Praca w Niemczech. Jakie dokumenty są potrzebne?

Marzena Ślusarz [email protected]
Tygodniowy czas pracy w Niemczech wynosi średnio 39 godzin (4 dni po 8 godzin i 7 godzin w piątek).
Tygodniowy czas pracy w Niemczech wynosi średnio 39 godzin (4 dni po 8 godzin i 7 godzin w piątek).
Udostępnij:
Brak miejsc pracy i wysokie bezrobocie zmuszają nas do bycia konkurencyjnym na i dokształcania się w kierunkach niszowych. Musimy posiadać umiejętności, których inni nie mają. Dobrze jest mieć szczególne kwalifikacje i, co ważne, dokumenty potwierdzające nasze umiejętności.

Jednym z pierwszych kryteriów, które decydują o przyjęciu do pracy, są dobrze przygotowane dokumenty aplikacyjne. Przede wszystkim mowa tu o życiorysie, który może, ale nie musi, być w formie CV europejskiego. Zdarza się, że pracodawca ma własne dokumenty aplikacyjne, które należy wypełnić ubiegając się o dane stanowisko. - Życiorys powinien zawierać dane osobowe, wykształcenie, przebieg pracy zawodowej, dodatkowe kwalifikacje i uprawnienia, znajomość języków obcych oraz zainteresowania – wylicza Przemysław Kowalczyk, doradca EURES w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Kielcach.

 

LIST MOTYWACYJNY

 

Drugim bardzo ważnym dokumentem jest list motywacyjny, w którym prezentujemy powody ubiegania się o pracę w danej firmie i na dane stanowisko. Musimy przedstawić w nim siebie jako osobę spełniającą kryteria rekrutacyjne. Możemy też wyeksponować cechy charakteru i osobowość oraz zawrzeć informacje o szczególnych umiejętnościach i zdolnościach.

 

- W dokumentach piszemy tylko informacje prawdziwe, unikamy standardowych wzorów, zwrotów i formuł. Używamy krótkich zdań, zawierających konkretne informacje – radzi Przemysław Kowalczyk. - Dokumenty powinny być pisane na komputerze. Warto podać swój adres e-mail, który ułatwia kontakt z pracodawcą - dodaje. W dokumentach nie zamieszczamy takich informacji, jak przynależność religijna, polityczna, chyba że mają związek ze stanowiskiem, o które się ubiegamy.

 

Na rozmowę z pracodawcą należy zabrać wszystkie niezbędne dokumenty, takie jak świadectwa szkolne i pracy, dokumenty uprawniające do wykonywania zawodu, referencje, zaświadczenia o ukończonych kursach i dokument tożsamości.

 

UMOWA

Jeśli przejdziemy pomyślnie rozmowę o pracę, możemy zostać zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, na cały etat lub mniej. Na początku nie musi mieć formy pisemnej, jednak do miesiąca od zatrudnienia pracodawca ma obowiązek przedłożyć pracownikowi na piśmie najistotniejsze warunki zatrudnienia. Do umów o pracę często wprowadza się zapis, że pierwszy okres stosunku pracy traktowany jest jako okres próbny, który z reguły trwa nie dłużej niż sześć miesięcy. Zazwyczaj umowę o pracę zawiera się na czas nieokreślony. Ograniczenie czasowe jest możliwe, gdy istnieje uzasadnienie na przykład na czas zastępstwa innego pracownika lub na wniosek pracownika. Najczęściej ma to miejsce w gastronomii, hotelarstwie i pracach sezonowych. Umowa nie może zawierać zapisów niezgodnych z przepisami dotyczącymi macierzyństwa i młodocianych.

 

URLOP

Długość urlopu wypoczynkowego wynosi rocznie co najmniej 24 dni robocze. Taki urlop przysługuje po przepracowaniu co najmniej 6 miesięcy. Liczba dni urlopu wzrasta ze stażem pracy. Umowy zbiorowe zazwyczaj wydłużają czas urlopu do 30 dni lub więcej. Pracownik otrzymuje wynagrodzenie za czas urlopu w takiej samej wysokości, jakby pracował. Po wykorzystaniu płatnego urlopu można uzyskać urlop bezpłatny.

 

39 godzin

Tygodniowy czas pracy w Niemczech wynosi średnio 39 godzin (4 dni po 8 godzin i 7 godzin w piątek). Urzędy i biura pracują najczęściej od 9, około 12.30 są przerwy obiadowe (Mahlzeit). Dzienny wymiar czasu pracy nie może przekroczyć 8 godzin. Można go przedłużyć do 10 godzin, gdy w okresie 6 miesięcy kalendarzowych lub 24 tygodni nie zostanie przekroczony średni ośmiogodzinny wymiar czasu pracy. Można pracować w nadgodzinach jeśli wynika to z układu zbiorowego, porozumienia zakładowego, zapisów w umowie o pracę lub z obowiązków ubocznych pracownika (pracownicy awaryjni).

To musi być w umowie

 

W umowie o pracę muszą być wpisane przynajmniej:

- nazwa (nazwisko) i adres pracodawcy,

- moment rozpoczęcia stosunku pracy,

- przewidywany czas trwania umowy (w przypadku umów na czas określony),

- miejsce pracy (lub informacja, że pracownik może być zatrudniony w różnych miejscach),

- krótka charakterystyka lub opis wykonywanych czynności,

- elementy i wysokość wynagrodzenia za pracę łącznie z dodatkami, premiami i wypłatami specjalnymi, wraz z terminami ich płatności,

- uzgodniony czas pracy,

- długość rocznego urlopu wypoczynkowego,

- okresy wypowiedzenia stosunku pracy,

- uwaga o układach zbiorowych pracy, zakładowych porozumieniach zbiorowych lub służbowych.

W razie nie przestrzegania warunków umowy, strony mogą się na nią powołać.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie