MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Praca sezonowa 2024 za granicą - gdzie wyjechać, by dobrze zarobić? Jak szukać ofert pracy?

redpp
W różnych krajach są wymagane różne dokumenty. Na terenie UE jest ich mniej niż poza, ale warto mieć dowód osobisty lub paszport (w UE sam dowód wystarczy), prawo jazdy, czy też legitymację studencką.
W różnych krajach są wymagane różne dokumenty. Na terenie UE jest ich mniej niż poza, ale warto mieć dowód osobisty lub paszport (w UE sam dowód wystarczy), prawo jazdy, czy też legitymację studencką. Pixabay
Bardzo dużą popularnością, w szczególności w okresie letnim, cieszy się praca sezonowa poza granicami Polski. Choć decydują się na to przede wszystkim osoby młode - uczniowie (maturzyści) oraz studenci, czyli osoby mające przerwę wakacyjną - na pracę sezonową z powodzeniem mogą zdecydować się również starsze od nich osoby. Co zatem warto wiedzieć o takiej dodatkowej pracy zarobkowej?

Praca sezonowa za granicą - gdzie można pracować?

Branż, w których można podjąć się dodatkowej pracy zarobkowej, jest całkiem sporo. W przypadku pracy sezonowej najpopularniejsze są:

  • Gastronomia - pracowników szukają zwykle lodziarnie, restauracje, budki z jedzeniem na wynos.

  • Turystyka - pracy można szukać na koloniach, obozach, statkach wycieczkowych, w ośrodkach wypoczynkowych czy też w hotelach oraz na kempingach.

  • Opieka nad dziećmi - m.in. na koloniach czy na obozach.

  • Rolnictwo - popularne jest zbieranie sezonowych owoców i warzyw, ewentualnie praca w przetwórstwie. Słynne są m.in. szparagi, czy zbieranie truskawek.

  • Handel - sezonowo można znaleźć zatrudnienie jako kasjer, sprzedawca czy też pracownik działu.

  • Opieka nad osobami starszymi - popularne jest zarówno pracowanie w domu seniora, jak i w domu prywatnym.

  • Produkcja i praca na magazynie.

Gdzie warto wyjechać do pracy sezonowej 2024?

Poszukując pracy sezonowej poza granicami Polski, można wybrać wiele krajów. W zasadzie wiele zależy od naszych preferencji, a czasem i znajomości. Największą popularnością dla Polaków cieszą się jednak konkretne kraje. W jakich branżach można tam zdobyć dodatkową pracę?

Niemcy

Sezonowo zbierane są tutaj truskawki, ogórki, pomidory, szparagi. Popularne jest również opiekowanie się osobami starszymi, praca na magazynie oraz w budownictwie.

Holandia

Przede wszystkim są poszukiwane osoby w ogrodnictwie, przy prowadzeniu upraw w szklarniach. Ważne są również zbiory truskawek, papryki, kwiatów, pomidorów, pieczarek, szparagów oraz ogórków.

Pixabay

Wielka Brytania

Często są tu poszukiwani pracownicy budowlani, opiekunowie osób starszych, osoby sprzątające. Można jednak z powodzeniem szukać pracy w gastronomii, turystyce oraz handlu!

Kraje skandynawskie

Dodatkowa praca jest bardzo popularna w przypadku krajów skandynawskich - choć tu zwłaszcza osoby dorosłe mogą ją podłapać nie tylko w sezonie!

Czy opłaca się praca sezonowa za granicą? Tyle można zarobić!

W praktyce można zarobić od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. W praktyce zależy to od tego, jak długo będziemy pracować, jakie będą warunki zakwaterowania i jak znamy język - im lepiej posługujemy się np. angielskim, tym lepszą pracę i wynagrodzenie możemy dostać. Podobnie istotne jest doświadczenie i umiejętności.

Niezależnie od sytuacji, zarabiać będziemy w obcej walucie (euro, funty itp), które zwykle mają bardzo korzystne przeliczenie na złotówki.

Zalety sezonowej pracy za granicą

Praca sezonowa ma liczne zalety. Przede wszystkim oczywiście bardzo atrakcyjne zarobki powyżej tego, ile zarobilibyśmy w Polsce. Warto jednak wskazać na inne zalety, w tym:

  • Podszkolenie języka obcego - niezależnie od rodzaju pracy oraz obecnego poziomu zdolności językowych, w pracy sezonowej możemy podszkolić swoje umiejętności. Używanie języka np. angielskiego w rozmowie z mieszkańcami danego kraju da nam nowe umiejętności.

  • Umiejętności i doświadczenie - praca da nam nowe umiejętności, które możemy wpisać w CV. Co więcej, taka przygoda zwiększy nasz poczucie pewności siebie!

  • Nowe znajomości - zarówno przyjaźni, jak i znajomości, które mogą dać opcje dodatkowej pracy w przyszłości!

  • Poznanie nowej kultury - nie samą pracą żyje człowiek. Każdy ma czas wolny, który można wykorzystać np. do zwiedzania!

Pixabay

Co trzeba sprawdzić przed wyjazdem do pracy sezonowej?

W galerii wyjaśniamy, jak się przygotować do wyjazdu do pracy sezonowej:

od 7 lat
Wideo

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska