Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

1% podatku. Możesz wesprzeć organizacje z Radomia i regionu

Janusz Petz
8980 uprawnionych organizacji pożytku publicznego, w tym 74 z Radomia i ponad 100 z regionu radomskiego czeka na wpływy z tytułu 1-procentowych odpisów podatkowych wykazywanych w rocznych zeznaniach podatkowych. Samorządowcy zachęcają, aby wspierać nie tylko wielkie telewizyjne fundacje, ale też organizacje lokalne - ta które są najbliżej nas.

Jeden procent naszego podatku możemy przeznaczać na szlachetny cel już od około 20 lat. Zmieniały się w tym czasie zasady przekazywania darowizny, ale w tym roku mamy do czynienia z prawdziwą rewolucją, która w jakimś stopniu premiuje już istniejące organizacje. W tym roku administracja skarbowa wypełnia bowiem aktualne zeznanie na podstawie zeznania ubiegłorocznego. Jeśli ktoś w ubiegłym roku przekazał 1 procent na konkretną organizację i nie dokonana żadnych zmian w zeznaniu wypełnionym przez skarbówkę, to również w tym roku ta organizacja dostanie ona od nas 1 procent naszego podatku. Trzeba jednak zaznaczyć, że skarbówka przygotowuje zeznanie podatkowe dla osób, które rozliczają się z dochodów ze stosunku pracy, albo z kapitałów pieniężnych, czyli administracja skarbowa rozlicza w tym roku zeznania PIT37 oraz PIT 38.

Mapa organizacji

1 procent podatku możemy przekazać dowolnej organizacji w Polsce, ale samorządowcy zachęcają do wspierania lokalnych fundacji. - Gdyby wszyscy mieszkańcy Mazowsza przekazali 1 procent podatku, to organizacji trafiłoby nie 175, a 200 milionów złotych - twierdzi marszałek Mazowsza Adam Struzik, który zainaugurował kampanię wspierania organizacji na Mazowszu. Co roku rośnie kwota, którą podatnicy przekazują organizacjom pożytku publicznego. W ubiegłym roku było to aż 175,68 miliona złotych. Niestety w ubiegłym roku spadła liczba osób, które wsparły organizacje swoim 1 procentem z podatków. Na Mazowszu działają blisko 23 tysiące organizacji pozarządowych, ale tylko 1369 uprawnionych jest do otrzymywania 1 procenta podatku. W Radomiu takich organizacji jest 74, w Grójcu 9, w Szydłowcu i Kozienicach po 4, w Zwoleniu, Białobrzegach i Pionkach po 3 oraz w Lipsku i Przysusze po 2.

Warto dodać, że prawo do otrzymania darowizny mają tylko te organizacje, które w terminie spełniły obowiązek sprawozdawczy i w stosunku do których nie została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego informacja o otwarciu likwidacji lub ogłoszenia upadłości. Nie pomylimy się, jeśli skorzystamy z elektronicznej platformy rozliczania się z fiskusem proponowanej przez Ministerstwo Finansów. Jeśli chcemy złożyć pit w formie papierowej powinniśmy sprawdzić, czy organizacja ma prawo otrzymać pieniądze na aktualizowanej stale liście na portalu podatki.gov.pl.

W ubiegłych latach podatnicy z regionu radomskiego najwięcej pieniędzy przekazali wielkim fundacjom, jak „Dzieciom - zdążyć z pomocą”. Spore kwoty trafiły także lokalnych organizacji. Najwięcej dostały dwa radomskie hospicja, Caritas Diecezji Radomskiej oraz Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Zdecydowanie mniejszą popularnością cieszą się fundacje sportowe i działające w obszarze kultury.

Apel do emerytów

1 procent swojego podatku mogą przekazać na szlachetny cel również emeryci i renciści. Wymaga to jednak od nich dodatkowej fatygi. Ta grupa społeczna nie musi bowiem robić nic, aby rozliczyć się z fiskusem. Ten obowiązek ciąży bowiem od lat na Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie