Przybywa etatów w świętokrzyskiej gospodarce

Jarosław PANEK, [email protected]
W świętokrzyskiej gospodarce powoli przybywa miejsc pracy.
W świętokrzyskiej gospodarce powoli przybywa miejsc pracy.
Lekko optymistyczne dane płyną z Urzędu Statystycznego w Kielcach. Świętokrzyskiej gospodarce przybywa etatów. W maju przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wprawdzie jeszcze o 0,3 procenta niższe niż w maju roku 2009, ale już wyższe niż w kwietniu 2010.

Jak obliczył Urząd Statystyczny w Kielcach przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w maju 112 808 osób i było o 0,3 procenta mniejsze od ubiegłorocznego, ale o 0,5 procenta wyższe od kwietnia 2010. Dla porównania w kraju zatrudnienie wzrosło zarówno w skali roku (o 0,5 procenta), jak i miesiąca (o 0,2 procenta).

W sektorze publicznym zatrudnienie ukształtowało się na poziomie 15 142 osób. Było zatem mniejsze zarówno w ujęciu rocznym, jak i miesięcznym – odpowiednio o 0,3 procent i o 8 procent.

Natomiast w sektorze prywatnym miała miejsce sytuacja odwrotna. Liczba zatrudnionych, która wyniosła 97 666 osób, wzrosła zarówno w skali roku (o 1 procent), jak i miesiąca (o 0,6 procenta). Ich udział w zatrudnieniu ogółem w sektorze przedsiębiorstw wyniósł 86,7 procent i zwiększył się w stosunku do ubiegłego roku o 1,2 punktu procentowego., a w odniesieniu do ubiegłego miesiąca o 0,2 punktu procentowego.

Największe spadki

Największy spadek zatrudnienia w skali roku odnotowano w górnictwie i wydobywaniu. Wyniósł on 6,7 procent. Przetwórstwo przemysłowe zanotowało spadek o 3,1 procent. Handel oraz naprawa pojazdów samochodowych też przyczyniła się do spadku miejsc pracy po 3 procent każda z branż.

Spośród działów przetwórstwa przemysłowego o znaczącym udziale w zatrudnieniu, największe ograniczenie liczby pracowników w naszym województwie odnotowano w produkcji odzieży (o 12,7 procenta) oraz w produkcji wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (o 10,1 procenta).

W odniesieniu do kwietnia tego roku przeciętne zatrudnienie obniżyło się przede wszystkim w handlu; naprawach pojazdów samochodowych oraz w działalności profesjonalnej i technicznej (po 0,9 procenta).

Największe wzrosty

Najwięcej miejsc pracy w skali roku przybyło w administracji i tak zwanej działalności wspierającej, bo aż o 18,5 procent. Dużym wzrostem chwali się też działalność profesjonalna, naukowa i techniczna - 14,9 procenta oraz transport i gospodarka magazynowa - 14,2 procenta.

Więcej miejsc pracy odnotowano też w produkcji wyrobów z drewna (o 8,8 procenta) oraz w produkcji artykułów spożywczych (o 4,9 procenta).

W odniesieniu do kwietnia największy wzrost zatrudnienia miał miejsce w transporcie i gospodarce magazynowej (o 4,3 procenta) oraz w budownictwie (o 3,4 procenta).

Jak wypadło pierwsze pięć miesięcy?

W okresie od stycznia do maja 2010 przeciętne miesięczne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wynosiło 112 278 osób i było o 1,9 procenta niższe niż przed rokiem. Spadek wystąpił w obydwu sektorach własności, przy czym w sektorze publicznym o 7,6 procent (do 15 225 osób), a w prywatnym – o 0,9 procent (do 97 053 osób).

W pierwszych pięciu miesiącach roku ograniczenie poziomu zatrudnienia nastąpiło przede wszystkim w górnictwie i wydobywaniu (o 7,1 procenta) oraz w przetwórstwie przemysłowym (o 5,8 procenta). Etatów przybyło w tym czasie głównie w administrowaniu i działalności wspierającej (o 18,4 procenta), informacji i komunikacji (o 13,9 procenta) oraz w zakwaterowaniu i gastronomii (o 13,8 procenta).

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie