MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przewodniczący Rady Miasta Kielce Kamil Suchański rozmawiał na temat terenów w Obicach z wicemarszałek Renatą Janik. Poruszono ważny temat

p
Od lewej: wiceprzewodnicząca Rady Miasta Kielce Joanna Winiarska, wicemarszałek województwa Renata Janik, przewodniczący Rady Miasta Kielce Kamil Suchański oraz wiceprezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice" Miłosz Pamuła.
Od lewej: wiceprzewodnicząca Rady Miasta Kielce Joanna Winiarska, wicemarszałek województwa Renata Janik, przewodniczący Rady Miasta Kielce Kamil Suchański oraz wiceprezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice" Miłosz Pamuła.
Przewodniczący Rady Miasta Kielce Kamil Suchański rozmawiał w czwartek na temat terenów w Obicach z wicemarszałek Renatą Janik. Poza kwestią zmiany statusu gruntów na strefę inwestycyjną poruszono ważny temat dotyczący wprowadzenia projektu do dokumentów strategicznych województwa świętokrzyskiego.

- To bardzo dobra inicjatywa, gdyż tereny w Obicach są ważne dla rozwoju gospodarczego całego województwa. Na pozyskaniu inwestorów zyska region. Aby tak się stało, niezbędna jest współpraca wszystkich szczebli władz, w tym szczególnie województwa i miasta Kielce oraz gmin Chmielnik i Morawica - mówi wicemarszałek województwa Renata Janik.

- Przekształcenie terenów, gdzie miał powstać, ale nie powstanie port lotniczy na strefę inwestycyjną, było jedną ze sztandarowych obietnic wyborczych naszego obozu. Realizujemy ten projekt krok po kroku z żelazną determinacją. Poza kwestiami dotyczącymi między innymi uregulowań właścicielskich istotne jest dokonanie zmian w strategicznych dokumentach mówiących o rozwoju i przyszłości województwa. Musimy wpisać tam strefę inwestycyjną i wykreślić lotnisko. Wtedy otworzy się możliwość pozyskania unijnych funduszy na uzbrojenie terenu - mówi przewodniczący Rady Miasta Kielce Kamil Suchański.

W spotkaniu uczestniczyli także wiceprzewodnicząca Rady Miasta Kielce Joanna Winiarska oraz wiceprezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice" Miłosz Pamuła.

Kamil Suchański skierował w tej sprawie pismo do członków Zarządu Województwa oraz przewodniczącego sejmiku. Oto treść tego dokumentu.

"Niebawem na forum Unii Europejskiej zapadną kluczowe decyzje dotyczące Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027. Polski rząd zapowiada twarde negocjacje w celu pozyskania dla Polski jak największej puli funduszy w ramach unijnego budżetu. Mam nadzieję, że równie dużą determinacją w zabieganiu o pieniądze w tak zwanej kopercie regionalnej wykażą się władze samorządowe województwa świętokrzyskiego.

Jak wiemy, Zarząd Województwa Świętokrzyskiego pracuje nad aktualizacją Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego do 2020 roku oraz nową Strategią Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+. Oba dokumenty będą podstawą do rozmów z Komisją Europejską na temat określenia priorytetowych osi interwencji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2021-2027. Co istotne, znowelizowana jak i projektowana Strategia staną się kompatybilne w stosunku do wyznaczonych przez Komisję Europejską w strategii „Europa 2020” kierunków rozwoju społeczno-gospodarczego Unii Europejskiej, a także względem „Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030”, która zakłada zrównoważony rozwój kraju, w tym aktywizację i wykorzystanie potencjału mniejszych miast.

W aktualnej wersji Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego w sekcji „Cel strategiczny 1: Koncentracja na poprawie infrastruktury regionalnej” obok postulatu poprawy jakości połączeń drogowych i kolejowych jako ważne zadanie wskazuje się budowę „w Województwie Świętokrzyskim portu lotniczego o znaczeniu krajowym i międzynarodowym, na miarę rzeczywistych potrzeb i możliwości Regionu”. Chodzi oczywiście o Port Lotniczy Kielce, który – według planów poprzedniego prezydenta miasta – miał być realizowany na terenach w podkieleckich Obicach.

Dziś nie istnieje nawet cień szansy na przeprowadzenie tej inwestycji przy wsparciu funduszy pochodzących z budżetu Unii Europejskiej w finalizowanej oraz programowanej perspektywie finansowej. Zrodziła się natomiast koncepcja utworzenia na tym 600 hektarowym obszarze strefy inwestycyjnej. Zamysł ten idealnie wpisuje się w przyjętą przez rząd strategię odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju mającego na celu odbudowę potencjału społeczno-gospodarczego słabszych regionów Polski – czyli między innymi województwa świętokrzyskiego. Promowana przez nowe władze Kielc inicjatywa uczynienia z tego obszaru głównego motoru napędowego gospodarki Kielc oraz województwa zyskała aprobatę ze strony rządowej, o czym świadczą ostatnie wypowiedzi w tej sprawie minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz oraz zaangażowanie w prace nad przekształceniem statusu tych terenów prezesa Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice” Marcina Perza. Również włodarze gmin Chmielnik i Morawica wyrażają swoje poparcie dla tego projektu.

Wziąwszy powyższe pod uwagę zwracam się do Pana z prośbą o podjęcie z władzami miasta Kielce oraz gmin Chmielnik i Morawica dyskusji na temat wykreślenia z aktualizowanej Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego do 2020 roku oraz opracowywanej Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+ zapisu o budowie portu lotniczego w Obicach i wprowadzenia do agendy koncepcji utworzenia strefy inwestycyjnej. Jeśli przedmiotem naszej wspólnej troski jest lepsza przyszłość Kielc i Świętokrzyskiego, temu celowi należy nadać najwyższy priorytet w projektowanych dokumentach strategicznych, by zwiększyć nasze szanse na uzyskanie od Komisji Europejskiej zgody na dofinansowanie operacji kompleksowego przygotowania terenów pod potencjalnych inwestorów.

Na koniec pragnę podkreślić, iż zdaniem ekspertów tereny w Obicach o powierzchni około 600 hektarów są największym wolnym obszarem w tej części Europy, który można zagospodarować na cele przemysłowe oraz inwestycyjne. W perspektywie kilku lat pod Kielcami może powstać swoiste Technopolis generujące tysiące miejsc pracy oraz potężne wpływy z różnego rodzaju podatków. Jako Kielce i województwo świętokrzyskie musimy wykorzystać tę niepowtarzalną szansę o takim znaczeniu rozwojowym jak COP w dwudziestoleciu międzywojennym".

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Największy aquapark w regionie już na finiszu


Czy mógłbyś zostać handlowcem? Test

Ruszyła budowa wielkiej tężni solankowej w Busku


Najbardziej absurdalne i najśmieszniejsze podatki


Ile zarabiają Polacy? Sprawdź, czy wiesz!


ZOBACZ TAKŻE: Flesz – nowy kodeks drogowy

Źródło: vivi24

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia