Prawo jazdy po nowemu?

opr. /eref/
Udostępnij:
Dwuletni okres próbny dla młodych kierowców, nowe kategorie prawa jazdy - to główne zmiany, jakie szykuje Ministerstwo Infrastruktury w projekcie nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami.

Jedną ze zmian, jakie chce wprowadzić Ministerstwo Infrastruktury w projekcie nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami jest dwuletni okres próbny dla młodych kierowców.

- Chcemy poprawić bezpieczeństwo ruchu drogowego poprzez podniesienie kwalifikacji kierujących pojazdami i położenie nacisku na poprawę jakości szkolenia kandydatów na kierowców - wyjaśnia Jakub Dąbrowski z Ministerstwa Infrastruktury.

Najważniejsza zmiana to dwuletni okres próbny dla świeżo upieczonych kierowców, w trakcie którego:

- kierowca będzie odsyłany na kurs reedukacyjny i badania psychologiczne, jeżeli popełnił dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym;

- w takiej sytuacji okres próbny będzie przedłużany;

- prawo jazdy podlegać będzie cofnięciu po popełnieniu trzech wykroczeń lub jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym.

Jeśli taka osoba będzie chciała ponownie uzyskać prawo jazdy, czeka ją nowy kurs dla kandydatów na kierowców, a następnie egzamin.

Nadzór nad wszystkimi kierującymi sprowadzi się do następujących punktów:

- osoba, która uzyskała 24 pkt. karne kierowana będzie na kurs reedukacyjny, zamiast - jak dotychczas - na egzamin sprawdzający jej kwalifikację;

- prawo jazdy będzie cofnięte osobie, która w okresie 5 lat od dnia wydania skierowania na kurs reedukacyjny uzyskała ponownie 24 punkty. Taka osoba będzie musiała ponownie ukończyć kurs jazdy i zdać egzamin.

Ministerstwo chce także wprowadzić nowe kategorie prawa jazdy:

- AM - uprawnienie do kierowania motorowerami (od 14 lat); n A2 - kategoria uprawniająca do prowadzenia motocykli o mocy nie przekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy 0,2 kW/kg (od 18 lat);

- kategoria A - wprowadza stopniowy dostęp do prowadzenia ciężkich motocykli. I tak, od 20 roku życia będzie można prowadzić motocykl ciężki, jeśli od co najmniej 2 lat posiada się kategorię A2.

Wymóg 24 lat wprowadzi się dla osób, które nie posiadały przez co najmniej 2 lata prawa jazdy kategorii A2.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie