Powstaną wytyczne dla nauczycieli wskazujące, co jest pracą domową, a co nie. Nauczyciele komentują: „To nakręca roszczeniowość rodziców”

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Wiceminister edukacji Joanna Mucha zabrała głos ws. zniesienia prac domowych. Ministerstwo szykuje wytyczne dla nauczycieli. Co się w nich znajdzie?
Wiceminister edukacji Joanna Mucha zabrała głos ws. zniesienia prac domowych. Ministerstwo szykuje wytyczne dla nauczycieli. Co się w nich znajdzie? Marcin Obara/PAP
Wątpliwości związane z likwidacją prac domowych nie ustają, co więcej nieustannie pojawiają się nowe. „Chcemy przygotować »manual«, w którym powiemy, co jest pracą domową, a co nie - powiedziała w Polsat News Polityka wiceminister edukacji Joanna Mucha”. Nauczyciele nie są zachwyceni tą propozycją. Przedstawiamy szczegóły.

Spis treści

Nauczyciele dostaną wytyczne?

W telewizji Polsat News Polityka gościem była wiceminister edukacji Joanna Mucha. Zapytana o plany zniesienia prac domowych opowiedziała o wytycznych, jakie ministerstwo szykuje dla nauczycieli.

Dlatego chcemy przygotować taki „manual”, w którym powiemy, co jest pracą domową, a co nie - odpowiedziała wiceminister.
- Tak, aby nie było konfliktów na linii nauczyciel-uczeń oraz nauczyciel-rodzic - dodała Mucha.

Taki pomysł pojawił się, by uczniowie nie mieli wątpliwości co do tego, co nauczycielowi wolno, a czego nie i co może być ocenianie.

Trwa głosowanie...

Czy prace domowe powinny być zlikwidowane?

Roszczeniowość rodziców się wzmocni?

Zapytaliśmy nauczycieli, co myślą o takich wytycznych i czy faktycznie mają trudności z rozróżnieniem tego, co jest pracą domową, a co nią nie jest.

Pojawiło się już dużo głosów na temat tego, dlaczego prace domowe są pożyteczne. Wypowiadali się na ten temat specjaliści i eksperci. Co więc ministerstwo zamierza teraz uczynić? Nauczyciele doskonale wiedzą, czym są prace domowe. Co więcej, nauczyciele potrafią logicznie myśleć i sami są w stanie wyważyć, co warto zadać do domu, a co jest tylko zbędnym zapychaczem. Wprowadzanie wytycznych na ten temat jest śmieszne i odbiera autonomię nauczycielom - mówi nam pani Karolina, nauczycielka matematyki w szkole podstawowej. Jest naprawdę wiele problemów w polskiej edukacji, nad którymi trzeba się pochylić. Nie sądzę, czy rozważanie, co jest, a co nie jest pracą domową, jest jednym z nich.

Nauczyciele wspominają również o trudnościach w kontaktach z rodzicami, którzy bardzo chcą wpływać na pracę nauczycieli, nie mają zaufania do ich metod i umiejętności i stale kontrolują pracę pedagogów, co nie poprawia sytuacji.

Myślę, że nauczycielowi zostawia się coraz mniej swobody, co nakręca jeszcze bardziej roszczeniowość rodziców, która i tak jest już na wysokim poziomie. Nauczyciel musi się ze wszystkiego tłumaczyć i za wszystko przepraszać - zauważa pani Izabela, nauczycielka z Gdańska.

Sam pomysł z wprowadzeniem zakazu zadawania zadań domowych nie jest trafiony, a tworzenie takiego "manualu" według mnie nie jest konieczne - nauczycielka z Dolnego Śląska z ponad 20-letnim stażem w zawodzie.

Projekt rozporządzenia ws. zmian w pracach domowych już jest

Znamy już projekt rozporządzenia ws. zmian w pracach domowych. Zgodnie z tym dokumentem w klasach 1-3 prace domowe mają zostać całkowicie zlikwidowane, a w klasach 4-8 zadania domowe nie będą podlegać ocenie. W przypadku osób chodzących do szkół ponadpodstawowych nie są przewidywane reformy. Ograniczenia w szkole podstawowej mają wejść w życie 14 dni od dnia ogłoszenia. Najprawdopodobniej jednak w rozporządzeniu pojawią się zmiany.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji