Praca bez wypłaty

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
W Świętokrzyskiem tych zaległości jest już prawie 4 miliony złotych!
W Świętokrzyskiem tych zaległości jest już prawie 4 miliony złotych!
Udostępnij:
Co piąta skontrolowana przez Inspekcję Pracy świętokrzyska firma nie płaci pracownikom tak, jak powinna.

To oficjalne dane wynikające z kontroli, które od stycznia przeprowadził Okręgowy Inspektorat Państwowej Inspekcji Pracy w Kielcach. Nie wiadomo, w ilu firmach z naszego regionu ludzie nie dostają pensji, ale się na to nie skarżą.

 

Sytuacja jest o tyle alarmująca, że zaległości w termino-wych wypłatach pensji od ubiegłego roku wzrosły w porównaniu do pierwszego półrocza ubiegłego roku o 52 procent - o ponad 1,3 miliona złotych.

 

TRZY GRUPY

 

- Pracodawców, którzy nie wypłacili pracownikom należnych im świadczeń, można podzielić na trzy grupy. Pierwsza to ci, którzy „płacą nie wszystko”, czyli z braku wiedzy źle naliczają stawki. Druga to patologiczne wprost działanie wbrew prawu, szczególnie jeśli idzie o brak ewidencji czasu pracy i unikanie płacenia za nadgodziny czy dodatkową pracę w dni wolne - mówi Barbara Kaszycka z Okręgowego Inspektoratu Państwowej Inspekcji Pracy w Kielcach. - Trzecia to ci, na których pracownicy złożyli skargę, bo nie dostali płacy od kilku miesięcy i nie widzą szans na odzyskanie pieniędzy.

 

Takie skargi trafiają też do centrali związków zawodowych. Te jednak same przyznają, że szanse ukarania nieuczciwego pracodawcy są niewielkie, tym bardziej że ludzie, mimo braku wypłat, boją się o pracę.

 

STRASZENIE ZWOLNIENIAMI

- Niestety, często pracodawcy wprost szantażują związki, gdy te chcą rozmawiać o problemie. Mówią: albo opóźnienia wypłat, albo zwolnienia załogi - powiedział Kazimierz Pasternak z Zarządu Regionu Świętokrzyskiego Niezależnego Samorząd-nego Związku Zawodowego Solidarność.

 

Statystyki w porównaniu do ubiegłego, kryzysowego roku są dużo gorsze. Co powoduje takie postępowanie pracodawców?

 

- W wielu przypadkach może to być brak płynności finan-sowej firmy. Niestety, od wielu lat pokutuje u nas zwyczaj płacenia z dużym opóźnieniem za wykonanie zleceń. Dlatego wielu pracodawców, szczególnie w branży budowlanej, w pewnym momencie nie ma pieniędzy na wypłaty i przenosi swoje problemy na pracowników - stwierdza Ryszard Zbróg, prezydent Staropolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Kielcach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie