Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent zdecydował. 6 grudnia będzie niedziela handlowa. Galerie handlowe odrobią straty?

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
Archiwum
To już pewne. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę i niedziela, 6 grudnia będzie niedzielą handlową. Na taką decyzje czekałą cała branża handlowa. Galerie handlowe i sklepy nie dość, że będą czynne to jeszcze planują nawet wydłużyć czas pracy.

Niedziela handlowa 6 grudnia - to już pewne

Najbliższa niedziela będzie dniem handlowym. Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że 3 grudnia rezydent Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 27 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Sejm i senat za niedzielą handlową 6 grudnia

Sejm i Senat zadecydowały już w głosowaniu, że 6 grudnia będzie niedzielą handlową. Taki zapis znalazł się w noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Teraz wszyscy czekają na zatwierdzenie noweli przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Zapis, który znalazł się w rządowym projekcie nowelizacji ustawy, poparła wcześniej sejmowa komisja Polityki Społecznej i Rodziny. Która uzasadniała tę zmianę następująco: „okres przedświąteczny, zwłaszcza przed Świętami Bożego Narodzenia, jest okresem, w którym liczba klientów dokonujących zakupów jest znaczna. Aby rozłożyć ten proces w czasie, a tym samym zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy w tym samym czasie, zasadne jest wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej w dniu 6 grudnia 2020 r. Z jednej strony umożliwi to zachowanie ograniczeń sanitarnych w związku z trwającą epidemią, a z drugiej strony będzie miało pozytywny wpływ na przedsiębiorców, przyczyniając się do poprawy ich sytuacji finansowej”.

Przeciwni niedzieli handlowej, 6 grudnia, są między innymi związkowcy z NSZZ Solidarność, którzy zaapelowali do prezydenta RP o wstrzymanie się do poniedziałku 7 grudnia z podpisaniem tak zwanej ustawy covidowej, która zakłada, że niedziela 6 grudnia będzie dniem handlu.

W swoim apelu napisali, że wstrzymanie się przez prezydenta Dudę z podpisaniem ustawy jest jedynym sposobem, aby niedziela, 6 grudnia pozostała dniem wolnym od pracy w handlu i aby pracownicy tej branży mogli spędzić ten dzień ze swoimi dziećmi.

Galerie handlowe i sklepy w całej Polsce wydłużą godziny pracy

Na podpis prezydenta Dudy pod ustawą i tym samym handlowa niedzielę 6 grudnia, bardzo liczy i z niecierpliwością czeka branża handlowa, która chce choć trochę nadrobić straty finansowe poniesione w ciągu trzech tygodni zamknięcia galerii i centrów handlowych. Przewiduje, że ruch w sklepach w ciągu najbliższych dni będzie ogromny i już z tego powodu, aby rozładować tłok, wydłuża nawet godziny pracy sklepów i galerii handlowych.

Co mówią na ten temat dyrektorzy galerii handlowych i jaki mają scenariusz na najbliższą niedzielę?
- Bardzo liczymy na szybką decyzję w tej sprawie, czekamy na nią z niecierpliwością. Jesteśmy przygotowani do pracy w tę niedzielę. Mamy zaplanowane wydłużone godziny pracy. Okres przed światami Bożego Narodzenia to czas ogromnych wyzwań dla handlu. Dodatkowa handlowa niedziela ułatwi wszystkim życie – mówi Grzegorz Czekaj, dyrektor Galerii Echo w Kielcach.

- Jesteśmy gotowi na otwarcie galerii w najbliższą niedzielę i czekamy z niecierpliwością na pozytywną informację w tej sprawie. Oby zapadła jak najszybciej. – mówi Michał Góźdź z Galerii Korona Kielce.

- Handlowa niedziela 6 grudnia pomoże w rozładowaniu ruchu klientów. Obawiamy się, że jeśli jej nie będzie, klienci będą stali w długich kolejkach przed wejściem. Będziemy pracować dłużej, by obsłużyć wszystkich chętnych i zapewnić im bezpieczeństwo zakupów – mówi Łukasz Tomaszewski, dyrektor Pasażu Świętokrzyskiego w Kielcach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prezydent zdecydował. 6 grudnia będzie niedziela handlowa. Galerie handlowe odrobią straty? - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia