Prawnik radzi - Jak otrzymać alimenty i ustalić ich wysokość

Marzena SMORĘDA [email protected]
Adwokat Agata Jarosińska udzielała porad w czasie dyżuru w redakcji „Echa Dnia”.
Adwokat Agata Jarosińska udzielała porad w czasie dyżuru w redakcji „Echa Dnia”.
Udostępnij:
Podczas redakcyjnego dyżuru prawnika czytelnicy pytali o przepisy związane z uzyskaniem świadczeń alimentacyjnych.

* Mój mąż niedawno zmarł, a ja zostałam sama z małym dzieckiem. Nie pracuję, żyjemy bardzo biednie. Czy mogę żądać alimentów od rodziców męża, którzy są w bardzo dobrej sytuacji finansowej?

 

- Obowiązek wychowania i utrzymania dzieci ciąży przede wszystkim na jego rodzicach. Oznacza to, że jeśli jedno z rodziców nie żyje, obowiązek ponoszenia w całości ciężaru związanego z zapewnieniem dziecku należytego bytu, spoczywa w zasadzie na drugim z rodziców. Tę kwestię rozstrzyga artykuł 129 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego. Jednak sąd ustali, że żyjący rodzic nie jest w stanie w całości lub w części sprostać swoim obowiązkom wobec dziecka i z tego powodu mogłoby się ono znaleźć w niedostatku, brany pod uwagę jest współobowiązek utrzymywania dziecka i zaspokajania jego potrzeb przez dalszych krewnych. Takie stanowisko prezentuje Sąd Najwyższy, dlatego warto, aby wniosła pani pozew o alimenty do sądu rodzinnego.

 

* Założyłam sprawę o alimenty i zostałam przez sąd zobowiązana do ustalenia wartości przedmiotu sporu. W jaki sposób mam tę wartość obliczyć?

- Alimenty to świadczenie powtarzające się, płatne przeważnie co miesiąc. W takim przypadku, aby wskazać wartość przedmiotu sporu w sprawie o alimenty, należy zsumować świadczenia alimentacyjne przez okres jednego roku. Jeżeli na przykład żąda pani alimentów w kwocie 300 złotych miesięcznie, wartość sporu wynosić będzie 3600 złotych. Do wartości przedmiotu sporu nie wlicza się odsetek (podstawa prawna artykuł 22 Kodeksu Postępowania Cywilnego).

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie