MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przeszklona kapsuła i platforma. Przy alei IX Wieków Kielc powstaje nowy budynek

Agata KOWALCZYK [email protected]
Tak będzie wyglądał budynek, który powstanie wzdłuż ulicy IX Wieków Kielc, od Mojżesza Pelca do Cichej.
Tak będzie wyglądał budynek, który powstanie wzdłuż ulicy IX Wieków Kielc, od Mojżesza Pelca do Cichej. archiwum prywatne
Przeszklona winda w kształcie kapsuły i podziemna dwupoziomowa platforma do parkowania, takie rozwiązania technologicznie zostaną zastosowane w budynku, który powstanie przy alei IX Wieków w Kielcach.

- Mamy pozwolenie na budowę, a wkrótce podpiszemy umową z generalnym wykonawcą. Jest jeszcze kilka formalności do załatwienia, ale w połowie maja budowa powinna się rozpocząć. Musimy podpisać umowę z miastem w spawie zapewnienia mieszkań dla kilku rodzi. Na naszej działce stoi rudera, która jest do wyburzenia, ma ona wspólną ścianę z drugim budynkiem należącym do miasta, który jest zamieszkały przez kilka rodzin. Jest on w fatalnym stanie technicznym a prowadzenie budowy po sąsiedzku może go pogorszyć. Dlatego chcemy zawrzeć umowę z miastem, my go rozbierzemy i zapewnimy lokatorom mieszkania na 2 lata – informuje Monika Stojek-Rybak, inwestor zastępczy i koordynator projektu.

- Po 2 latach miasto znajdzie inne mieszkania socjalne dla naszych lokatorów, ale raczej nie w centrum miasta – zapewnia zastępca prezydenta Kielc, Czesław Gruszewski.

Teren, na którym powstanie budynek należy do firmy Budar i składa się z dwóch działek. Dla każdej z nich, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego narzuca inne warunki. Dlatego kamienica będzie miała różną liczbę pięter. – Niższa zabudowa powstanie od strony ulicy Cichej, przy ulicy Nowy Świat będzie 5 kondygnacji a przy IX Wieków Kielc wysokość będzie zróżnicowana - wyjaśnia Monika Stojek- Rybak.

Parter zajmą sklepy a pozostałe kondygnacje lokale biurowe i usługowe. – Budynek został tak zaprojektowany, że wielkość pomieszczeń można wydzielić zgodnie z oczekiwaniami i potrzebami przyszłych użytkowników – dodaje.

W kamienicy zaprojektowano 8 mieszkań, które powstaną w najniższej części, od strony ulicy Cichej. Znajdą się nad lokalami usługowymi, na pierwszym i drugim piętrze. Będą one niewielkie, o powierzchni około 40 metrów, ale można je połączyć w większe. Ta część gmachu będzie oddzielona od pozostałej.

W podziemiach powstanie parking z 37 miejscami. Do jego budowy zostaną wykorzystane specjalne, dwupoziomowe, platformy, przypominające piętrowe łóżka.
- Atrakcją budynku będzie szklana winda, w kształcie kapsuły, zamontowana na zewnątrz kamienicy, od strony alei IX Wieków Kielc. Dla innych klatek zaprojektowano zwykły wewnętrzny dźwig – mówi.

Przeszklona elewacja budynku od strony ulicy IX Wieków Kielc i Mojżesza Pelca sprawi, że budynek wkomponuje się w sąsiednie kamice.
Budynek ma być gotowy do użytku wciągu 1,5 – 2 lat od momentu rozpoczęcia budowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia