Prąd gigantycznie zdrożeje. Będzie lawina podwyżek? (WIDEO)

Marzena SmorędaZaktualizowano 
Grzegorz Czekaj, dyrektor Galerii Echo w Kielcach
Grzegorz Czekaj, dyrektor Galerii Echo w Kielcach Emil Łakomiec
O 30-50 procent dla gospodarstw domowych i nawet o 60-70 procent dla firm zdrożeć może w przyszłym roku energia elektryczna. W ślad za tym zdrożeją wszystkie towary i usługi, bo bez prądu nie obejdzie się dzisiaj żadna branża.

- Taka zabawa cenami energii skończy się źle, przede wszystkim dla klienta – mówi Grzegorz Czekaj, dyrektor Galerii Echo w Kielcach. - Potwierdzam tę opinię, to bardzo złe wiadomości zarówno dla biznesu, szczególnie małego, jak i klienta indywidualnego. Strach nawet pomyśleć, co będzie – mówi Halina Dobrowolska, właścicielka kieleckiej Piekarni R. Dobrowolski.

Czy przyszły rok będzie aż tak ciężki dla wszystkich? - W gospodarce, w każdej branży, wykorzystywana jest obecnie energia elektryczna - bezpośrednio lub pośrednio, dlatego wzrost jej ceny musi przełożyć się na wyższe koszty produkcji i w efekcie na wyższą cenę produktu lub usługi. Nie trzeba jednak siać paniki i należy wyraźnie podkreślić, że wzrost cen będzie zróżnicowany pod względem wysokości. Zależeć będzie od branży – mówi Sławomir Pastuszka, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Zarządzania Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. - Tam, gdzie energia elektryczna jest kluczowa dla branży, oczywiście wzrost cen produktów i usług będzie wyższy. Per saldo, odczują to jednak wszyscy – i przedsiębiorcy, i klienci – dodaje nasz ekspert.

- Dla handlu, który reprezentuję, podwyżka cen energii elektrycznej bardzo źle wróży. Po pierwsze dlatego, że mocno podroży prowadzenie tego biznesu, a po drugie, że wpłynie na klienta, który jest na końcu tego procesu i on w portfelu mocno odczuje tego skutki – mówi dyrektor Grzegorz Czekaj.

- Trzeba spojrzeć jeszcze na efekty tej podwyżki od strony pracodawcy, do którego przyjdą pracownicy po podwyżkę wynagrodzeń, bo przecież czymś muszą zapłacić za te droższe towary. Wyższe koszty pracownicze znów odbiją się na cenach produktów. Zrobi się lawina podwyżek i cenowa karuzela - mówi Halina Dobrowolska.

Jak zminimalizować skutki tej cenowej rewolucji i skąd wziąć pieniądze na droższe „życie”? Trzeba przede wszystkim wyjaśnić, dlaczego prąd zdrożeje. Podyktowane jest to rosnącymi cenami praw do emisji CO2, za które we wrześniu na Europejskiej Giełdzie Energii trzeba było zapłacić 21,42 euro za tonę, czyli aż o 215,3 procent więcej niż przed rokiem. Po drugie, wymuszają to rosnące globalnie ceny węgla. Za tonę „czarnego złota” we wrześniu płacono już ponad sto dolarów, o 11,1 procent więcej niż w ubiegłym roku. Jeszcze w 2016 roku tona węgla kosztowała poniżej 50 dolarów. - Podwyżka cen energii ma zmusić gospodarkę na przestawienie się na nowe, ekologiczne technologie, jak na przykład farmy wiatrowe czy energię ze słońca . Bo to jest gra o przyszłość. Na razie jednak wszyscy muszą racjonalnie gospodarować energią uzyskiwaną w 80-procentach z węgla, a więc drogą - mówi Sławomir Pastuszka .

Wysokość planowanej podwyżki nie jest jeszcze ostatecznie znana. Mówi się o bardzo wysokich podwyżkach rzędu przynajmniej 30-50 procent dla indywidualnych klientów i nawet 60-70-procentowych dla firm. Ministerstwo Energii zapowiada jednak, że nowa taryfa będzie wyższa dla gospodarstw domowych maksymalnie o 5 procent. Poza tym, planuje przygotowanie programu wsparcia dla gospodarstw domowych. Odbiorcy prądu, którzy rozliczają się w pierwszym przedziale podatkowym dostaliby rekompensatę, czyli nie ponieśliby ciężaru tej podwyżki.

O ile więcej możemy zapłacić za prąd?
Według Głównego Urzędu Statystycznego 36,8 procent gospodarstw domowych w Polsce składa się z 2,9 osoby, a średnia powierzchnia mieszkania wynosi 79,4 metra kwadratowego. Średnie zużycie prądu na jedną osobę w tym gospodarstwie wynosi 755,5 kWh, czyli 2266,5 kWh w ciągu roku dla całej rodziny.

Ile dokładnie płacimy za prąd zależy od tego, jaką mamy taryfę. Najpopularniejszą taryfą w Polsce jest G11. Jedna kilowatogodzina średnio kosztuje teraz 55 groszy. Przy takiej cenie przykładowa rodzina zapłaci rocznie za prąd 1246,57 złotych, czyli po około 208 złotych w sześciu ratach. Jeśli sprawdzi się najczarniejszy scenariusz, który głosi, że podwyżki prądu wyniosą 50 procent, oznaczać to będzie, że taka rodzina zapłaci o 623,29 złotych więcej w ciągu roku, czyli po około 311 złotych w sześciu ratach. Oznacza to, w porównaniu do sytuacji obecnej, rachunki wyższe co dwa miesiące o około 100 złotych.

Wideo

Materiał oryginalny: Prąd gigantycznie zdrożeje. Będzie lawina podwyżek? (WIDEO) - Echo Dnia Świętokrzyskie

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 16

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
g
gienia KGW Brzenczków
W dniu 04.12.2018 o 21:40, Wąsaty Zdzichu Parafian napisał:

Proponuje Wam zacząć się modlić - w tym jesteście bezkonkurencyjni.

Tobie tylko kopaczowo (ta co w Smoleńsku tak głemboko kopała) może się przydać, żeby cię głemboko  głembiu  zakopała, coby smrut nie lecioł.

Na modlitfe za ciebie szkoda czasu.

zgłoś
W
Wąsaty Zdzichu Parafian
W dniu 03.12.2018 o 21:50, Tutejszy napisał:

Sam już o tym zapomniałem, więc dziękiza przypomnienie !!!    : ))Donaldo i Ewcia skutecznie przyczynili się do obecnej sytuacji,Ale niech im piaski - lekkimi będą.

Proponuje Wam zacząć się modlić - w tym jesteście bezkonkurencyjni.

zgłoś
J
Jasiu pendolino
W dniu 04.12.2018 o 20:09, sygitoyo napisał:

Pytanie do ekspertów  ekonomicznych kategorii pan Czekaj i pani  DobrowolskaJakie w związku ze wzrostem cen energiiwprowadzacie oszczędności i restrukturyzacje prowadzonych firmaby  obniżyć zużycie energii  nie obciążać tym w całości nas konsumentów? Wklikacie sobie w Excelu wzrost kosztów energii w ceny  swoich produktów i usług.Metodologia ekonomicznych matołów.

To pytanie do P. Dobrowolskiej raczej nie ma sensu.

Inaczej sprawa się ma z P. Czekajem, ale On prawdopodobnie nie umie posługiwać się Microsoft Office.

zgłoś
s
sygitoyo

Pytanie do ekspertów  ekonomicznych kategorii pan Czekaj i pani  Dobrowolska

Jakie w związku ze wzrostem cen energii

wprowadzacie oszczędności i restrukturyzacje prowadzonych firm

aby  obniżyć zużycie energii  nie obciążać tym w całości nas konsumentów? 

Wklikacie sobie w Excelu wzrost kosztów energii w ceny  swoich produktów i usług.

Metodologia ekonomicznych matołów.

zgłoś
T
Tutejszy
W dniu 03.12.2018 o 15:57, Gość napisał:

Dziękujemy ci unio,dziękujemu ci Donaldzie i Ewciu za podpisanie pakietu klimatycznego i za odsprzedanie praw do darmowej emisji CO2 Hiszpanii !

Sam już o tym zapomniałem, więc dzięki

za przypomnienie !!!    : ))

Donaldo i Ewcia skutecznie przyczynili 

się do obecnej sytuacji,

Ale niech im piaski - lekkimi będą.

zgłoś
T
Tutejszy
W dniu 03.12.2018 o 16:25, strzelec napisał:

Dziekujemy dobra zmiano za to, że wszystko idzie do góry, tylko pikuś w dół

Zawsze zastanawia mnie ludzka ignorancja, jak

w powyższym wpisie.

Ale troll - to jednak pewien stan umysłu.

Nie myśli, nie analizuje, ale zawsze 

"mundruje" się jak (przysłowiowy) wioskowy głupek.

zgłoś
T
Tutejszy

Państwa, które w czasach swoich "rewolucji przemysłowych" 

najbardziej zapyliły świat własnymi CO2, dziś najgłośniej

"szczekają" za obniżeniem tego gazu.

Wykorzystując swój węgiel przez dziesięciolecia, nie 

widzieli w tym nic złego.

Teraz, gdy kraje rozwijające się (jak Polska) używają tego

samego surowca do rozwoju - to, nie ma na to ich przyzwolenia.

Pieprzenie, że Anglia, Niemcy, Włochy i Francja bronią nagle

czystości powietrza - brzmi dla mnie tylko idiotycznie.

Bo dzięki węglowi doprowadzili swoje gospodarki do obecnego

stanu zamożności. (W Szwabii nadal zużywa się więcej węgla niż w Polsce).

Ale obecnie odmawia się już tego przywileju, np.takim krajom jak nasz.

Oni muszą "walić" w Polskę - jak nie ze strony politycznej

(PO z cudakami KOD) - to ze strony medialnej - a najlepiej

ze strony "katastrofy klimatycznej lub ekologicznej"...

Bo wiedzą, że "lewackie rurki" łykną takie tematy................................

 
zgłoś
F
Franek Golas

i bardzo dobrze że drożeje bo jest tani co roku powinien drożeć o 100% a VAT  też powinien wynosić 100% bo się gupio liczy 

zgłoś
s
sda

Wystarczy, żeby URE nakazało obniżenie opłaty przesyłowej. ZEOREK nie zbiednieje

zgłoś
Z
Zbych

Panie Czekaj skoro prąd zdrożeje to wzrost ten przerzucicie na klientów, więc jak zwykle tym co mają najwięcej nic nie ubędzie.Ale miło że się Pan o najbiedniejszych martwi..

zgłoś
G
Gość

Madrzy Anglicy opuszczają tej grajdol nie będą płacić haraczu Brukseli za mozliwosc
puszczania CO2 ,USA nie płaci ,Chiny nie płacą ale my zapłacimy dobrze że nie każą płacić za otwarcie puszki piwa albo coli też CO2 idzie w przestrzeń

zgłoś
G
Gość
W dniu 03.12.2018 o 16:25, strzelec napisał:

Dziekujemy dobra zmiano za to, że wszystko idzie do góry, tylko pikuś w dół

Czyli nie kumasz czemu idzie w górę ?Uważasz,że to Kaczyński kazał podnieść opłaty za CO2 do 21 euro z 5 euro?

Och te gimnazja,dobrze,że zlikwidowali !

zgłoś
G
Gość

Energia elektryczna w firmach to średnio
4 % kosztów produkcji i jest jednym z najmniejszych kosztów więc niech pan nie opowiada bajek że wszystko zdrożeje bo energia zdrożeje jak by tak było to by pan nie podświetlał tak galerii większość urządzeń jest energoszczednych a ty o że drożeje energia to wina Donalda z Sopotu szkody jakie wyrządził Polakom będziemy jeszcze odczuwac przez kilka lat

zgłoś
s
strzelec
W dniu 03.12.2018 o 15:57, Gość napisał:

Dziękujemy ci unio,dziękujemu ci Donaldzie i Ewciu za podpisanie pakietu klimatycznego i za odsprzedanie praw do darmowej emisji CO2 Hiszpanii !

Dziekujemy dobra zmiano za to, że wszystko idzie do góry, tylko pikuś w dół

zgłoś
G
Gość

Dziękujemy ci unio,dziękujemu ci Donaldzie i Ewciu za podpisanie pakietu klimatycznego i za odsprzedanie praw do darmowej emisji CO2 Hiszpanii !

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3