Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prywatna opieka medyczna, która wspiera zdrowie publiczne

Materiał nadesłany
materiały nadesłane
Rynek prywatnej opieki zdrowotnej dynamicznie się rozwija, coraz więcej Polaków korzysta z prywatnej opieki medycznej. Czy da się wykorzystać sektor prywatny w realizacji działań na rzecz poprawy zdrowia publicznego? Jaką rolę pełnią bądź mogłyby pełnić w tym zakresie prywatne placówki ochrony zdrowia? Rozmawiamy o tym z prezesem Zarządu ogólnopolskiej sieci medycznej PZU Zdrowie, Andrzejem Jaworskim.

Czego oczekują współcześni pacjenci od opieki medycznej?

Andrzej Jaworski: Nowocześni pacjenci oczekują przede wszystkim przyjaznej infrastruktury, na którą składają się nie tylko wyspecjalizowane i dobrze zlokalizowane centra medyczne, ale też systemy informatyczne i model obsługowy skoncentrowany na doświadczeniu pacjenta. Dzięki spełnieniu tych warunków cały proces leczenia może być precyzyjnie koordynowany za pośrednictwem chociażby aplikacji jak np. mojePZU, a pacjent chcący skonsultować się ze specjalistą może to zrobić w dogodnym dla siebie czasie i terminie. Zapewnienie dostępności do usług medycznych jest pierwszym warunkiem w poprawie zdrowia publicznego. PZU Zdrowie jest jednym z największych ogólnopolskich operatorów medycznych. Nasza sieć medyczna liczy 130 placówek własnych, w tym pracownie diagnostyki obrazowej, oraz 2400 placówek partnerskich w 600 miastach w Polsce.

Jak PZU Zdrowie przyczynia się do poprawy systemu ochrony zdrowia w Polsce?

AJ: PZU Zdrowie od lat angażuje się w akcje prewencyjne Grupy PZU skoncentrowane na zdrowiu, a także podejmuje szeroko zakrojone działania mające na celu wsparcie publicznego systemu zdrowia. W 2022 roku personel medyczny PZU Zdrowie obsłużył trasę mobilnej strefy zdrowia, która zawitała do 12 miast w Polsce w ramach projektu „Zdrowe Życie” realizowanego pod patronatem Prezydenta RP, przy współpracy Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Aktywów Państwowych i Narodowego Funduszu Zdrowia. Łącznie zrealizowano ponad 34 tysiące usług medycznych. W kwietniu ruszyła druga edycja akcji, w trakcie której odwiedzimy 22 miasta – przede wszystkim te mniejsze i średniej wielkości, aby poprawić dostęp do profilaktyki na poziomie lokalnym. Trasa obejmuje m.in. Łęczną, Zamość, Tomaszów Lubelski, Siedlce, Sokołów Podlaski czy Supraśl.

Ostatnie lata pokazały nam, w jak bardzo dynamicznym świecie żyjemy. W jaki sposób widzi Pan rolę operatorów medycznych w sytuacjach kryzysowych?

AJ: W sytuacjach kryzysowych, jak pandemia Covid-19 PZU Zdrowie zostało operatorem programu Domowej Opieki Medycznej Ministerstwa Zdrowia, będącym pierwszym na taką skalę programem zdalnego monitoringu pacjenta. Łącznie obsłużonych zostało ponad 192 000 alertów, zapewniając całodobowy dostęp do lekarza, a infolinie pomocowe w trakcie pandemii udzieliły 20 tysięcy bezpłatnych porad. PZU Zdrowie zorganizowało 32 punkty szczepień w swoich centrach medycznych.

Opieka medyczna to coraz popularniejszy benefit pozapłacowy. Czy ten trend się utrzyma?

AJ
: Raporty HR pokazują, że pracownicy uważają pakiety medyczne – w formie ubezpieczeń lub abonamentów – za najbardziej wartościowy benefit. W okresie pandemii pracodawcy uświadomili sobie, jak strategicznym aspektem jest zdrowie personelu dla ciągłości działania firm. Można powiedzieć więc, że korzyści z dobrej kondycji pracowników są obustronne. Najbardziej atrakcyjne dla pracowników są pakiety, które zawierają: konsultacje u specjalistów, również tych rzadszych specjalności, zaawansowane badania obrazowe np. rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa, a także dodatkowe usługi takie jak rehabilitacja czy stomatologia, które często wiążą się z długotrwałym leczeniem.

A jeśli ktoś nie ma opieki medycznej zapewnianej przez pracodawcę, czy może wówczas skorzystać z usług PZU Zdrowie?

AJ: Ponad połowa placówek PZU Zdrowie ma podpisane umowy z NFZ, co sprawia, że dostęp do części świadczeń, w takim samym standardzie obsługi posiadają pacjenci nieposiadający wykupionych abonamentów i pakietów medycznych. Oferta PZU Zdrowie to nie tylko kompleksowe ubezpieczenia i abonamenty. Od dłuższego czasu stale rozwijamy ofertę pakietów indywidualnych. W naszym e-sklepie można kupić pakiety świadczeń dedykowane konkretnym grupom jak np.: pakiety dla seniorów czy studentów. Osoby chcące zatroszczyć się o konkrety aspekt swojego zdrowia mogą zdecydować się np. na pakiet dietetyczny, rehabilitacyjny czy psychologiczny. Coraz częściej takie pakiety stają się formą prezentu dla bliskich – rodziców czy dziadków i stają się pierwszym krokiem do zdrowia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prywatna opieka medyczna, która wspiera zdrowie publiczne - Kurier Lubelski

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia