MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Programiści mają pracę od ręki. Chcesz bezkosztowo sprawdzić czy potrafiłabyś się tego nauczyć?

Zbigniew Biskupski AIP
Fot. Marta Danielewicz/Polska Press
Doskonałą ku temu okazją jest cykl darmowych warsztatów “Programuj, dziewczyno!” organizuje szkoła programowania Coders Lab oraz Joanna Bochyńska, autorka bloga Wake up and code, na którym m.in. zachęca kobiety do rozpoczęcia przygody z programowaniem. Od końca września do końca października odbędą się one w dziewięciu miastach. Zarejestrować się trzeba jednak już teraz.

Umiejętność programowania to jedna z kluczowych kompetencji przyszłości.

Kobiety chcące sprawdzić, czy kodowanie to coś dla nich, mogą wziąć udział w darmowych warsztatach “Programuj, dziewczyno!”, które odbędą się jesienią w dziewięciu miastach w Polsce.

Cykl darmowych warsztatów “Programuj, dziewczyno!” organizuje szkoła programowania Coders Lab oraz Joanna Bochyńska, autorka bloga Wake up and code, na którym m.in. zachęca kobiety do rozpoczęcia przygody z programowaniem.

 - Chcemy zmotywować dziewczyny do nauki programowania. Wiele z nich w ogóle nie myśli o spróbowaniu swoich sił w kodowaniu, bo kojarzą to zajęcie jako typowo męskie. A przecież kobiety mogą być tak samo dobrymi programistkami jak mężczyźni. Nasze warsztaty pomogą im sprawdzić, czy to jest coś, w czymś się odnajdują - podkreśla Joanna Bochyńska, z wykształcenia indolożka, która swoją przygodę z programowaniem zaczęła od intensywnego kursu programowania w Coders Lab, a dzisiaj pracuje jako junior front-end developer w startupie i zajmuje się rozwijaniem aplikacji w oparciu o Angulara.

Statystyki pokazują, że inicjatywy zachęcające kobiety do nauki programowania są konieczne. W roku akademickim 2016/2017 spośród wszystkich studentów informatyki w Polsce dziewczyny stanowiły jedynie 13 procent.

Od roku 2008 do dziś odsetek kobiet na tym kierunku wzrósł jedynie o 3 punkty procentowe. Serwis StackOverflow.com, internetowa społeczność programistów z całego świata, rokrocznie publikuje dane dotyczące swoich członków. Wynika z nich, że 92,8 proc. z nich to mężczyźni, a więc jedna kobieta programistka przypada na 11 mężczyzn! - Od kilku lat staramy się zmniejszać wyraźny deficyt kobiet w branży IT. Ponad 30 proc. naszych absolwentów to kobiety, co jest bardzo dobrym wynikiem w porównaniu do konkurencji, ale chcemy ten odsetek jeszcze zwiększać  - zauważa Romek Lubczyński z Coders Lab.

Dziewczyny programistki to nie wymysł dzisiejszych czasów. To kobieta Ada Lovelace w połowie XIX w. napisała najstarszy znany program komputerowy, który pozwalał obliczać kolejne wyrazy określonego ciągu liczbowego.

Kathleen McNulty Mauchly Antonelli, Jean Bartik, Frances Elizabeth Holberton, Marlyn Meltzer, Frances Spence i Ruth Teitelbaum – to zespół sześciu matematyczek, które w latach 40. XX wieku programowały ENIAC-a, maszynę uznawaną powszechnie za pierwszy komputer. Pięćdziesiąt lat temu, u zarania ery informatycznej, programowanie było traktowane jako zajęcie dla kobiet – mężczyźni woleli dłubać w sprzęcie.

Podczas warsztatów front-endowych “Programuj dziewczyno” uczestniczki będą miały okazję zmierzyć się z szeregiem różnorodnych zadań - zetkną się z HTML-em i CSS, poznają podstawy JavaScriptu, dotkną pracy z Gitem. Jedynymi warunkami, aby wziąć udział w programie jest znajomość angielskiego w stopniu umożliwiającym czytanie tekstów oraz własny laptop.

Czytaj też:
Od miesiąca zaciąganie kredytu hipotecznego uregulowane jest w zupełnie nowej ustawie. Czy kosztuje to więcej?

Warsztaty odbędą się w Poznaniu (30.09), Wrocławiu (7.10), Warszawie (7.10), Katowicach (14.10), Łodzi (14.10), Białymstoku (14.10), Trójmieście (14.10), Krakowie (21.10) i Lublinie (21.10). Aby wziąć udział w warsztatach, konieczna jest wcześniejsza rejestracja.

Szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych miast dostępne są na stronie wydarzeń Coders Lab - https://www.facebook.com/pg/coderslabpl/events 

Obejrzyj wideo:
60 sekund biznesu: Jak wygląda praca stewardesy w Liniach Emirates

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia