Praca zdalna to ryzyko dla danych Twojej firmy — jak je chronić?

Partnerem cyklu jest T-Mobile Polska
Pandemia zmieniła nie tylko życie ludzi, ale i sposób prowadzenia biznesu. Zarówno duże, jak i średnie firmy musiały przystosować się do szerszego wykorzystywania technologii, a przede wszystkim do wdrożenia pracy zdalnej. Niestety, coraz częściej wykorzystują to cyberprzestępcy.

Rok 2020 przyniósł całkiem nową rzeczywistość. Wielu właścicieli firm nie wyobrażało sobie wcześniej przejścia w tryb pracy zdalnej. Praca z domu zdarzała się sporadycznie, a w niektórych przedsiębiorstwach była wręcz niemożliwa. Obecnie taka forma nie jest niczym dziwnym.

Praca zdalna niewątpliwie niesie za sobą wiele korzyści, warto jednak pamiętać o bezpieczeństwie IT. To kluczowa kwestia również dla średnich firm, które także mogą stać się ofiarami cyberataków. Przedsiębiorcy powinni jak najlepiej zadbać o ochronę firmowych danych. Z pomocą przychodzi T-Mobile z usługą Cloud Security. To kompleksowa ochrona zasobów IT przedsiębiorstwa zatrudniającego od 20 do 250 osób.

Jakie niebezpieczeństwa czekają na Twoją firmę w sieci?

Pandemia nie zniechęciła cyberprzestępców do działania. Stało się wręcz odwrotnie. Z raportu firmy VMware Carbon Black wynika, że masowe przechodzenie na pracę zdalną wręcz zachęciło cyberprzestępców do zintensyfikowania ataków. Zwiększyła się zarówno skala, jak i częstotliwość ataków na firmowe systemy. Należy podkreślić, że nie tylko duże przedsiębiorstwa są na nie narażone. W czasie pandemii liczba cyberataków na średnie firmy wzrosła aż o 61%. Cyberprzestępcy zauważyli, że takie przedsiębiorstwa często stosują mniej zaawansowane zabezpieczenia i łatwiej je zaatakować. To pokazuje, jak ważne jest bezpieczeństwo IT dla każdej firmy, niezależnie od jej wielkości.

Hakerzy stosują różne narzędzia do przeprowadzenia cyberataków. W czasie pandemii pracowników szukających w sieci informacji o koronawirusie, próbowano skłonić do wejścia na fałszywe strony internetowe, wykorzystując do tego socjotechnikę*. Pojawiło się wiele ataków typu phishing, czyli podszywanie się pod różne instytucje i osoby, aby wyłudzić poufne dane. Rozsyłane było także złośliwe oprogramowanie infekujące komputery i firmowe sieci, które może szyfrować ważne firmowe pliki (ransomware), w celu wymuszenia okupu*. To jednak nie wszystko. Cyberprzestępcy szukają także luk bezpieczeństwa w urządzeniach IoT (Internet Rzeczy), które łączą się zarówno z firmową, jak i prywatną siecią w domach pracowników. Może to być na przykład oświetlenie lub nawet smartwatche, które po przejściu na pracę zdalną stają się furtką do firmowych komputerów i firmowej sieci
(* źródło: https://biznes.wprost.pl/technologie/10352703/srednie-firmy-pod-ostrzalem-hakerow-cyberprzestepcy-atakuja-je-na-potege.html).

Pracujesz zdalnie? Sprawdź, jak zabezpieczyć firmowe dane

Podczas pracy zdalnej znacząco wzrasta zagrożenie dla firmowych systemów, gdy pracownicy korzystają z niezabezpieczonej sieci WiFi. Nie ma znaczenia, że używany jest firmowy laptop. Zasadą jest by nie korzystać z otwartej sieci Wi-Fi, a domową trzeba zabezpieczyć silnym hasłem. Jeśli jest taka możliwość, warto w domu wydzielić sieć Wi-Fi przeznaczoną tylko do pracy. Wszelkie pliki należy przesyłać za pomocą firmowej skrzynki. Cyberochrona pracy zdalnej wymaga także używania dobrej klasy oprogramowania antywirusowego, adresowanego do firm i dbania o jego regularne aktualizowanie.

Dodatkowo warto przeszkolić pracowników, w jaki sposób zachować ostrożność podczas home office’u. Trzeba zwrócić uwagę na zabezpieczenie danych firmowych przed ich wykasowaniem lub kradzieżą. W domu, gdzie są małe dzieci, może dojść do usunięcia ważnych plików przez maluchy, które przez ciekawość mogą sprawdzać, czym zajmują się rodzice. Należy zatem zabezpieczać ważne dane mocnymi hasłami, blokować dostęp do komputera po odejściu od biurka i wyłączać urządzenie po zakończeniu pracy.

Dlaczego ochrona firmowych danych jest tak ważna?

Ochrona danych firmowych ma kluczowe znaczenie zarówno dla bezpieczeństwa przedsiębiorstwa, jak i dla jego pozycji biznesowej na rynku. Wiele firm posiada bardzo cenne zasoby cyfrowe, które są dla różnego rodzaju hakerów łakomym kąskiem. Mogą to być strategiczne dane, które stanowią tajemnicę firmy czy jej produktów. Przejęcie takich informacji przez konkurencję mogłoby mocno osłabić przedsiębiorstwo na rynku. Wśród firmowych danych mogą być również dane osobowe chronione przez RODO, a ich wyciek może zakończyć się nałożeniem ogromnej kary finansowej. Newralgiczne dane firmowe należy chronić również po to, aby nie zostały zaszyfrowane przez niepowołane do tego osoby, co mogłoby się wiązać z koniecznością zapłacenia okupu cyberprzestępcom.

Cloud Security – co to jest?

Czasami zabezpieczenia IT dokonywane we własnym zakresie to za mało, aby średnie firmy mogły czuć się bezpiecznie. W kwestiach cyberochrony potrzebne jest bowiem nie tylko zaplecze IT, ale i wsparcie doświadczonych specjalistów. Nie wszystkie średnie firmy mogą sobie na to pozwolić finansowo. Z pomocą przychodzi T-Mobile z usługą Cloud Security. To innowacyjne rozwiązanie chmurowe, które pozwala na kompleksową ochronę firm i blokowanie cyberataków w czasie rzeczywistym, bez konieczności zatrudniania dodatkowych pracowników i ponoszenia wysokich kosztów. Cloud Security zapewnia skuteczną ochronę zarówno w biurze, jak i podczas pracy zdalnej.

Co wyróżnia ofertę Cloud Security?

Dzięki rozwiązaniu proponowanemu przez T-Mobile można niemal natychmiast wdrożyć skuteczne zabezpieczenia IT w firmie, chroniące zarówno sieci oraz urządzeń stacjonarne i mobilne.

Cloud Security jest bowiem aktywowane w ciągu kilku dni bez znacznych obciążeń finansowych. To bezpieczeństwo IT w abonamencie bez żadnych dodatkowych kosztów. Przedsiębiorca otrzymuje dostęp do intuicyjnego panelu online, gdzie może sprawdzić informacje o udaremnionych cyberatakach, przeanalizować statystyki, zapoznać się z raportem na temat ochrony jego firmy. Do tego Cloud Security działa na wysokiej klasy rozwiązaniach chmurowych. Ochrona jest wspierana przez sztuczną inteligencję, co pozwala szybciej i lepiej reagować na zagrożenia.

Pandemia Covid-19 zmusiła wiele firm do przestawienia się na pracę zdalną. Korzystają z tego cyberprzestępcy, przeprowadzając więcej ataków na średnie firmy. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom chmurowym, przedsiębiorcy mogą jednak skutecznie zabezpieczyć firmowe dane przed takimi zagrożeniami.

Materiał oryginalny: Praca zdalna to ryzyko dla danych Twojej firmy — jak je chronić? - Strefa Biznesu