Powodzie w Kenii nie ustają. Rząd nakazuje ewakuację, a do kraju zbliża się cyklon – ZDJĘCIA

Andrzej Grochal
Andrzej Grochal
Kenia zmaga się z powodzią
Kenia zmaga się z powodzią LUIS TATO/AFP/East News
188 osób zginęło, a 90 uważa się za zaginione, w wyniku powodzi, które od marca nawiedzają Kenię. Rząd nakazał ewakuację mieszkańców najbardziej zagrożonych terenów. Sytuację kraju pogarsza nadciągający cyklon Hidaya.

Spis treści

Ewakuacja mieszkańców

Władze Kenii nakazały ewakuację mieszkańców z terenów w pobliżu 178 tam i zbiorników wodny. MSW ostrzegło, że zbiorniki „wypełniły się, lub są prawie wypełnione, i w każdej chwili mogą wylać, stwarzając zagrożenie dla osób mieszkających w sąsiedztwie”. Mieszkańcy mają czas na ewakuację do piątkowego wieczoru.

Ulewne deszcze i lawiny błotne

Niedawne ulewne deszcze spowodowały powodzie na skalę rzadko spotykaną w tym rejonie. Powodziami została dotknięta nie tylko Kenia, lecz również sąsiednia Tanzania, gdzie zginęło 155 osób.

Oprócz powodzi kolejne zagrożenia stanowią lawiny błotne. W jednej z nich, która przeszła w nocy w pobliżu MaiMahiu, zaskakując mieszkańców wiosek, zginęło 50 osób.

Nadciąga cyklon

Kenijskie władze spodziewają się, że sytuacja ulegnie pogorszeniu w nadchodzących dniach wraz z nadejściem bardziej ekstremalnych warunków pogodowych. „W regionie przybrzeżnym prawdopodobnie wystąpi cyklon Hidaya, który spowoduje ulewne opady deszczu, duże fale i silne wiatry, które mogą mieć wpływ na działalność morską na Oceanie Indyjskim” – podało biuro prezydenta Kenii Williama Ruto.

Departament meteorologii Kenii podał, że Nairobi będzie jednym z obszarów najbardziej dotkniętych burzą. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych stwierdziło z kolei, że sytuacja „może stać się tragiczna, ponieważ gleby w całym kraju są całkowicie nasycone” wodą.

Ministerstwo dodało, że utworzyło tymczasowe schronienia, w których znajduje się żywności i artykuły pierwszej pomocy dla ewakuowanych.

Rząd obwinia zmiany klimatyczne

Rząd uważa, że ulewne deszcze i spowodowane nimi powodzie są skutkami zmian klimatycznych. Jednym z najważniejszych czynników powodujących ulewy jest dipol na Oceanie Indyjskim. Są to przeciwstawne obszary ciepłych i zimnych wód powierzchniowych, często nazywane „indyjskim Niño” ze względu na jego podobieństwo do El Niño na Pacyfiku. Wyższe temperatury powodują zwiększone parowanie, co z kolei sprawia, że warunki pogodowe są bardziej niestabilne i gwałtowne.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło: BBC

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl