Przedsiębiorcy pod lupą skarbówki

Marzena SMORĘDA [email protected]
Od 16 stycznia do 26 lutego przeprowadzono 1498 kontroli.
Od 16 stycznia do 26 lutego przeprowadzono 1498 kontroli.
Udostępnij:
Zakończyła się zimowa akcja Weź Paragon. W styczniu i lutym inspektorzy i pracownicy Urzędu Kontroli Skarbowej w Kielcach i pracownicy Urzędów Skarbowych naszego województwa wspólnie z innymi służbami sprawdzali, czy świętokrzyscy przedsiębiorcy rejestrują transakcje na kasach fiskalnych i wydają paragony.

Od 16 stycznia do 26 lutego przeprowadzono 1498 kontroli. W 534 przypadkach stwierdzono nieprawidłowości i nałożono mandaty karne na sumę 136.890 złotych. Inspektorzy kontroli skarbowej na terenie województwa świętokrzyskiego stwierdzili 155 przypadków nierzetelnego ewidencjonowania sprzedaży na kasach fiskalnych – czyli sprzedaży z pominięciem jej rejestracji na kasie fiskalnej, co skutkowało nałożeniem mandatów karnych na łączna wartość 56.900 złotych.

Przeczytaj też: Sandomierz przystąpi do grupy energetycznej zawiązanej przez podkarpackie samorządy.

Średnia kwota nałożonych w tym okresie mandatów wyniosła 367 złotych. Choć zdarzały się przypadki, gdzie nakładano wysokie kary. W porównaniu do ubiegłorocznych działań ilość nałożonych mandatów w bieżącym roku jest mniejsza wzrosła jednak średnia kwota nałożonego mandatu.

 

Niewydawanie paragonów po tym jak sprzedaż została zarejestrowana oraz prowadzenie działalności bez uprzedniego jej zgłoszenia do opodatkowania to rzadko spotykane przypadki.

Przeczytaj też:**Ilość czasu spędzanego przez nas w pracy nie przeklada się na efektywność.**

Stwierdzono też brak ewidencji sprzedaży lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów, dowodów zakupu towarów oferowanych do sprzedaży w miejscu prowadzenia sprzedaży za co również były nakładane mandaty karne.

Główne cele akcji akcji Weź Paragon jest edukacja i prewencja. Takie działania znacząco ograniczą szarą strefę oraz nieuczciwą konkurencję. Pomogą w wprowadzeniu prawnego ładu oraz przyczyniają się do zapewnienia równych warunków funkcjonowania dla wszystkich podmiotów gospodarczych.

 

Kampania ma przypominać, że wydanie paragonu w sklepie, barze czy restauracji ma duże znaczenie dla nie tylko dla kupującego ale również dla wszystkich podatników. W akcji chodzi przede wszystkim o to, by sprzedawcy uczciwie rejestrowali sprzedaż na kasach fiskalnych i przestrzegali zasad uczciwej konkurencji. Paragon to potwierdzenie, że kwota podatku trafiła do budżetu państwa, czyli do naszej wspólnej kasy, a nie do kieszeni nieuczciwego przedsiębiorcy.

 

- Zimową akcję ponownie promował rysunek Andrzeja Mleczki, jednego z najpopularniejszych polskich rysowników. W charakterystyczny sposób – lekki i satyryczny – ma edukować klientów i sprzedających o potrzebie brania i wydawania paragonu. Kartki pocztowe z rysunkiem rozdawane były sprzedawcom i klientom. Przeprowadzone zostały też lekcje w szkołach podstawowych (w Wąchocku i Mircu), bezpośrednie spotkania z przechodniami (w Busku Zdroju) a także podczas czynności przeprowadzanych przez inspektorów. Mieszkańcy naszego województwa mogli również spotkać się w urzędach skarbowych oraz w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim, Urzędzie Marszałkowskim czy tez w USZ gdzie rozwieszone zostały plakaty promujące zimową akcję – informuje Jolanta Strojna, rzecznik Urzędu Kontroli Skarbowej w Kielcach.

Przeczytaj też: Coraz mniej firm liczy się w walce o akcje Siarkopolu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie