Przedsiębiorcom będzie łatwiej handlować z zagranicą

marzena
Przedsiębiorcom będzie łatwiej handlować z zagranicąCertyfikaty przedstawicielom dwóch nowych firm w gronie posiadaczy AEO – firmom Midas M. Wesołowska oraz J&A Skład i Agencja Celna J. Uliński, A Kutyła wręczyli Kazimierz Kotowski, członek zarządu  województwa świętokrzyskiego oraz nadkomisarz celny Waldemar Chaba, dyrektor Izby Celnej w Kielcach.
Przedsiębiorcom będzie łatwiej handlować z zagranicąCertyfikaty przedstawicielom dwóch nowych firm w gronie posiadaczy AEO – firmom Midas M. Wesołowska oraz J&A Skład i Agencja Celna J. Uliński, A Kutyła wręczyli Kazimierz Kotowski, członek zarządu województwa świętokrzyskiego oraz nadkomisarz celny Waldemar Chaba, dyrektor Izby Celnej w Kielcach. Aleksander Piekarski
Jak ułatwić i uprościć przedsiębiorcom handel z zagranicą? Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego i Izba Celna w Kielcach zorganizowało spotkanie dla lokalnego biznesu i wręczyło prestiżowe certyfikaty.

Spotkanie, które odbyło się we wtorek, 5 czerwca, skierowane było do świętokrzyskich firm zajmujących się już eksportem, jak również tych, które dopiero planują rozszerzenie działalności na rynki zagraniczne. Przedsiębiorcy dowiedzieli się jak ułatwić sobie funkcjonowanie poza granicami naszego kraju i jakie narzędzia skutecznie to ułatwiają.

W trakcie spotkania dwóm nowym przedsiębiorstwom wręczono świadectwa upoważnionego przedsiębiorcy AEO. Świadectwo AEO jest szczególnym certyfikatem potwierdzającym wiarygodność przedsiębiorcy i podnoszącym bezpieczeństwo wymiany towarowej. Posiadaczem powyższego certyfikatu, może zostać każdy przedsiębiorca, który nawet pośrednio, zajmuje się obrotem towarowym z zagranicą. Warunkiem uzyskania statusu AEO jest poddanie się szczegółowemu audytowi prowadzonemu przez organ celny polegającemu między innymi na badaniu systemów księgowych, logistycznych, teleinformatycznych, sprawdzeniu bezpieczeństwa dokumentacji i informacji.

Posiadanie świadectwa AEO niesie ze sobą nie tylko prestiż i zaufanie, ale daje również szereg wymiernych korzyści. Przede wszystkim upoważniona firma podlega mniejszej liczbie kontroli fizycznych i kontroli dokumentów i jest priorytetowo traktowana przez organy celne wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Jak wynika z doświadczeń przedsiębiorców posiadających już status AEO, korzyści pośrednie wynikają także z samego procesu dostosowawczego firmy do wymagań audytu. Zdaniem świętokrzyskich przedsiębiorców istotne okazało się usprawnienie procesów w firmach, stworzenie niezbędnych procedur, poprawa bezpieczeństwa i przepływu informacji oraz poprawa wizerunku dla partnerów handlowych, którzy coraz częściej uzależniają zawarcie kontraktów biznesowych od posiadania AEO.

Status AEO w województwie świętokrzyskim posiadają stepujące firmy: Agcel, Sandomierska Agencja Celna SAC, Cel-Mar., OAC A. Fudala, Inter-Star., Sando., PUH Signal A. Biesiada, Wtórpol ZPCh L. Wojteczek. 5 czerwca do grona tego dołączyły firmy Midas M. Wesołowska oraz J&A Skład i Agencja Celna J. Uliński, A Kutyła

Banki chcą naszych pieniędzy. Zapłacimy ujemne odsetki?

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

p
ps

Informacja jest niestety niezbyt ścisła - w artykule zostały wymienione firmy, którym certyfikat AEO przyznała Izba Celna w Kielcach. Natomiast na terenie województwa działa wiele więcej firm, które mają AEO, tyle, że wydane przez inne izby Celne, chociażby Agencja Celna JAS FBG.

Dodaj ogłoszenie