Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca za ogromną cenę

Marzena SMORĘDA [email protected]
Polacy są najbardziej zestresowanymi pracownikami na świecie.
Polacy są najbardziej zestresowanymi pracownikami na świecie.
Polacy są najbardziej zestresowanymi pracownikami na świecie, tak wynika z ostatnich badań. Nie inaczej jest w naszym regionie. Najbardziej na luzie pracują Brazylijczycy. Dlaczego więc my tak bardzo denerwujemy się pracą i jak można tego stresu uniknąć?

Extended DISC za pomocą trzystopniowej skali zbadał, jak nam się pracuje. Okazało się, że codzienne czynności związane z pracą zawodową okupujemy dużą dawką nerwów i emocji. Stresują nas nie tylko wykonywane obowiązki, relacje z szefem, współpracownikami, odpowiedzialność za zadania czy niskie zarobki. Dojazd do pracy, groźba utraty posady też robią swoje. Napięcie towarzyszy nam przez cały dzień.

Bardziej podatni na stres są mieszkańcy dużych miast, w których żyje się ciągle w biegu. Mieszkańcy mniej rozwiniętych obszarów kraju są bardziej spokojni. Najmniej zestresowanych Polaków mieszka na południu i wschodzie Polski. Jak to wygląda w naszym regionie?

 

Stres w pracy

 

Czy w świętokrzyskich firmach pracujemy w nerwowej atmosferze?

 

- W pracy jestem właściwie ciągle pod presją czasu – mówi Piotr Białek, pracownik jednej z ostrowieckich firm. – W dodatku mam coraz więcej obowiązków, a szef stawia wciąż wyższe wymagania. Jeśli chcę pracować, muszę to wszystko wytrzymać.

Oczywiście odbija się to na moich nerwach. Ze strachem przychodzę do pracy i boję się o jutro – mam przecież na utrzymaniu rodzinę. Nie mogę pozwolić sobie na szukanie innego zajęcia, bo po pierwsze, ofert zatrudnienia jest jak na lekarstwo, a po drugie, pewnie gdzie indziej jest podobnie - dodaje.

 

- U mnie w firmie też wszyscy pracują w permanentnym stresie. Wciąż są jakieś redukcje, ale najgorsza jest atmosfera wśród współpracowników. Ludzie sami sobie robią piekło. Kopanie dołków pod sobą, intrygi, niezdrowa konkurencja to codzienność. Wszystko po to, żeby przypodobać się kierownictwu i zdyskredytować w ich oczach innych. Nie da się długo tego wytrzymać. Szukam innej pracy – mówi pracownik dużej kieleckiej firmy, który nie chce ujawniać swojego nazwiska.

 

I to szukanie może okazać się bardzo trudne. Pracy brakuje, o zatrudnienie na umowę o pracę jest bardzo ciężko. Pracodawcy proponują elastyczne formy zatrudnienia, a to nie zapewnia stabilizacji życiowej i o kolejny powód stresu nietrudno. Bo jak tu żyć bez widoków na przyszłość? Dlatego chociaż wymagania w pracy są duże, są też chętni na takie ryzyko.

 

- Od wielu pracowników wymaga się umiejętności pracy pod presją, w sytuacjach stresowych i szybkiego podejmowania trafnych decyzji, a to oznacza, że stres jest wtedy nieodłącznym elementem życia zawodowego – mówi Katarzyna Pawlusek, head hunter.

 

I dobrze byłoby, żeby pracodawca miał świadomość, że stres w dużej dawce jest niebezpieczny. Życie w ciągłym napięciu związanym z pracą burzy nasze życie prywatne. – Emocje trzeba gdzieś rozładować, jeśli nie da się tego zrobić w sposób kontrolowany, przenosimy to na rodzinę, znajomych. Psujemy relacje z nimi i czasem nie da się już tego naprawić – mówi socjolog Andrzej Kościołek.

 

Wyluzuj się

 

Odpoczynek jest nie tylko potrzebny, ale wręcz konieczny. Zmęczenie daje o sobie znać w postaci niechęci do pracy czy gorszego wykonywania swoich obowiązków.

 

- W gabinetach lekarskich pojawia się coraz więcej pacjentów z dolegliwościami, które są reakcją na stres – mówi Martyna Kupiecka, psychiatra. - Skarżą się na bezsenność, zaburzenia lękowe, stany depresyjne, nadpobudliwość. Źródłem tych problemów jest obecnie najczęściej praca. Dawniej problemy natury psychicznej pojawiały się na tle kłopotów rodzinnych. Ostatnia dekada pokazuje, że nie umiemy sobie radzić z sytuacjami stresowymi związanymi z pracą zawodową. I nie można się temu dziwić. Ogromne bezrobocie, zagrożenie utratą posady, niezdrowa konkurencja i „wyścig szczurów” muszą przynosić, niestety, takie efekty - tłumaczy.

 

Jak sobie radzić ze stresem? – Przede wszystkim nauczmy się wypoczywać. W wolne dni wyłączmy telefony komórkowe i róbmy tylko to, co przynosi nam zadowolenie. Spędzajmy czas z bliskimi, uprawiajmy sport, słuchajmy muzyki, pracujmy w ogrodzie. Wysiłek fizyczny to bardzo dobry sposób na relaksację. Pod żadnym pozorem nie rezygnujmy z urlopu i nie odkładajmy go w nieskończoność – radzi psychiatra. - Nawet kilkudniowy urlop zaprocentuje spokojniejszą, wydajniejszą pracą i pozwoli nabrać dystansu do codziennych obowiązków w pracy - radzi Martyna Kupiecka.

 

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia