Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezes PGE: na tle wielu krajów europejskich Polska jest bezpieczna energetycznie

Wojciech Pokora
Wojciech Pokora
materiały prasowy
- Energetyka jądrowa i OZE wspierane przez magazyny energii i elektrownie szczytowo-pompowe to docelowy układ funkcjonowania czystej i taniej energetyki - mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Temat bezpieczeństwa energetycznego, szczególnie w warunkach wojny na Ukrainie, jest dziś kwestią priorytetową. Czy Polska jest pod tym względem bezpieczna?

Na tle wielu krajów europejskich Polska jest bezpieczna energetycznie. Obecnie nasza energetyka w około 70% oparta jest na węglowych źródłach energii, które zaopatrywane są z krajowych kopalń węgla kamiennego i brunatnego oraz w niezbędnym zakresie wspierane są importem morskim. Za pozostałe 30% energii odpowiadają głównie odnawialne źródła, przede wszystkim lądowe farmy wiatrowej i fotowoltaiczne, a także w niewielkim stopniu elektrownie wodne. To oznacza wysoką niezależność energetyczną Polski, a patrząc na rezultaty produkcji energii z OZE w słoneczne i wietrzne dni możemy pochwalić się nawet znaczącą nadprodukcją energii. To dobry prognostyk w szczególności w połączeniu z planami budowy magazynów energii i elektrowni szczytowo-pompowych, które również będą spełniały rolę magazynów.

Ważnym elementem dywersyfikacji źródeł energii są inwestycje w OZE. Wkrótce ruszy projekt Baltica 2, największy w Polsce projekt oparty o odnawialne źródła energii. Będą kolejne takie inwestycje?

Morskie elektrownie wiatrowe będą stanowiły bardzo ważny element nowego miksu energetycznego Polski. Jako lider inwestycji w morskie farmy wiatrowe na Bałtyku planujemy do 2030 roku uruchomić morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy 2,5 GW oraz 0,9 GW po 2030 roku. W ramach drugiego etapu rozwoju polskiego offshoru PGE otrzymała 4 decyzje lokalizacyjne przyznające jej obszary, na których wybudować można farmy wiatrowe o łącznej mocy przekraczającej strategiczne cele firmy, czyli co najmniej 6,5 GW mocy do 2040 roku. Dla porównania, największa w Polsce i w Europie elektrownia węglowa w Bełchatowie ma moc 5,1 GW. Ponadto stale inwestujemy w budowę nowych mocy w lądowej energetyce wiatrowej i fotowoltaice, w której w ciągu najbliższych 12 miesięcy wybudowanych zostanie najwięcej nowych mocy wytwórczych.

W kwietniu powstała spółka PGE PAK Energia Jądrowa SA. W przyszłości to atom stanie się fundamentem bezpieczeństwa energetycznego Polski?

Transformacja energetyczna to nie tylko zastępowanie jednych mocy wytwórczych innymi, to także takie budowanie miksu energetycznego kraju, które pozwoli na zachowanie bezpieczeństwa energetycznego Polski. OZE zagwarantują Polsce czystą i tanią energię, ale aby zachować bezpieczeństwo i stabilność systemu energetycznego nie możemy być całkowicie zależni od warunków pogodowych. Dzisiaj rolę stabilnej podstawy polskiej energetyki odgrywają elektrownie węglowe. Docelowo rola ta przypadać będzie elektrowniom atomowym, które produkują czystą i tanią energię wolną od opłat za prawa do emisji CO2. Energetyka jądrowa i OZE wspierane przez magazyny energii i elektrownie szczytowo-pompowe to docelowy układ funkcjonowania czystej i taniej energetyki, ale również bezpiecznej i suwerennej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prezes PGE: na tle wielu krajów europejskich Polska jest bezpieczna energetycznie - Kurier Lubelski

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia