Prąd i ciepło ze śmieci. Gigantyczna inwestycja pod Kielcami

Agata KOWALCZYK [email protected]
Wczoraj w kieleckim ratuszu podpisano umowę na dofinansowanie budowy Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów dla miasta Kielce i powiatu kieleckiego w Promniku.
Wczoraj w kieleckim ratuszu podpisano umowę na dofinansowanie budowy Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów dla miasta Kielce i powiatu kieleckiego w Promniku.
Udostępnij:
Plastikowe butelki, tektura, stara żywność, gruz nie trafią na wysypisko śmieci w Promniku. Będzie można je przerobić na prąd, ciepło, cement czy nawóz. W Promniku powstanie zakład przetwarzania odpadów o wartości 210 milionów złotych.

Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami ponad dwa lata temu złożyło wniosek o dofinansowanie z unijnych funduszy gigantycznej inwestycji. Tak długo trwała weryfikacja wniosku, ale w końcu udało się. Przyszła wiadomość o dołożenia 148 milionów złotych do inwestycji wartej 210 milionów złotych.

 

- To gigantyczna inwestycja bardzo ważna dla miasta. Dzięki niej zaledwie 25 procent odpadów trafi na składowisko w Promniku. Pozostałe śmieci zostaną poddane segregacji w sortowni i przerobione na prąd elektryczny, ciepło, kompost, paliwo dla cementowni albo wykorzystane jako surowce wtórne – informuje Henryk Ławniczek, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami w Kielcach. – Obecnie na wysypisko trafia aż 95 procent odpadów.

 

Nowoczesna sortownia będzie się składała z kilku części. Na początek ze śmieci zostaną wydzielone mokre odpady, to przede wszystkim reszki jedzenia. Trafią one do działu suchej fermentacji metanowej. Powstanie z nich gaz, który można przerobić na prąd elektryczny i ciepło. – Pod tym względem nasza firma stanie się samowystarczalna, a nadwyżkę energii będziemy sprzedawać – informuje prezes. – Osady z fermentacji trafią do kompostowania, a kompost może być wykorzystywany do nawożenia pól czy rekultywacji terenu.

 

Suche śmieci zostaną poddane dalszej segregacji. Specjalne magnesy wybiorą z nich metale, które trafią do sprzedaży jako surowce wtórne. Papiery, kartony zostaną ponownie wykorzystane. Plastikowe butelek typu pet mogą być użyte do produkcji polarteku, ciepłej tkaniny, z której szyje się kurtki czy bluzy. W sortowni zostanie oddzielony także gruz i przerobiony na kruszywo.

 

Do sortowni tafią śmieci z Kielc i 15 gmin. Powstanie ona na terenie 140 hektarów. Znajdzie w niej prace 30 osób, drugie tyle, co obecnie pracuje w Przedsiębiorstwie Gospodarki Odpadami.

 

W tym roku zostanie ogłoszony przetarg na budowę zakładu. – Mam nadzieję, że do końca roku uporamy się z nim. Niestety w tej branży jest bardzo dużo odwołań firm startujących w konkursie, nie znam inwestycji, która by nie była poprzedzona nimi. Wiosną 2012 roku planujemy wbić pierwszą łopatę a w połowie 2014 sortownia powinna działać – informuje prezes.

 

W piątek 8 kwietnia podpisano umowę na dofinansowanie budowy z Funduszu Spójności.

 

Powstanie w Promniku

 

Do mającego powstać zakładu w Promniku trafiać będą odpady komunalne z Kielc i 15 gmin powiatu kieleckiego. Za ponad 200 milionów złotych powstanie: nowoczesna sortownia, segment suchej fermentacji odpadów BIO(wytwórnia metanu), segment dynamicznego kompostowania osadów, odpadów BIO, stacja produkcji paliwa alternatywnego, segment energetyczny z elektrownią biogazową.

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie