Praca w Niemczech. Jakie dokumenty są potrzebne?

Marzena Ślusarz slusarz@echodnia.eu
Tygodniowy czas pracy w Niemczech wynosi średnio 39 godzin (4 dni po 8 godzin i 7 godzin w piątek).
Tygodniowy czas pracy w Niemczech wynosi średnio 39 godzin (4 dni po 8 godzin i 7 godzin w piątek).
Brak miejsc pracy i wysokie bezrobocie zmuszają nas do bycia konkurencyjnym na i dokształcania się w kierunkach niszowych. Musimy posiadać umiejętności, których inni nie mają. Dobrze jest mieć szczególne kwalifikacje i, co ważne, dokumenty potwierdzające nasze umiejętności.

Jednym z pierwszych kryteriów, które decydują o przyjęciu do pracy, są dobrze przygotowane dokumenty aplikacyjne. Przede wszystkim mowa tu o życiorysie, który może, ale nie musi, być w formie CV europejskiego. Zdarza się, że pracodawca ma własne dokumenty aplikacyjne, które należy wypełnić ubiegając się o dane stanowisko. - Życiorys powinien zawierać dane osobowe, wykształcenie, przebieg pracy zawodowej, dodatkowe kwalifikacje i uprawnienia, znajomość języków obcych oraz zainteresowania – wylicza Przemysław Kowalczyk, doradca EURES w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Kielcach.

 

LIST MOTYWACYJNY

 

Drugim bardzo ważnym dokumentem jest list motywacyjny, w którym prezentujemy powody ubiegania się o pracę w danej firmie i na dane stanowisko. Musimy przedstawić w nim siebie jako osobę spełniającą kryteria rekrutacyjne. Możemy też wyeksponować cechy charakteru i osobowość oraz zawrzeć informacje o szczególnych umiejętnościach i zdolnościach.

 

- W dokumentach piszemy tylko informacje prawdziwe, unikamy standardowych wzorów, zwrotów i formuł. Używamy krótkich zdań, zawierających konkretne informacje – radzi Przemysław Kowalczyk. - Dokumenty powinny być pisane na komputerze. Warto podać swój adres e-mail, który ułatwia kontakt z pracodawcą - dodaje. W dokumentach nie zamieszczamy takich informacji, jak przynależność religijna, polityczna, chyba że mają związek ze stanowiskiem, o które się ubiegamy.

 

Na rozmowę z pracodawcą należy zabrać wszystkie niezbędne dokumenty, takie jak świadectwa szkolne i pracy, dokumenty uprawniające do wykonywania zawodu, referencje, zaświadczenia o ukończonych kursach i dokument tożsamości.

 

UMOWA

Jeśli przejdziemy pomyślnie rozmowę o pracę, możemy zostać zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, na cały etat lub mniej. Na początku nie musi mieć formy pisemnej, jednak do miesiąca od zatrudnienia pracodawca ma obowiązek przedłożyć pracownikowi na piśmie najistotniejsze warunki zatrudnienia. Do umów o pracę często wprowadza się zapis, że pierwszy okres stosunku pracy traktowany jest jako okres próbny, który z reguły trwa nie dłużej niż sześć miesięcy. Zazwyczaj umowę o pracę zawiera się na czas nieokreślony. Ograniczenie czasowe jest możliwe, gdy istnieje uzasadnienie na przykład na czas zastępstwa innego pracownika lub na wniosek pracownika. Najczęściej ma to miejsce w gastronomii, hotelarstwie i pracach sezonowych. Umowa nie może zawierać zapisów niezgodnych z przepisami dotyczącymi macierzyństwa i młodocianych.

 

URLOP

Długość urlopu wypoczynkowego wynosi rocznie co najmniej 24 dni robocze. Taki urlop przysługuje po przepracowaniu co najmniej 6 miesięcy. Liczba dni urlopu wzrasta ze stażem pracy. Umowy zbiorowe zazwyczaj wydłużają czas urlopu do 30 dni lub więcej. Pracownik otrzymuje wynagrodzenie za czas urlopu w takiej samej wysokości, jakby pracował. Po wykorzystaniu płatnego urlopu można uzyskać urlop bezpłatny.

 

39 godzin

Tygodniowy czas pracy w Niemczech wynosi średnio 39 godzin (4 dni po 8 godzin i 7 godzin w piątek). Urzędy i biura pracują najczęściej od 9, około 12.30 są przerwy obiadowe (Mahlzeit). Dzienny wymiar czasu pracy nie może przekroczyć 8 godzin. Można go przedłużyć do 10 godzin, gdy w okresie 6 miesięcy kalendarzowych lub 24 tygodni nie zostanie przekroczony średni ośmiogodzinny wymiar czasu pracy. Można pracować w nadgodzinach jeśli wynika to z układu zbiorowego, porozumienia zakładowego, zapisów w umowie o pracę lub z obowiązków ubocznych pracownika (pracownicy awaryjni).

To musi być w umowie

 

W umowie o pracę muszą być wpisane przynajmniej:

- nazwa (nazwisko) i adres pracodawcy,

- moment rozpoczęcia stosunku pracy,

- przewidywany czas trwania umowy (w przypadku umów na czas określony),

- miejsce pracy (lub informacja, że pracownik może być zatrudniony w różnych miejscach),

- krótka charakterystyka lub opis wykonywanych czynności,

- elementy i wysokość wynagrodzenia za pracę łącznie z dodatkami, premiami i wypłatami specjalnymi, wraz z terminami ich płatności,

- uzgodniony czas pracy,

- długość rocznego urlopu wypoczynkowego,

- okresy wypowiedzenia stosunku pracy,

- uwaga o układach zbiorowych pracy, zakładowych porozumieniach zbiorowych lub służbowych.

W razie nie przestrzegania warunków umowy, strony mogą się na nią powołać.

 

Wyższe mandaty od skarbówki z początkiem maja

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie