Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Pracujące matki - jak je oceniamy?

Anna NIEDZIELSKA, [email protected]
Ponad połowa Polaków uważa, że macierzyństwo ogranicza zawodowo kobietę.
Ponad połowa Polaków uważa, że macierzyństwo ogranicza zawodowo kobietę.
52 procent Polaków w badaniach agencji pośrednictwa pracy Manpower stwierdziło, że potencjał zawodowy kobiet jest ograniczony przez obowiązki związane z macierzyństwem. Na świecie tę opinię podziela 48 procent badanych.

Znacznie bardziej odbiegamy jednak od światowych statystyk w odpowiedziach na pytanie: czy znasz kobietę zajmująca kierownicze stanowisko i będącą równocześnie matką? W Polsce jeden na trzech ankietowanych w ogóle nie zna takich kobiet, w tylko 64 procent odpowiada "tak”. Na świecie ten wskaźnik wynosi 72 procent i równocześnie większość respondentów z 32 na 33 badane kraje deklaruje, że zna pracujące mamy będące szefami.

Zgodnie z wynikami badań sztywne reguły przyjęte w miejscach pracy to największa z barier przed zwiększeniem udziału kobiet, a szczególnie matek, w rynku pracy.

 

Wiele kobiet nie może pozwolić sobie na "przywiązanie do biurka” osiem godzin dziennie, od poniedziałku do piątku. Szukają pracy, w której same będą mogły decydować o tym, gdzie i kiedy wykonują powierzone im zadania. Fakt ten nie umknął uwadze pracodawców i wiele firm już teraz przyjęło bardziej przyjazną kobietom politykę zatrudnienia jak choćby elastyczne godziny pracy czy telepraca. Jednak większość z tych inicjatyw to jedynie modyfikacja 40-godzinnego tygodnia pracy, a przepisy prawa pracy sprzyjają takim przestarzałym schematom.

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni zostali zapytani o możliwość założenia firmy i rezygnację z kontynuowania kariery zawodowej. W Polsce 85 procent mężczyzn i 58 procent kobiet rozważało taką możliwość.

 

od 12 lat
Wideo

Umowa pomiędzy PKP a Budimexem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia