- Osoby bezrobotne mogą zarejestrować się w punktach, otrzymują tam informację odnośnie ofert pracy, staży, szkoleń, mogą skorzystać z pomocy pośrednika pracy oraz wziąć udział w zajęciach klubu pracy. Pracownicy punktów pomagają także osobom bezrobotnym utrzymywać kontakt z pracodawcami – informuje dyrektor PUP w Kielcach Małgorzata Stanioch.
ZAINTERESOWANIE OGROMNE
W ramach współpracy, samorządy gminne udostępniły bezpłatnie lokale, w których znajdują się punkty obsługi bezrobotnych oraz umeblowały je, po stronie Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach leżało natomiast wyposażenie punktów w odpowiedni sprzęt.
I tak, na przykład, pokój dla Punktu Obsługi Bezrobotnych w Bodzentynie udostępnił i umeblował Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie, o czym informuje wiceburmistrz Janusz Kozera. – Codziennie przychodzi do nas mnóstwo ludzi zainteresowanych ofertami pracy, staży, czy szkoleń – mówi Katarzyna Szczurek, pośrednik pracy, pracująca w Bodzentynie. Małgorzata Drąg, pośrednik pracy z punktu w Rakowie tłumaczy, że pracownicy pomagają osobom bezrobotnym w doborze odpowiednich ofert pracy, szkoleń, radzą jak aktywnie poszukiwać pracy, współpracują także z agencjami zatrudnienia. – Kierujemy osoby na staże, prace interwencyjne, roboty publiczne, szkolenia. Jeżeli ktoś szuka informacji, jak szukać pracy, to u nas znajdzie - zapewnia z kolei Jan Prucnal, pośrednik pracy pracujący w Punkcie Obsługi Bezrobotnych w Chmielniku.
ZMIANY W PRZYSZŁYM ROKU
W przyszłym roku wszystkie punkty obsługi bezrobotnych zostaną zmienione w lokalne punkty informacyjno – konsultacyjne dla osób bezrobotnych. – Naszym celem jest to, aby osoby bezrobotne przyjścia do naszego punktu nie traktowały, jako przymusowego przyjścia do pośredniaka. Chcemy ich zachęcić do rozmów z nami, do dokształcania się. Dlatego zmieniamy schemat obsługi bezrobotnych – tłumaczy dyrektor Stanioch.
Jacek Paszowski, kierownik Wydziału Organizacji i Kadr w PUP w Kielcach dodaje, że w lokalnych punktach informacyjno – konsultacyjnych osoby bezrobotne otrzymają wszelką pomoc. – Jeżeli chodzi o te podstawowe usługi, które oferujemy naszym klientom. Pozwali im to na oszczędzenie pieniędzy, które inaczej wydaliby na dojazdy do Kielc – tłumaczy Paszowski.
Będą także zmiany w wyglądzie lokali, w których znajdują się punkty. – Pomieszczeniom spróbujemy nadać formę bardzo nowoczesną, przewidujemy ich nowe oznakowanie – wymienia dyrektor Stanioch.
W Rakowie, gdzie Lokalny Punkt Informacyj-no – Konsultacyjny dla osób bezrobotnych zostanie uruchomiony już od stycznia, już przygotowany jest dodatkowy pokój, gdzie będzie się on mieścił. – Bardzo się cieszę z takiej inicjatywy Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach. Jesteśmy gminą najbardziej oddaloną od Kielc, więc dla osób bezrobotnych po-wstanie tego punktu, to ogromne udogodnienie – tłumaczy wójt gminy Raków Alina Siwonia. Pierwszy w powiecie kieleckim LPIK będzie działał w Urzędzie Gminy w Rakowie.
– Oprócz dwóch pokoi przeznaczonych dla punktu, wójt gminy raków deklaruje, że w sali konferencyjnej będą mogły odbywać się spo-tkania w ramach klubu pracy – uzupełnia dyrektor PUP w Kielcach.
POWIATOWY URZĄD PRACY W KIELCACH BĘDZIE NIECZYNNY 24 GRUDNIA 2009 ROKU.
Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?