W poniedziałek, 9 stycznia w skarżyskim Mesko, które jest największym w Polsce producentem amunicji i rakiet przeciwpancernych i przeciwlotniczych uroczyście otwarto Centrum Innowacji i Wdrożeń Grupy Amunicyjno-Rakietowej, gdzie technologie zbrojeniowe powstawać będą w ścisłej współpracy z polskimi uczelniami technicznymi, w tym z Politechniką Świętokrzyską. Powołano także Komitet Ekspertów złożony z rektorów sześciu uczelni.

- To przełomowa chwila dla Mesko i dla polskiej nauki. Powstaje centrum, w którym nauka łączy się ściśle z branżą zbrojeniową i daje potężną szansę na szybki rozwój myśli technicznej na potrzeby przemysłu.

Polskie uczelnie szukały możliwości do takiej współpracy, ale trudno było ten cel osiągnąć. Dzisiaj jest to szansa nie tylko na modernizację polskiej armii poprzez opracowywanie najnowocześniejszego uzbrojenia, ale i w przyszłości na współpracę z innymi branżami przemysłu – mówił profesor Jan Szmidt, rektor Politechniki Warszawskiej, który powołany został na spotkaniu na szefa Komitetu Ekspertów.

- Dzięki takiej współpracy, jaka dzisiaj została w Skarżysku zapoczątkowana, możemy tworzyć swoje oryginalne rozwiązania technologiczne, wspierane ekspertami z najsilniejszych polskich ośrodków naukowych, a naukowcy mają szansę na budowanie technologii o światowym poziomie i wymianę myśli. Taki patent na rozwój został sprawdzony w najpoważniwejszych światowych gospodarkach, gdzie trudno wyobrazić sobie postęp w oderwaniu biznesu od nauki - mówił profesor Jan Szmidt.

Gospodarzem spotkania, w którym wzięli udział także członkowie zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej, w strukturach której działa skarżyski zakład, był prezes Mesko i dyrektor Grupy Amunicyjno-Rakietowej Waldemar Skowron. Wyjaśnił na czym polega niezwykły i unikatowy w skali kraju projekt Mesko. - Nasze Centrum Innowacji i Wdrożeń działa jako element w strukturach Mesko. Pracują w nim naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Świętokrzyskiej. Organizacja rozwija się. Finansowanie na część projektów już istnieje. Na pozostałe są poważne perspektywy. Filozofia Mesko polega na współpracy naszej pracowni konstrukcyjnej, nowego Centrum Innowacji i Wdrożeń z Politechniką Świętokrzyską, Akademią Górniczo-Hutniczą, Wojskową Akademią Techniczną, Politechniką Warszawską i Radą Ekspertów złożoną z rektorów sześciu uczelni, a pracami badawczo-rozwojowymi dowodzi przemysł - i to jest clue sukcesu. - wyjaśniał prezes Waldemar Skowron.

Zobacz galerię