MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prąd i ciepło ze śmieci. Gigantyczna inwestycja pod Kielcami

Agata KOWALCZYK [email protected]
Wczoraj w kieleckim ratuszu podpisano umowę na dofinansowanie budowy Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów dla miasta Kielce i powiatu kieleckiego w Promniku.
Wczoraj w kieleckim ratuszu podpisano umowę na dofinansowanie budowy Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów dla miasta Kielce i powiatu kieleckiego w Promniku.
Plastikowe butelki, tektura, stara żywność, gruz nie trafią na wysypisko śmieci w Promniku. Będzie można je przerobić na prąd, ciepło, cement czy nawóz. W Promniku powstanie zakład przetwarzania odpadów o wartości 210 milionów złotych.

Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami ponad dwa lata temu złożyło wniosek o dofinansowanie z unijnych funduszy gigantycznej inwestycji. Tak długo trwała weryfikacja wniosku, ale w końcu udało się. Przyszła wiadomość o dołożenia 148 milionów złotych do inwestycji wartej 210 milionów złotych.

 

- To gigantyczna inwestycja bardzo ważna dla miasta. Dzięki niej zaledwie 25 procent odpadów trafi na składowisko w Promniku. Pozostałe śmieci zostaną poddane segregacji w sortowni i przerobione na prąd elektryczny, ciepło, kompost, paliwo dla cementowni albo wykorzystane jako surowce wtórne – informuje Henryk Ławniczek, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami w Kielcach. – Obecnie na wysypisko trafia aż 95 procent odpadów.

 

Nowoczesna sortownia będzie się składała z kilku części. Na początek ze śmieci zostaną wydzielone mokre odpady, to przede wszystkim reszki jedzenia. Trafią one do działu suchej fermentacji metanowej. Powstanie z nich gaz, który można przerobić na prąd elektryczny i ciepło. – Pod tym względem nasza firma stanie się samowystarczalna, a nadwyżkę energii będziemy sprzedawać – informuje prezes. – Osady z fermentacji trafią do kompostowania, a kompost może być wykorzystywany do nawożenia pól czy rekultywacji terenu.

 

Suche śmieci zostaną poddane dalszej segregacji. Specjalne magnesy wybiorą z nich metale, które trafią do sprzedaży jako surowce wtórne. Papiery, kartony zostaną ponownie wykorzystane. Plastikowe butelek typu pet mogą być użyte do produkcji polarteku, ciepłej tkaniny, z której szyje się kurtki czy bluzy. W sortowni zostanie oddzielony także gruz i przerobiony na kruszywo.

 

Do sortowni tafią śmieci z Kielc i 15 gmin. Powstanie ona na terenie 140 hektarów. Znajdzie w niej prace 30 osób, drugie tyle, co obecnie pracuje w Przedsiębiorstwie Gospodarki Odpadami.

 

W tym roku zostanie ogłoszony przetarg na budowę zakładu. – Mam nadzieję, że do końca roku uporamy się z nim. Niestety w tej branży jest bardzo dużo odwołań firm startujących w konkursie, nie znam inwestycji, która by nie była poprzedzona nimi. Wiosną 2012 roku planujemy wbić pierwszą łopatę a w połowie 2014 sortownia powinna działać – informuje prezes.

 

W piątek 8 kwietnia podpisano umowę na dofinansowanie budowy z Funduszu Spójności.

 

Powstanie w Promniku

 

Do mającego powstać zakładu w Promniku trafiać będą odpady komunalne z Kielc i 15 gmin powiatu kieleckiego. Za ponad 200 milionów złotych powstanie: nowoczesna sortownia, segment suchej fermentacji odpadów BIO(wytwórnia metanu), segment dynamicznego kompostowania osadów, odpadów BIO, stacja produkcji paliwa alternatywnego, segment energetyczny z elektrownią biogazową.

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia