Przełom w sprawie Demaru. Wojskowy przetarg pod lupą Urzędu Zamówień Publicznych

Materiał informacyjny Demar
Demar nie zwalania tempa i wygrywa kolejne przetargi
Demar nie zwalania tempa i wygrywa kolejne przetargi
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych przeprowadził kontrolę postępowania przetargowego, w ramach którego firma Demar wyprodukowała obuwie wojskowe dla 3. Regionalnej Bazy Logistycznej w Krakowie. Decyzja podważa zasadność stawianych właścicielowi firmy Demar zarzutów i wskazuje na błędy w przeprowadzeniu samego przetargu. Skarb Państwa mogą czekać wielomilionowe odszkodowania.

Prezes Urzędu Zamówień Publicznych przeprowadził kontrolę postępowania przetargowego, w ramach którego firma Demar wyprodukowała obuwie wojskowe dla 3. Regionalnej Bazy Logistycznej w Krakowie. W wyniku kontroli UZP stwierdził naruszenie przez Zamawiającego, tj. wyżej wymienioną jednostke wojskową, ustawy o zamówieniach publicznych oraz potwierdził racje firmy Demar w kwestii włókniny zastosowanej do produkcji obuwia. Od ponad roku trwa spór pomiędzy firmą Demar a Wojskową Prokuraturą Okręgową w Warszawie w kwestii jednego z kilkudziesięciu zamówień, które Demar realizował w ostatnich latach dla polskiej armii. Zamówienie dotyczyło produkcji trzewików wojskowych 933/MON oraz 933A/MON. Najnowsza decyzja podważa zasadność stawianych właścicielowi firmy Demar zarzutów i wskazuje na błędy w przeprowadzeniu samego przetargu. Skarb Państwa mogą czekać wielomilionowe odszkodowania.

O sprawie było głośno w styczniu ubiegłego roku, kiedy założyciel i właściciel Demaru Marek Dewódzki został zatrzymany przez Żandarmerię Wojskową w swoim domu. Zastosowane wobec właściciela środki zapobiegawcze, kilka miesięcy później zostały uchylone. Zgodnie z prawomocnym postanowieniem Sądu niezasadne było stosowanie środków zapobiegawczych w postaci dozoru policji, zakazu opuszczania kraju, zaś samo zatrzymanie w celu złożenia wyjaśnień zostało uznane przez Sąd za nielegalne, niezasadne i niecelowe.

Naruszenie zasad należycie przeprowadzonego postępowania

Prezes UZP stwierdził, że sposób w jaki Zamawiający opisał przedmiot zamówienia wskazując konkretne znaki towarowe narusza zasady należycie przeprowadzonego postępowania przetargowego. Zamawiający opisując przedmiot zamówienia wskazywał na konkretne marki „Thinsulate” i „Vibram”, będące zastrzeżonymi znakami towarowymi konkretnych przedsiębiorstw tj. „3M Company" oraz „Vibram S.p.A.”. Prezes Urzędu uznał, że Zamawiający tj. 3. Regionalna Baza Logistyczna w Krakowie, nie przedstawił informacji o możliwości wykorzystania innych materiałów niż materiały wspomnianych marek „3M Company" oraz „Vibram S.p.A.”. Krajowa Izba Odwoławcza podzieliła stanowisko Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, potwierdzając ostatecznie, że Zamawiający naruszył przepisy ustawy o zamówieniach publicznych.

- Decyzja UZP to kolejne orzeczenie, które stawia naszą sprawę w zupełnie nowym świetle. Liczymy, że w bardzo niedługim czasie sytuacja zostanie wyjaśniona, a my będziemy mogli się koncentrować wyłącznie na bieżącej produkcji oraz obsłudze naszych klientówmówi właściciel Demaru. - Proces produkcji i odbioru zamówienia dla wojska jest wieloetapowy i obejmuje szereg mechanizmów nadzorczych i kontrolnych. Wszystkie z nich zostały w tym procesie zastosowane. Każda partia obuwia jest szczegółowo kontrolowana przez specjalistów wyznaczonych przez armię. Materiał przez nas użyty spełniał wszystkie parametry wskazane w specyfikacji przetargowej, co potwierdzają badania wykonywane w akredytowanych laboratoriachdodaje Dewódzki.

Demar nie zwalania tempa i wygrywa kolejne przetargi

W marcu 2023 roku firma podpisała trzyletni kontrakt na dostawę ponad 200 tys. par trzewików dla polskiej armii. Demar bierze również udział w kilku innych postępowaniach przetargowych na dostawę obuwia wojskowego o łącznym wolumenie przekraczającym 350 tys. par. W najbliższych dniach będą znane wyniki tych przetargów.

Kilkadziesiąt przetargów zrealizowanych przez Demar dla polskiej armii i zagranicznych instytucji

W trakcie kilkunastoletniej współpracy z Polską Armią Demar zrealizował na jej rzecz kilkadziesiąt dużych kontraktów. W tym czasie Demar dostarczył również kilkaset tysięcy par obuwia do takich odbiorców krajowych jak: straż graniczna, policja, Lasy Państwowe. Wśród klientów firmy są również służby mundurowe innych krajów w tym np. policja, straż graniczna i armia litewska.

Firma kieruje się zasadą tworzenia wygodnego i funkcjonalnego obuwia z wysokiej jakości materiałów. Najwyższą jakość różnych modeli obuwia potwierdzają odpowiednie atesty oraz certyfikaty poparte wieloetapowymi badaniami niezależnych ośrodków.

Demar od wielu lat aktywnie działa na rzecz lokalnych społeczności. W latach 90-tych był głównym sponsorem drużyny RKS Raków, występującej wówczas w najwyższej klasie rozgrywkowej. Obecnie sponsoruje lokalny klub sportowy, współorganizuje liczne imprezy plenerowe, festiwale, lokalne święta. Firma regularnie przekazuje również obuwie dla mieszkańców oraz żołnierzy w Ukrainie.

Demar zatrudnia obecnie ponad 400 osób, a jego zdolności produkcyjne to ponad 2,5 mln par rocznie. Jest znaczącym pracodawcą w regionach, w których ulokowane są zakłady produkcyjne firmy.

Źródło informacji: Demar

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Przełom w sprawie Demaru. Wojskowy przetarg pod lupą Urzędu Zamówień Publicznych - Gazeta Lubuska

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia