Przewodniczący Rady Miasta Kielce Kamil Suchański rozmawiał na temat terenów w Obicach z wicemarszałek Renatą Janik. Poruszono ważny temat

p
Od lewej: wiceprzewodnicząca Rady Miasta Kielce Joanna Winiarska, wicemarszałek województwa Renata Janik, przewodniczący Rady Miasta Kielce Kamil Suchański oraz wiceprezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice" Miłosz Pamuła.
Od lewej: wiceprzewodnicząca Rady Miasta Kielce Joanna Winiarska, wicemarszałek województwa Renata Janik, przewodniczący Rady Miasta Kielce Kamil Suchański oraz wiceprezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice" Miłosz Pamuła.
Przewodniczący Rady Miasta Kielce Kamil Suchański rozmawiał w czwartek na temat terenów w Obicach z wicemarszałek Renatą Janik. Poza kwestią zmiany statusu gruntów na strefę inwestycyjną poruszono ważny temat dotyczący wprowadzenia projektu do dokumentów strategicznych województwa świętokrzyskiego.

- To bardzo dobra inicjatywa, gdyż tereny w Obicach są ważne dla rozwoju gospodarczego całego województwa. Na pozyskaniu inwestorów zyska region. Aby tak się stało, niezbędna jest współpraca wszystkich szczebli władz, w tym szczególnie województwa i miasta Kielce oraz gmin Chmielnik i Morawica - mówi wicemarszałek województwa Renata Janik.

- Przekształcenie terenów, gdzie miał powstać, ale nie powstanie port lotniczy na strefę inwestycyjną, było jedną ze sztandarowych obietnic wyborczych naszego obozu. Realizujemy ten projekt krok po kroku z żelazną determinacją. Poza kwestiami dotyczącymi między innymi uregulowań właścicielskich istotne jest dokonanie zmian w strategicznych dokumentach mówiących o rozwoju i przyszłości województwa. Musimy wpisać tam strefę inwestycyjną i wykreślić lotnisko. Wtedy otworzy się możliwość pozyskania unijnych funduszy na uzbrojenie terenu - mówi przewodniczący Rady Miasta Kielce Kamil Suchański.

W spotkaniu uczestniczyli także wiceprzewodnicząca Rady Miasta Kielce Joanna Winiarska oraz wiceprezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice" Miłosz Pamuła.

Kamil Suchański skierował w tej sprawie pismo do członków Zarządu Województwa oraz przewodniczącego sejmiku. Oto treść tego dokumentu.

"Niebawem na forum Unii Europejskiej zapadną kluczowe decyzje dotyczące Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027. Polski rząd zapowiada twarde negocjacje w celu pozyskania dla Polski jak największej puli funduszy w ramach unijnego budżetu. Mam nadzieję, że równie dużą determinacją w zabieganiu o pieniądze w tak zwanej kopercie regionalnej wykażą się władze samorządowe województwa świętokrzyskiego.

Jak wiemy, Zarząd Województwa Świętokrzyskiego pracuje nad aktualizacją Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego do 2020 roku oraz nową Strategią Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+. Oba dokumenty będą podstawą do rozmów z Komisją Europejską na temat określenia priorytetowych osi interwencji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2021-2027. Co istotne, znowelizowana jak i projektowana Strategia staną się kompatybilne w stosunku do wyznaczonych przez Komisję Europejską w strategii „Europa 2020” kierunków rozwoju społeczno-gospodarczego Unii Europejskiej, a także względem „Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030”, która zakłada zrównoważony rozwój kraju, w tym aktywizację i wykorzystanie potencjału mniejszych miast.

W aktualnej wersji Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego w sekcji „Cel strategiczny 1: Koncentracja na poprawie infrastruktury regionalnej” obok postulatu poprawy jakości połączeń drogowych i kolejowych jako ważne zadanie wskazuje się budowę „w Województwie Świętokrzyskim portu lotniczego o znaczeniu krajowym i międzynarodowym, na miarę rzeczywistych potrzeb i możliwości Regionu”. Chodzi oczywiście o Port Lotniczy Kielce, który – według planów poprzedniego prezydenta miasta – miał być realizowany na terenach w podkieleckich Obicach.

Dziś nie istnieje nawet cień szansy na przeprowadzenie tej inwestycji przy wsparciu funduszy pochodzących z budżetu Unii Europejskiej w finalizowanej oraz programowanej perspektywie finansowej. Zrodziła się natomiast koncepcja utworzenia na tym 600 hektarowym obszarze strefy inwestycyjnej. Zamysł ten idealnie wpisuje się w przyjętą przez rząd strategię odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju mającego na celu odbudowę potencjału społeczno-gospodarczego słabszych regionów Polski – czyli między innymi województwa świętokrzyskiego. Promowana przez nowe władze Kielc inicjatywa uczynienia z tego obszaru głównego motoru napędowego gospodarki Kielc oraz województwa zyskała aprobatę ze strony rządowej, o czym świadczą ostatnie wypowiedzi w tej sprawie minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz oraz zaangażowanie w prace nad przekształceniem statusu tych terenów prezesa Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice” Marcina Perza. Również włodarze gmin Chmielnik i Morawica wyrażają swoje poparcie dla tego projektu.

Wziąwszy powyższe pod uwagę zwracam się do Pana z prośbą o podjęcie z władzami miasta Kielce oraz gmin Chmielnik i Morawica dyskusji na temat wykreślenia z aktualizowanej Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego do 2020 roku oraz opracowywanej Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+ zapisu o budowie portu lotniczego w Obicach i wprowadzenia do agendy koncepcji utworzenia strefy inwestycyjnej. Jeśli przedmiotem naszej wspólnej troski jest lepsza przyszłość Kielc i Świętokrzyskiego, temu celowi należy nadać najwyższy priorytet w projektowanych dokumentach strategicznych, by zwiększyć nasze szanse na uzyskanie od Komisji Europejskiej zgody na dofinansowanie operacji kompleksowego przygotowania terenów pod potencjalnych inwestorów.

Na koniec pragnę podkreślić, iż zdaniem ekspertów tereny w Obicach o powierzchni około 600 hektarów są największym wolnym obszarem w tej części Europy, który można zagospodarować na cele przemysłowe oraz inwestycyjne. W perspektywie kilku lat pod Kielcami może powstać swoiste Technopolis generujące tysiące miejsc pracy oraz potężne wpływy z różnego rodzaju podatków. Jako Kielce i województwo świętokrzyskie musimy wykorzystać tę niepowtarzalną szansę o takim znaczeniu rozwojowym jak COP w dwudziestoleciu międzywojennym".

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Największy aquapark w regionie już na finiszu


Czy mógłbyś zostać handlowcem? Test

Ruszyła budowa wielkiej tężni solankowej w Busku


Najbardziej absurdalne i najśmieszniejsze podatki


Ile zarabiają Polacy? Sprawdź, czy wiesz!


ZOBACZ TAKŻE: Flesz – nowy kodeks drogowy

Źródło: vivi24

Wideo

Materiał oryginalny: Przewodniczący Rady Miasta Kielce Kamil Suchański rozmawiał na temat terenów w Obicach z wicemarszałek Renatą Janik. Poruszono ważny temat - Echo Dnia Świętokrzyskie

Komentarze 82

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-07-27T10:25:27 02:00, Gość:

Dobra robota panie Kamilu :)

co ty pieprzysz . Powiedż lepiej ile ci Kamil płaci za te wpisy pochlebne

G
Gość
Dobra robota panie Kamilu :)
G
Gość
2019-07-26T19:20:19 02:00, Gość:

Super że pan się tak angażuje Panie Kamilu, kielczanie to widzą i doceniają

No właśnie NIE

G
Gość
Kamil daj spokój . Całe miasto się już z ciebie śmieje i z twojej śpiącej królewny.
G
Gość
2019-07-26T18:39:25 02:00, Gość:

Ach, jak ta Asia pięknie trzyma te swoje rączęta, jaką ona piękna, jaką fotogeniczna, jaką klasa, jaki szyk, to spojrzenie i ten dryg

I ta mądrość szczypiorek wiosenny

G
Gość
2019-07-26T11:42:16 02:00, Gość:

Prezydent spotyka się z burmistrzem Chmielnika i Morawicy w sprawie Obic . W tym czasie Suchański z Winiarską idą do marszałka w sprawie Obic . Pytam do kiedy ten radny i ta radna będą wpier.. ć się w kompetencje prezydenta.Skończ już Kamil wstydu oszczędż

Jak Pan Trener nie wie o co chodzi, choc prawde mowiac On jest od tego zeby Byl.

A inwestycje to sprawa Danuty PAPA i to Ona powinna byc na miejscu Jołasi

G
Gość
2019-07-26T19:17:26 02:00, Gość:

"Kamil Suchański - najlepszy przewodniczący Rady Miasta. szkoda że Pan Wenta nie chce z nim współpracować, ale super że pan Kamil zmusza prezydenta do działania :)"

??????????????????????????????????

G
Gość
Super że pan się tak angażuje Panie Kamilu, kielczanie to widzą i doceniają
G
Gość
Kamil Suchański - najlepszy przewodniczący Rady Miasta. szkoda że Pan Wenta nie chce z nim współpracować, ale super że pan Kamil zmusza prezydenta do działania :)
G
Gość
2019-07-26T18:12:17 02:00, Gość:

PANIE KAMILU CAŁA NAPRZÓD! JESTEŚMY Z PANEM

....JESTEŚMY Z PANEM.....W PANA PRACY NAD SOBĄ, W STARANIACH DOSKONALENIA SIĘ, W DĄŻENIU DO SPRAWNIEJSZEGO PROWADZENIA OBRAD RADY MIASTA. JESZCZE TROCHĘ PRCY I NAUKI I ZA JAKIEŚ DWA LATA I BĘDZIE PAN O NIEBO LEPSZY NIŻ DZIŚ. JESZCZE RAZ PRACA... PRACA...PRACA

G
Gość
2019-07-26T18:12:17 02:00, Gość:

PANIE KAMILU CAŁA NAPRZÓD! JESTEŚMY Z PANEM

WYHAMUJ PAN PANIE KAMILU, NIE JESTEŚMY Z PANEM. WCINA SIĘ PAN W NIE SWOJE KOMPETENCJE. CHYBA PAN POMYLIŁ ROLE. RACZEJ NIECH PAN PRACUJE NAD SOBĄ, ŻEBY SPRAWNIE PROWADZIĆ SESJE RADY MIASTA, BO NIE ZA BARDZO TO PANU WYCHODZI.. KAŻDY Z PANA POPRZEDNIKÓW BYŁ OD PANA LEPSZY

G
Gość
Ach, jak ta Asia pięknie trzyma te swoje rączęta, jaką ona piękna, jaką fotogeniczna, jaką klasa, jaki szyk, to spojrzenie i ten dryg
G
Gość
2019-07-26T17:40:05 02:00, Gość:

Kaśka czy ty nie widzisz jak się z Ciebie ludzie śmieją.

Chyba Aśka....?

G
Gość
głosowałem na Wente i Suchanskiego i moim zdaniem racje ma pan Kamil jako radny dobre ze rozlicza i zmusza Wente do roboty za to bierze diete
G
Gość
PANIE KAMILU CAŁA NAPRZÓD! JESTEŚMY Z PANEM
Dodaj ogłoszenie