Nasza Loteria

Przed kryzysem na zwolnienie?

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
Jerzy Dalka, dyrektor świętokrzyskiego oddziału ZUS: -W porównaniu do ubiegłego roku liczba zwolnień lekarskich wzrosła.
Jerzy Dalka, dyrektor świętokrzyskiego oddziału ZUS: -W porównaniu do ubiegłego roku liczba zwolnień lekarskich wzrosła.
Ciąża i zwolnienie lekarskie to, zdaniem pracodawców, główne wybiegi, chroniące pracownika przed zwolnieniem z pracy. U nas jednak pracodawcy - przynajmniej na razie - takich problemów zbyt wiele nie mają, chociaż liczba zwolnień L-4 rośnie!

     - Żaden z zakładów, należących do naszego stowarzyszenia, nie zgłaszał tego typu problemów. Nie słyszałem też podobnych skarg od mniejszych firm z nami współpracujących - mówi Marian Piotrowicz, dyrektor biura Stowarzyszenia Forum Pracodawców w Kielcach. - Może takie kłopoty mają zakłady, które ogłosiły zwolnienia grupowe, ale tych w naszym regionie nie jest wiele. Częstą praktyką osób, mających już wypowiedzenie, jest ucieczka na zwolnienie lekarskie, bo w ten sposób przez jakiś czas mają dochody wyższe niż zasiłek dla bezrobot-nych. Ale pracodawców to nie obciąża. 

    CIĄŻA - TO NA ZWOLNIENIE?

     Coraz częściej zdarza się, że ze zwolnień lekarskich korzystają kobiety w ciąży. Jednak specjaliści twierdzą, że to nie strach przed zwolnieniem z pracy nimi powoduje.

     - Moje pacjentki nie chcą brać zwolnienia, mimo że jest ono konieczne, bo boją się, że przez nie po macierzyńskim nie będą miały już jak wrócić do pracy. A ciąż z problemami jest coraz więcej, co ma przyczyny w przekładaniu decyzji o dziecku „na później” właśnie przez pracę i w tym, że kobiety ciężko pracują, często w stresujących warunkach - mówi doktor Dariusz Kołodziejski, koordynator Oddziału Patologii Ciąży i Izby Przyjęć w Specjalistycznym Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym przy ulicy Prostej w Kielcach.

Państwowa Inspekcja Pracy wprost spotyka się z tym, że pracodawca, słysząc o ciąży pracownicy, sam sugeruje jej… zwolnienie lekarskie, bo wtedy może zatrudnić kogoś na umowę-zlecenie na jej miejsce.

    - Kobieta w ciąży nie może pracować dłużej niż cztery godziny dziennie przy komputerze, nie może też dźwigać i wyko-nywać prac ciężkich fizycznie. Jeśli więc jest to na przykład sprzedawczyni w małym sklepie, to pracodawca nie jest jej w stanie zlecić pracy, którą może ona wykonywać - mówi Barbara Kaszycka z Państwowej Inspekcji Pracy w Kielcach. 

     ZWOLNIEŃ FAKTYCZNIE WIĘCEJ      W styczniu ubiegłego roku w Kielcach i powiecie na zwol-nieniu lekarskim były 23 tysiące 793 osoby. W tym roku, w ana-logicznym czasie, z chorobowego skorzystało 25 tysięcy 698 osób. Widać więc, że chorujemy więcej. Tyle że nie jest pewne, czy przez pogodę czy też przez wizję kryzysu i zwolnień z pra-cy.

    - Na pewno nie mamy większej liczby pracodawców, zwracających się do nas o skontrolowanie przebywających na zwol-nieniu pracowników. Takiej tendencji nie widać - mówi Małgorzata Krawczyń, główny lekarz orzecznik kieleckiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia