Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projektant kompleksu biurowców Zagnańska 119 Konrad Śmierzyński: - Ta inwestycja da impuls do dalszego rozwoju miasta

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Paulina Bogdał-Śmierzyńska oraz Konrad Śmierzyński z Tera Group.
Paulina Bogdał-Śmierzyńska oraz Konrad Śmierzyński z Tera Group.
Projektant kompleksu biurowców Zagnańska 119 w Kielcach Konrad Śmierzyński z Tera Group opowiada o tym, skąd on i jego zespołów czerpali inspirację przy tworzeniu koncepcji architektonicznej tej inwestycji. Mówi też, co wyróżnia ten projekt na tle innych. Jego zdaniem Zagnańska 119 realizowana przez Grupę Kapitałową MAC zapoczątkuje zmiany w Kielcach i da impuls do dalszego rozwoju miasta.

Skąd Pan czerpał inspirację podczas projektowania Zagnańskiej 119? Do jakich wzorców oraz istniejących rozwiązań architektonicznych Pan się odwoływał?
Jako architekci i projektanci na co dzień zajmujemy się szeroko pojętym projektowaniem architektonicznym. Nasza praca to tworzenie przestrzeni dla ludzi, by mogli w niej swobodnie egzystować, mieszkać i pracować. Zazwyczaj przy projektowaniu staramy się spełnić oczekiwania inwestora, poprzez dopracowanie odpowiednich układów funkcjonalnych, by w pełni wykorzystać potencjał działki oraz by wpisać się w otaczającą przestrzeń. Chcemy również tak jak w tym przypadku nadać przestrzeni nowy wygląd, by można było zrewitalizować ten fragment miasta. Inspiracji do projektowania szukamy wszędzie i we wszystkim. Tym razem wyznacznikiem była przestrzeń biurowa, która spełni oczekiwania przyszłych, potencjalnych najemców.
 
Co według Pana jest znakiem rozpoznawczym tej inwestycji? Mnie osobiście podoba się koncepcja urządzenia zieleni oraz mała architektura.
Zgadzam się. Mała architektura i przestrzeń bezpośredniego dostępu dla wszystkich jest dzisiaj niezmiernie ważna i nadaje nowy trend w projektowaniu takich kampusów usługowo-biurowych. Dzisiaj mała architektura i możliwość wymiany doświadczeń w zaprojektowanej przestrzeni ogólnodostępnej ma ogromne znaczenie w prowadzeniu firm, również dla ich przyszłych pracowników. Każdy musi czuć się dobrze, dlatego ważne jest znalezienie odpowiedniego miejsca dla siebie. Stąd pomysł z podniesioną platformą zieloną, dostosowaną dla przyszłych najemców i ich pracowników. Docelowo przy Zagnańskiej 119 mają się znaleźć ogólnodostępne przestrzenie wypoczynkowe w zróżnicowanej formie, a także lokale, gdzie świadczone będą drobne usługi i prowadzone restauracje. Takie jest założenie. Znakiem rozpoznawczym tej inwestycji jest przede wszystkim mobilność i łatwość w dostosowaniu przestrzeni usługowo-biurowej dla każdego przyszłego najemcy czy właściciela.
 
Projektował Pan wiele obiektów o funkcji biurowej w Kielcach. Czym ta przestrzeń różni się od Pana poprzednich realizacji?
Staramy się, by każdy projekt, jaki przygotowuje nasza pracownia, był indywidualny. Nie powtarzamy schematów i utartych rozwiązań w projektowaniu budynków mieszkalnych czy usługowych. Zawsze stawiamy na rozwój i nowe spojrzenie projektowe oraz na to, by można było zidentyfikować się z powstającymi budynkami zaprojektowanymi przez TERA GROUP. Odpowiadając na Pana pytanie, ta przestrzeń ma za zadanie tchnąć w miasto Kielce nowego ducha. Dać impuls do dalszego rozwoju miasta oraz nowe spojrzenie na wymiar przestrzeni usługowo-biurowej, którą już w kilku naszych obiektach udało się zaprojektować z bardzo dużym, pozytywnym odbiorem nie tylko kielczan, ale też firm zewnętrznych.

Czuje Pan na sobie brzemię odpowiedzialności związane z wyznaczeniem dalszego kierunku rozwoju urbanistyczno-architektonicznego tej części miasta? Bo Zagnańska 119 de facto staje się kamieniem węgielnym dla wszystkich inwestycji kubaturowych wzdłuż tej ulicy.
Jestem architektem, tak jak pozostali członkowie naszego zespołu. Nasza pracownia, a także ja i moja żona – Paulina Bogdał-Śmierzyńska zawsze dokładamy wszelkich starań by architektura, jaka powstaje, była dopracowana i pozostała w naszym mieście na długie lata. Odpowiedzialność jest ogromna, dlatego też wszelkie nasze prace poprzedzamy rozmową z innymi ludźmi na temat powstających obiektów. Ponadto tworzymy własne analizy urbanistyczne i staramy się znaleźć kontekst. Projekt zawsze powstaje poprzez pracę twórczą wielu architektów i projektantów z rożnych dziedzin, dlatego też wiemy i wierzymy, że taka inwestycja to początek zmian w naszym mieście Kielce.
 
Jak do Pana wizji odnoszą się urzędnicy odpowiedzialni za te kwestie w mieście?
Wniosek został złożony do Urzędu Miasta i miasto rozpoczęło pracę. Wspólnie z władzami miasta i pracownikami Urzędu widzimy potencjał w rozbudowie tej części miasta z uwagi na ogromne nakłady już realizowanych tam inwestycji w postaci układów komunikacyjnych, a to najważniejszy punkt przy tego typu inwestycjach. Właśnie dlatego też ta lokalizacja nie jest przypadkowa i to podkreśla jej potencjał inwestycyjny ze względu na łatwy dostęp komunikacji: zbiorowej, kołowej, pieszej i rowerowej co jest coraz częściej stosowane w rozwijających się miastach. Należy zwrócić również uwagę na rozwój KPT, który dzisiaj już procentuje nowymi firmami i całą infrastrukturą pod kolejne inwestycje. Osobiście ogromnie wierzę w ten plan i w miasto Kielce.
 
Jako architekt na pewno doskonale zna Pan rynek wynajmu powierzchni biurowych w Polsce. Jest szansa, że do Zagnańskiej 119 wprowadzą się duże firmy z Polski i międzynarodowe korporacje?
Pytanie jest właściwe i właściwie na nie odpowiadając powiem tak: wszystko zależy nie tylko od inwestora czy od władz miasta, ale od całej społeczności naszego miasta Kielce. Musimy zrozumieć jedno: do dzisiaj Kielce są pomijane na mapie Polski jako potencjalne miejsca wynajmu tego typu przestrzeni z prostego względu – w Kielcach takich przestrzeni nie ma. Ta inwestycja to nie tylko nowe powierzchnie do wynajmu, jak potocznie wszyscy myślą, to nowe miejsca pracy nie tylko dla kielczan, to zmiana podejścia funkcjonowania całego miasta i tego sektora usługowo-budowlanego, to nowe możliwości dla rynku mieszkaniowego, produkcyjnego i również dla usług, to promocja nie tylko Kielc, ale i całego województwa. Z doświadczenia, jakie posiadam przy projektowaniu tego typu funkcji i zapytań z poza Kielc na temat możliwości wynajmu na przykład 2000 metrów kwadratowych pod biuro, można stwierdzić, że zapotrzebowanie na taką przestrzeń jest. Teraz wystarczy to zrobić i wspólnie dołożyć starań, by inwestycja udała się nie tylko dla inwestora, ale dla nas wszystkich.

Źródło: vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Projektant kompleksu biurowców Zagnańska 119 Konrad Śmierzyński: - Ta inwestycja da impuls do dalszego rozwoju miasta - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia