MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powiększamy bagażnik samochodowy

Jerzy Stobiecki
Najpopularniejsze są boksy o nośności do 75 kilogramów i pojemności do 500 litrów
Najpopularniejsze są boksy o nośności do 75 kilogramów i pojemności do 500 litrów
Jeśli bagażnik naszego samochodu przestał spełniać nasze oczekiwania, a nie stać nas na zmianę auta na większe, rozwiązaniem problemu jest montaż na dachu boksu bagażowego.

    Podstawowe parametry boksów bagażowych to pojemność, długość i nośność. Najmniejsze mieszczą 330 litrów bagażu, największe 550 litrów. Zaś ciężar bagażu może wynosić od 50 do 75 kilogramów.

   - Jeśli chcemy wykorzystywać boks tylko do przewozu bagażu uwagę powinniśmy skupić na krótszych, których długość wynosi 130 lub 145 centymetrów. Jeżeli natomiast będziemy wykorzystywać go także zimą, do przewozu nart, polecam boks o długości 180, a nawet 215 centymetrów - wyjaśnia Robert Socha z firmy Motormis. - Decydując się na zakup powinniśmy pamiętać również o tym, że żywotność boksów wynosi, zależnie od klasy, od 10 do 15 lat.

   Boksy mają systemy mocowań przystosowane do montowania na bagażniku bazowym, który możemy zmienić, dzięki czemu będziemy mogli zamontować boks na dachu innego auta.

Istnieją różne typy mocowań boksów, każdy z nich może "współpracować” z dowolnym bagażnikiem bazowym dobieranym do konkretnego modelu samochodu. Nie ma uniwersalnych bagażników bazowych. Istotne jest to, czy auto wyposażone jest w relingi dachowe, czy nie.

- Tak zwane "bazy” wykonane są z aluminium lub stali. Ich ceny zaczynają się od 119 złotych za bagażnik do relingów i 199 złotych bez relingów - informuje Robert Socha.

   Długość boksu może być większa niż długość dachu samochodu. Ze względów praktycznych warto zwrócić uwagę jednak na to, aby tylna część boksu nie przeszkadzała w podniesieniu klapy bagażnika.

   Boksy można montować asymetrycznie, nie w osi dachu, w celu ułatwienia załadunku (tańsze modele mają możliwość otwierania tylko na jedną stronę). Powinniśmy również pamiętać o ograniczeniu prędkości, zalecanym przez producenta. W czasie jazdy z boksem nie powinno przekraczać się 130 kilometrów na godzinę. Ponadto warto mieć świadomość, że jazda z boksem powoduje nieznaczne zwiększenie zużycia paliwa, maksymalnie do 1 litra na 100 kilometrów.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia