tym mamy prawo kupić produkt po tej właśnie cenie. Jest jeszcze jedna sztuczka sprzedawców, a mianowicie gratisy. Bywa tak, że za taki prezent i tak musimy zapłacić, albo zakup towaru bez upominku jest znacznie tańszy. Na przykład kupując pastę do zębów, do której dołożono gratis szczoteczkę, zapłacimy więcej niż wtedy, gdy te produkty kupujemy osobno.

Gdzie szukać pomocy jeśli poczujemy się oszukani lub nie możemy dogadać się ze sprzedawcą w sprawie reklamacji?
- Każdy konsument ma prawo do bezpłatnej pomocy rzecznika konsumentów, w przypadku powiatu radomskiego biuro rzecznika mieści się w Starostwie Powiatowym przy ulicy Mazowieckiego 7 w Radomiu. Nieodpłatnie pomagamy tam mieszkańcom w różnych sprawach konsumenckich.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta radzi jak uważać na pułapki podczas wyprzedaży - Echo Dnia Radomskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia