MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przekształcenie terenów w Obicach w strefę inwestycyjną. Ważne rozmowy Kamila Suchańskiego z radnymi i minister Jadwigą Emilewicz

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Od lewej: poseł Michał Cieślak, minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz i Kamil Suchański
Od lewej: poseł Michał Cieślak, minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz i Kamil Suchański
Miasto Kielce intensyfikuje działania zmierzające do przekształcenia terenów w Obicach, gdzie miało powstać lotnisko, w strefę gospodarczą. W uzbrojeniu działek oraz pozyskiwaniu inwestorów może pomóc państowowa Agencja Rozwoju Przemysłu.

W środę z inicjatywy przewodniczącego Rady Miasta Kielce Kamila Suchańskiego odbyło się spotkanie szefów wszystkich klubów radnych z prezesem Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice” oraz prezesem spółki Port Lotniczy Kielce Piotrem Rogulą, który reprezentował prezydenta Bogdana Wentę. Ponad półtorej godziny rozmawiano na temat możliwości szybkiego przekształcenia 600 hektarów położonych w Obicach, gdzie poprzednie władze Kielc planowały budowę lotniska, na strefę inwestycyjną.

- To jedno z największych wyzwań tej kadencji. Z Kielc powinien pójść przekaz: mamy unikatowy potencjał, chcemy walczyć o następnego Mercedesa - mówił Perz.

Jak podkreślił, rządowa Agencja Rozwoju Przemysłu jest zainteresowana udzieleniem miastu Kielce finansowego wsparcia na uzbrojenie terenów w podstawową infrastrukturę.

Dodał także, iż od grudnia zeszłego roku Specjalna Strefa Ekonomiczna prezentowała tereny w Obciach pod inwestycje o wartości ponad miliarda złotych. - Zapytanie przedsiębiorców było jasne: kiedy i za jakie pieniądze te tereny mogą być uzbrojone. Dlatego dobrze, że zaczynamy na ten temat dyskutować, że jest otwartość ze strony władz miasta - powiedział Marcin Perz.

- Nie wyobrażam sobie, że nie staniemy na rzęsach czy nie będziemy wisieć na klamkach w ministerstwach, by zrealizować inwestycję firmy X z branży automotiv za miliard czy dwa miliardy złotych. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że musimy dalej podejmować kroki, które będą nas zbliżały do tego celu poprzez zagospodarowanie terenu oraz inwestycje, które stworzą tysiące miejsc pracy. Zyska na tym cały region i Kielce - powiedział Kamil Suchański.

Jak poinformował Piotr Rogula, miasto od kilku miesięcy pracuje nad uporaniem się z sytuacją prawną gruntów. Przypomnijmy. Około 10 procent nieruchomości pozyskano w trybie wywłaszczenia, natomiast pozostałą część - poprzez zakup. Przy zmianie przeznaczenia gruntów poprzedni właściciele mogą domagać się zwrotu swojej własności, jeśli oddadzą miastu pieniądze, jakie otrzymali.

- Pracujemy nad rozwiązaniami prawnymi. Grunty muszą zostać przygotowane pod względem infrastruktury, ale należy też rozwiązać problem własności. Bez rozmowy z mieszkańcami, byłymi właścicielami, władzami gmin nie da się nic zrobić - powiedział Piotr Rogula. Jak zaznaczył, prezydent Bogdan Wenta prowadzi negocjacje z potencjalnym inwestorem.

- Sądzę, że od momentu podjęcia decyzji o przystąpieniu do zmian w planach, potrzebujemy dwa-trzy lata, żeby uzbroić tereny. Liczę, że miastu uda się nawiązać współpracę z Agencją Rozwoju Przemysłu, by pozyskać środki na ten cel - powiedział Kamil Suchański.

-Zgadzam się z tym, że jest potencjał. To dobry moment na działania z uwagi na koniunkturę gospodarczą. Chcemy, by powstała mapa drogowa tego projektu. Działania radnych i prezydenta są zbieżne, bo wszystkim chodzi o to samo - powiedziała wiceprzewodnicząca Rady Miasta Kielce Joanna Winiarska.

Po spotkaniu Kamil Suchański na temat przyszłości terenów w Obicach rozmawiał z minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigą Emilewicz oraz posłem Michałem Cieślakiem, którzy przyjechali do Kielc na konferencję z przedstawicielami lokalnego świata biznesu.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Te imiona kiedyś były obciachem, a teraz biją rekordy popularności
Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesuWille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkająTe kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz rankingIle kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Flesz - kranówka lepsza dla zdrowia i kieszeni

Źródło: vivi24

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia