Pracowniku, poznaj swoje prawa

marzena
Pracowniku, poznaj swoje prawa
Pracowniku, poznaj swoje prawa archiwum
„Prawo pracy to standard. Osiągaj sukces zgodnie z przepisami” – to hasło prowadzonej przez Państwową Inspekcję Pracy kampanii popularyzującej prawo pracy. Jej celem jest zapoznanie pracowników z ich prawami i obowiązkami.

Kampania ma popularyzowanie postawy służące kształtowaniu stosowania prawa  w stosunkach pracy oraz zachęcać pracodawców i pracowników do podnoszenia poziomu wiedzy z zakresu praw i obowiązków w pracy. Ma ona służyć takze zwiększeniu zaangażowania przedsiębiorców w tworzenie relacji opartych na poszanowaniu prawa i otwartej komunikacji, rzetelnym i systematycznym informowaniu pracowników o przepisach prawa pracy i regulacjach wewnętrznych obowiązujących w firmie.

Przedsiębiorcy  mogą wziąć udział w programie prewencyjnym „Zdobądź Dyplom Państwowej Inspekcji Pracy”. Program oparty jest na samokontroli identyfikującej występujące w zakładzie problemy i nieprawidłowości oraz na podjęciu działań dostosowujących zakład do przepisów prawa pracy.

Kampanię wspierają partnerzy m.in.: Pełnomocnik Rządu do Spraw Równego Traktowania, Rzecznik Praw Obywatelskich, Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, NSZZ „Solidarność”, Forum Związków Zawodowych, Związek Rzemiosła Polskiego, Ochotnicze Hufce Pracy, a także ponad 30 organizacji i portali studenckich.

W 2012 roku, podobnie jak w latach ubiegłych dominującym tematem wśród problemów zgłaszanych w skargach pracowniczych do Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach były nieprawidłowości związane z wynagrodzeniem za pracę i innymi świadczeniami pieniężnymi wynikającymi ze stosunku pracy 41,7 procent). Skargi dotyczyły także nawiązania i rozwiązania stosunku pracy stanowiły (14, 6%), czasu pracy (11,1 procent). Zapytania kierowane do inspekcji pracy odnosiły się przede wszystkim nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy, czasu pracy i urlopów, wynagrodzeń i innych świadczeń pieniężnych, a także uprawnień związanych z rodzicielstwem oraz pracą młodocianych. Po porady do PIP zgłaszali się przede wszystkim pracownicy i byli pracownicy (74,2 procent).

Z uwagi na niski w poziom wiedzy na temat prawa pracy, Okręgowy Inspektorat Pracy w Kielcach chcąc dotrzeć do jak największej liczby pracowników i pracodawców, głównie małych przedsiębiorców działających w województwie świętokrzyskim organizuje dyżur eksperta. W środę, 14 listopada od godziny 12 do 13 inspektor pracy w redakcji Echa Dnia udzielał będzie pod numerem telefonu 41-36-36-122 bezpłatnych porad prawnych na temat: wynagrodzeń, czasu pracy, urlopów, umów o pracę i form zatrudnienia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, a także  wypadków przy pracy.

Wyższe mandaty od skarbówki z początkiem maja

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie