Przybywa etatów w świętokrzyskiej gospodarce

Jarosław PANEK, [email protected]
W świętokrzyskiej gospodarce powoli przybywa miejsc pracy.
W świętokrzyskiej gospodarce powoli przybywa miejsc pracy.
Udostępnij:
Lekko optymistyczne dane płyną z Urzędu Statystycznego w Kielcach. Świętokrzyskiej gospodarce przybywa etatów. W maju przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wprawdzie jeszcze o 0,3 procenta niższe niż w maju roku 2009, ale już wyższe niż w kwietniu 2010.

Jak obliczył Urząd Statystyczny w Kielcach przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w maju 112 808 osób i było o 0,3 procenta mniejsze od ubiegłorocznego, ale o 0,5 procenta wyższe od kwietnia 2010. Dla porównania w kraju zatrudnienie wzrosło zarówno w skali roku (o 0,5 procenta), jak i miesiąca (o 0,2 procenta).

W sektorze publicznym zatrudnienie ukształtowało się na poziomie 15 142 osób. Było zatem mniejsze zarówno w ujęciu rocznym, jak i miesięcznym – odpowiednio o 0,3 procent i o 8 procent.

Natomiast w sektorze prywatnym miała miejsce sytuacja odwrotna. Liczba zatrudnionych, która wyniosła 97 666 osób, wzrosła zarówno w skali roku (o 1 procent), jak i miesiąca (o 0,6 procenta). Ich udział w zatrudnieniu ogółem w sektorze przedsiębiorstw wyniósł 86,7 procent i zwiększył się w stosunku do ubiegłego roku o 1,2 punktu procentowego., a w odniesieniu do ubiegłego miesiąca o 0,2 punktu procentowego.

Największe spadki

Największy spadek zatrudnienia w skali roku odnotowano w górnictwie i wydobywaniu. Wyniósł on 6,7 procent. Przetwórstwo przemysłowe zanotowało spadek o 3,1 procent. Handel oraz naprawa pojazdów samochodowych też przyczyniła się do spadku miejsc pracy po 3 procent każda z branż.

Spośród działów przetwórstwa przemysłowego o znaczącym udziale w zatrudnieniu, największe ograniczenie liczby pracowników w naszym województwie odnotowano w produkcji odzieży (o 12,7 procenta) oraz w produkcji wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (o 10,1 procenta).

W odniesieniu do kwietnia tego roku przeciętne zatrudnienie obniżyło się przede wszystkim w handlu; naprawach pojazdów samochodowych oraz w działalności profesjonalnej i technicznej (po 0,9 procenta).

Największe wzrosty

Najwięcej miejsc pracy w skali roku przybyło w administracji i tak zwanej działalności wspierającej, bo aż o 18,5 procent. Dużym wzrostem chwali się też działalność profesjonalna, naukowa i techniczna - 14,9 procenta oraz transport i gospodarka magazynowa - 14,2 procenta.

Więcej miejsc pracy odnotowano też w produkcji wyrobów z drewna (o 8,8 procenta) oraz w produkcji artykułów spożywczych (o 4,9 procenta).

W odniesieniu do kwietnia największy wzrost zatrudnienia miał miejsce w transporcie i gospodarce magazynowej (o 4,3 procenta) oraz w budownictwie (o 3,4 procenta).

Jak wypadło pierwsze pięć miesięcy?

W okresie od stycznia do maja 2010 przeciętne miesięczne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wynosiło 112 278 osób i było o 1,9 procenta niższe niż przed rokiem. Spadek wystąpił w obydwu sektorach własności, przy czym w sektorze publicznym o 7,6 procent (do 15 225 osób), a w prywatnym – o 0,9 procent (do 97 053 osób).

W pierwszych pięciu miesiącach roku ograniczenie poziomu zatrudnienia nastąpiło przede wszystkim w górnictwie i wydobywaniu (o 7,1 procenta) oraz w przetwórstwie przemysłowym (o 5,8 procenta). Etatów przybyło w tym czasie głównie w administrowaniu i działalności wspierającej (o 18,4 procenta), informacji i komunikacji (o 13,9 procenta) oraz w zakwaterowaniu i gastronomii (o 13,8 procenta).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie