Przedsiębiorcy, którzy chcą sprzedawać za granicą mogą liczyć na wsparcie z funduszy europejskich

Materiał informacyjny
Wielu przedsiębiorców mogłoby oferować z powodzeniem swoje produkty lub usługi nie tylko w Polsce ale i na rynku międzynarodowym, lecz często brakuje im na to środków, wiedzy i właściwych kontaktów. Mogą oni wystartować w konkursie Internacjonalizacja MŚP, w którym do uzyskania jest dofinansowanie w wysokości nawet 800 tys. zł z unijnego Programu Polska Wschodnia. Pieniądze można przeznaczyć m.in. na usługi doradcze czy udział w międzynarodowych targach i wystawach. Do podziału jest aż 50 mln zł.

Wejście na zagraniczne rynki to duża inwestycja - choćby w promocję firmy i jej usług lub produktów. Dzięki konkursowi organizowanemu przez PARP mikro, mali i średni przedsiębiorcy mają okazję, by przy niskim własnym wkładzie finansowym rozszerzyć swoją działalność o nowe rynki.

Konkurs Internacjonalizacja MŚP jest skierowany do firm z siedzibą lub oddziałem w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, świętokrzyskim, lubelskim i podkarpackim.

– To konkurs dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą na terenie Polski wschodniej. W tym rejonie eksport wciąż potrzebuje większego rozpędu. Konkursy takie jak ten pomogą przedsiębiorcom sprostać wyzwaniom, jakie spotkają na zagranicznych rynkach – przekonuje Arkadiusz Dewódzki, dyrektor Departamentu Internacjonalizacji Przedsiębiorstw w PARP.

Przedsiębiorca, który chce ubiegać się o unijne wsparcie finansowe, musi posiadać co najmniej jeden wyrób lub usługę o potencjale do sprzedaży na co najmniej jednym nowym rynku zagranicznym.

Maksymalna kwota dofinansowania projektu wynosi 800 tys. zł w przypadku wybrania co najmniej jednego rynku docelowego spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii lub 550 tys. zł - w przypadku wybrania wyłącznie tych rynków. Dofinansowanie zostanie przyznane ze środków Funduszy Europejskich w ramach programu Polska Wschodnia.

Minimalny wkład własny do projektu to 15 proc. Realizacja projektu powinna rozpocząć się najpóźniej do 6 miesięcy od złożenia wniosku, a sam projekt powinien trwać nie dłużej niż 24 miesiące.

Z dotacji można sfinansować wiele elementów projektu – np. szkolenia, usługi doradcze i prawne, udział w międzynarodowych targach, wystawach lub misjach gospodarczych, a także środki trwałe, materiały reklamowe czy tłumaczenia tekstów.

– Eksport to sposób na rozwój przedsiębiorstwa. Często jest nawet jedyną drogą rozwoju. Wiele firm, szczególnie w regionie Polski wschodniej, nie może jednak na nią wejść przez brak doświadczenia i pieniędzy. Program został tak skonstruowany, by jak najefektywniej pomóc takim przedsiębiorcom rozwinąć skrzydła – podkreśla Arkadiusz Dewódzki z PARP.

W poprzedniej edycji konkursu z dofinansowania w wysokości blisko 100 tys. zł skorzystała podlaska firma BENDEX, specjalizująca się w produkcji wyrobów z metalu. W ramach realizacji projektu spółka zleciła opracowanie modelu internacjonalizacji swoich produktów – grilli, wędzarni czy mebli ogrodowych. Firma otrzymała kompleksową koncepcję wejścia na rynki zagraniczne, aktualnie rozwija się w kierunku eksportu.

Dzięki dofinansowaniu firma Bester Sklejki z Łańcuta mogła na imprezach targowo-wystawienniczych w Niemczech i Szwajcarii zaprezentować swoje produkty – meble, akcesoria dekoracyjne czy ścianki działowe. To była doskonała okazja do zaprezentowania produktów, co pozwoliło firmie nawiązać kontakty biznesowe.

W konkursie została wprowadzona istotna zmiana. Dotychczas koszty udziału w targach i misjach gospodarczych musiały być ograniczone do 49 proc. kosztów projektu, ale w tym roku ten warunek został zniesiony. Dofinansowane będą także poniesione przez przedsiębiorców koszty udziału w targach czy szkoleniach, które z przyczyn niezależnych od nich zostały odwołane.
Konkurs jest podzielony na dwie rundy. Nabór do pierwszej z nich potrwa do 28 maja. Wnioski w drugiej rundzie będzie można składać od 4 sierpnia do 7 września.

Wszelkie dodatkowe informacje i dokumenty potrzebne do złożenia wniosku można znaleźć na stronie parp.gov.pl

Dodaj ogłoszenie