MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prawie najgorsi w Polsce

Jarosław PANEK, [email protected], tel 041 34 95 327
Świętokrzyscy emeryci mają jedne z niższych emerytur w Polsce
Świętokrzyscy emeryci mają jedne z niższych emerytur w Polsce
Choć Komisja Europejska pochwaliła niedawno Polskę, że nasz krajowy emeryt wcale nie ma tak, źle w porównaniu ze swoimi europejskimi kolegami i to nawet z bogatszych krajów, to świętokrzyskie emerytury wypadają na tle kraju blado.

Ile wynosi najniższa emerytura brutto w Polsce? Zaledwie 675,10 złotych brutto. Od tego odchodzi jeszcze podatek i składka na ubezpieczenie zdrowotne. Najwyższe polskie eme-rytury sięgają 3,5 tysiąca złotych. To dane z pierwszego kwartału tego roku. Na koniec czerwca 2009 średnia „emerycka” krajowa nieco wzrosła, ale my celowo posiłkujemy się danymi z pierwszego kwartału, bo dzięki nim możemy także porównać przeciętna polską emeryturę w poszczególnych województwach.

Niestety w tym rankingu świętokrzyskie wypada źle. Na-wet jeszcze gorzej niż w przypadku przeciętnych zarobków, gdzie zwykle zajmujemy od 8 do 12 miejsca. Tam przynajmniej nie jesteśmy na szarym końcu, a świętokrzyscy emeryci prawie są. Gorsze jest od nas tylko Podkarpacie i to w niewielkim stopniu. Przeciętna świętokrzyska emerytura brutto wyniosła na koniec I kwartału 1380 złotych brutto, podczas gdy na Podkarpaciu 1332 złote. Dzieli nas więc tylko 48 złotych brutto różnicy.

- Najwyższe emerytury tradycyjnie są na Śląsku i ma to swoje uzasadnienie w gospodarce tego regionu. Wiele z tych świadczeń, to emerytury górnicze, a te są wysokie, bo zarobki ludzi zatrudnionych w kopalniach też należały raczej do tych najwyższych. W świętokrzyskim płace są o kilkanaście procent niższe od średniej krajowej, więc i emerytury są niższe - mówi dyrektor Jerzy Dalka z oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Kielcach.

Liderów i maruderów w zakresie wysokości przeciętnej emerytury brutto prezentuje tabela  w załączniku pod zdjęciem.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia