MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Przykazania” na wyprzedaż

Anna Niedzielska
Kiedy obniżone ceny kuszą, warto kupować rozsądnie.
Kiedy obniżone ceny kuszą, warto kupować rozsądnie.
Po okresie styczniowych wyprzedaży Państwowa Inspekcja Handlowa i rzecznicy konsumentów w naszym regionie mają najwięcej skarg na wadliwe towary.

 

   Przypominamy zasady bezpiecznych zakupów.

Nawet kiedy obniżone ceny bardzo kuszą i chętniej podejmujemy decyzję o zakupie drogich towarów, warto pamiętać o siedmiu zasadach, które sprawią, że nie będziemy żałować takich zakupów.

   Po pierwsze, zanim zdecydujemy się na skorzystanie z oferty promocyjnej, sprawdźmy, czy rzeczywiście jest ona dla nas najkorzystniejsza. Może się okazać, że ten sam towar w innym sklepie kosztuje mniej i to bez promocji.

   Po drugie, w szale zakupów nie zapominajmy o paragonach, które powinniśmy otrzymać niezależnie od tego, gdzie i na jakich warunkach nabyliśmy towar. Pomogą nam w dochodzeniu praw w przypadku zakupu wadliwej rzeczy.

   Po trzecie, nawet jeśli produkt jest wadliwy, zawsze przysługuje nam prawo do reklamacji i fakt, że kupiliśmy coś na wyprzedaży nie ma tu znaczenia. Reklamację składamy u sprzedawcy, najlepiej na piśmie. Gdy do produktu dołączona jest gwarancja, wtedy możemy zgłosić reklamację gwarantowi (najczęściej jest to producent lub dystrybutor towaru). Prawo wyboru między obiema możliwościami należy do nas.

 

   Po czwarte, jeśli kupiony na wyprzedaży produkt nie ma wad, a jedynie - po namyśle - stwierdzamy, że nam się po prostu nie podoba, to tylko od dobrej woli sprzedawcy zależy, czy przyjmie go z powrotem i zwróci nam pieniądze. Pamiętajmy, by sprzedawca deklarujący taką wolę zaznaczył na paragonie, w jakim terminie przysługuje nam zwrot.

   Po piąte, jeśli powodem obniżenia ceny jest wada towaru, o której wiedzieliśmy podczas zakupu, nie możemy jej reklamować u sprzedawcy; wszystkie inne wady - tak.

   Po szóste, wybierając się za granicę warto wcześniej sprawdzić terminy wielkich obniżek. Na przykład w Grecji daty wyprzedaży ustala co roku ministerstwo, natomiast w Wielkiej Brytanii, podobnie jak w Polsce, odbywają się one w dowolnych terminach. 

   Po siódme, pomoc w dochodzeniu swoich praw uzyskamy bezpłatnie od powiatowych lub miejskich rzeczników konsumentów. Znajdziemy ich w całej Polsce w urzędach miasta lub starostwach powiatowych. W przypadku zakupów za granicą pomoże Europejskie Centrum Konsumenckie www.konsument.gov.pl.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia