MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przez zmiany klimatyczne powinniśmy uzupełniać zakres ubezpieczeń o nowe ryzyka. Czy towarzystwa ubezpieczeniowe są na to przygotowane?

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Ubezpieczyciele, z jednej strony analizują przyczyny szkód i dysponują bazą danych o skutkach katastrof. Z drugiej strony rynek ubezpieczeniowy to również działania edukacyjne.
Ubezpieczyciele, z jednej strony analizują przyczyny szkód i dysponują bazą danych o skutkach katastrof. Z drugiej strony rynek ubezpieczeniowy to również działania edukacyjne. Jaroslaw Jakubczak/Polska Press
Straty wywołane ekstremalnymi zjawiskami występującymi w Polsce są rokrocznie liczone w milionach złotych, a w okresie pięcioletnim osiągnęły ponad miliard złotych. To efekt coraz częściej występujących ekstremalnych zjawisk pogodowych. By chronić się przed stratami finansowymi, musimy rozszerzać zakres ubezpieczeń, ale i podejmować działania profilaktyczne, by ograniczać zakres szkód. W jednym i drugim pomocne powinny być - i są - towarzystwa ubezpieczeniowe.

Polska – podobnie jak inne regiony świata – musi stawić czoła rozległym konsekwencjom współczesnej zmiany klimatu, której skutki, zdaniem ekspertów, będą nasilać się w kolejnych latach. Jednym z takich następstw jest występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych, których powstawanie i stopień intensywności uznaje się m.in. za efekt globalnego ocieplenia.

Ważną rolę w tej kwestii pełnią agenci ubezpieczeniowi, którzy nawigują klientów po coraz bardziej złożonym świecie i pomagają im przygotować się na potencjalne problemy z ich dobytkiem czy też zdrowiem.– mówi Igor Rusinowski, Prezes Unilink.

To właśnie na gwałtownych zjawiskach atmosferycznych i ich skutkach oraz tym, jak chronić przed nimi siebie i swoje mienie, skupia się nowy raport „Ubezpieczeniowy Nawigator – wyzwania pogodowe”, którego inicjatorem i pomysłodawcą jest dystrybutor ubezpieczeń Unilink. Raport powstał we współpracy z Agencją Badawczą SW Research i pod okiem ekspertów z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Nowe zjawiska pogodowe - więc i nowe polisy od nowych ryzyk

Jak wyjaśnia Igor Rusinowski, na rynku ubezpieczeniowym od lat publikowanych jest wiele raportów branżowych. Jednak w głównej mierze skupiają się na analizach cenowych czy szkodowych. Twórcy Pogodowego Nawigatora podeszli do sprawy szerzej i spojrzeli na ubezpieczenia jako narzędzie działające w większym ekosystemie i bezpośrednio łączące się z realiami otaczającego nas świata.

Niezawodny sprzęt do pracy

Materiały promocyjne partnera

- Z jednej strony stworzyliśmy ten raport z myślą o zwiększaniu świadomości zagrożeń jakie niesie zmiana klimatu, by zmotywować Polaków do solidarnego i systematycznego przeciwdziałania jej. Z drugiej strony, chcemy wskazać, że przed nieuniknionymi konsekwencjami ekstremalnych zjawisk pogodowych można się zabezpieczyć - mówi Igor Rusinowski.

Na ekstremalne zdarzenia meteorologiczne wciąż nie ma sposobu

Prof. Mirosław Miętus, zastępca Dyrektora IMGW-PIB podkreśla, że ekstremalne zdarzenia meteorologiczne, hydrologiczne i klimatyczne o charakterze katastrofy występowały zawsze. Jednocześnie niezależnie od ludzkiej działalności będą one występować także w przyszłości.

- Niestety informacje zgromadzone w globalnych bazach danych dedykowanych katastrofom, pokazują jednoznacznie, że ich liczba wzrasta w sposób dramatyczny. Wszystkie te zdarzenia stanowią zagrożenie dla człowieka, powodują utratę zdrowia i życia, wyrządzają rozległe i czasami bardzo wysokie straty materialne, czy środowiskowe – mówi prof. Mirosław Miętus.

Ubezpieczyciel oferuje polisę, ale edukując działa też profilaktycznie

Dr Aleksandra Hęćka-Sadowska, Katedra Ubezpieczeń, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu zwraca z kolei uwag e a okoliczność, iż sektor ubezpieczeń odgrywa znaczącą rolę w tym kontekście.

Ubezpieczyciele, z jednej strony analizują przyczyny szkód i dysponują bazą danych o skutkach katastrof. Z drugiej strony rynek ubezpieczeniowy to również działania edukacyjne – mówi dr Aleksandra Hęćka-Sadowska.

- Przy wykorzystaniu najprostszego dokumentu jakim jest analiza potrzeb klienta (APK), definiowane są te sytuacje, które dla przeciętnego właściciela domu są w kategorii „ale to się u NAS nigdy nie zdarzyło”, a które finalnie się dzieją. Łącząc wiedzę ubezpieczeniową z klimatyczną, jesteśmy w stanie lepiej zdefiniować zagrożenia i zyskujemy realne uzasadnienie dla roli ubezpieczeń – dodaje dr Aleksandra Hęćka-Sadowska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia