Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Promocja wieprzowiny w Kielcach. Było bardzo smacznie

/Lid/
Agnieszka i Zdzisław Nowakowie zwijali się jak w ukropie by poczęstować wszystkich chętnych obsypaną nagrodami szynka dyszką i innymi specjałami.
Agnieszka i Zdzisław Nowakowie zwijali się jak w ukropie by poczęstować wszystkich chętnych obsypaną nagrodami szynka dyszką i innymi specjałami. Aleksander Piekarski
Przedstawiciele Rad Powiatowych Świętokrzyskiej Izby Rolniczej posłuchali, na co mogą liczyć w nowej perspektywie finansowej 2014 – 2020, a potem kosztowali wyrobów z wieprzowiny.

Promocja polskiej wieprzowiny to jeden z priorytetów Ministerstwa Rolnictwa. Służy temu portal wieprzopedia.pl, propagujący mięso wieprzowe, promocja na zagranicznych targach, ale także pikniki jak ten zorganizowany wczoraj koło Wojewódzkiego Domu Kultury. Większość potraw na niego przygotowały słynące z doskonałej kuchni Korytniczanki. Koło Gospodyń Wiejskich z gminy Sobków, powiat jędrzejowski zostało założone niewiele ponad 2 lata temu przez Małgorzatę Kukuryk, nauczycielkę.

– Do koła należą 24 panie i każda ma swoją specjalność. Tutaj pokazujemy prawdziwe przysmaki na przykład udziec wieprzowy, mięso jest 5 dni marynowane, otoczone w ziołach, które zbieramy obok Korytnicy na Górze Grodziskowej i przez 8 godzin pieczone w piecu chlebowym. Dlatego jest tak delikatne, rozpływa się w ustach.

Goście degustujący potrawy zachwycali się także pierogami z siekanej wieprzowiny, polędwiczkami w boczku z serem gorgonzola, schabem z szynką, pasztetem, żeberkami w miodzie i szaszłykami.

Produkty ze swojej wędzarni Staropolska garmażerka pokazał Zdzisław Nowak ze Słupi Jędrzejowskiej, który za szynkę dyszkę najpierw otrzymał nagrodę na konkursie Kulinarne Dziedzictwo w Tokarni a potem Perłę na Polagrze w Poznaniu. Natychmiast do jego stoiska ustawiła się długa kolejka.

- Cen na moje wyroby po tych sukcesach nie zmieniłem, chociaż w porównaniu z chemicznymi wędlinami moje są mało opłacalne, u mnie nie ma konserwantów, chemii i wagi nie przybywa tylko ubywa – przyznaje pan Zdzisław. - Ruch w sklepie na Stoku, w Jędrzejowie i Słupi jest większy a niektórzy klienci wywożą ilości hurtowe, bo jak twierdzą, tak tanio i dobrze nigdzie indziej nie kupią.

Gościom pikniku promocyjnego przygrywała kapela z Ciekot, a dorośli i dzieci mogli brać udział w konkursach o rolniczej tematyce.
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia