Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

100-lecie Publicznej Szkoły Podstawowej w Brzeźnicy pod Kozienicami [DUŻO ZDJĘć]

KZ
Niecały tydzień temu braliśmy udział w oficjalnych obchodach 100-lecia I LO w Kozienicach, a w piątek równy wiek swojego istnienia świętowała PSP w Brzeźnicy. Była msza święta, odsłonięcie pamiątkowej tablicy i posadzenie potomka dębu Bartek przed szkołą.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Brzeźnicy, którą wspólnie odprawili: ksiądz dziekan Władysław Sarwa i proboszcz parafii w Brzeźnicy - ksiądz kanonik Julian Zając.

Po mszy wszyscy zebrani uroczystym podchodem pod przewodnictwem orkiestry Szkoły Muzycznej I stopnia w Kozienicach przeszli z kościoła do budynku szkoły, gdzie miało miejsce odsłonięcie tablicy pamiątkowej z okazji 100-lecia istnienia szkoły. Tablicę wspólnie odsłonili burmistrz Tomasz Śmietanka, starosta Andrzej Jung, wieloletnia dyrektor szkoły w Brzeźnicy Stefania Woś, obecny dyrektor Jerzy Wach, przedstawicielka rady rodziców Monika Milcuszek i przedstawicielka samorządu uczniowskiego Wiktoria Uzdowska.

Wspólne odsłonięcie tablicy.
Wspólne odsłonięcie tablicy.
Kamil Zapora
Po odsłonięciu tablica została poświęcona.
Po odsłonięciu tablica została poświęcona.
Kamil Zapora

Nie zawsze było łatwo

Po odsłonięciu tablicy wszyscy przeszli na salę gimnastyczną. Tam po odśpiewaniu hymnu państwowego przybyłych gości przywitał dyrektor placówki. Wśród nich znaleźli się m.in.: burmistrz Tomasz Śmietanka, starosta Andrzej Jung, dyrektorzy jednostek organizacyjnych gminy, radni miejscy oraz byli nauczyciele szkoły na czele z byłą dyrektor Stefanią Woś.

Później mogliśmy zobaczyć przedstawienie poświęcone szkole przygotowane przez jej uczniów. Tak się składa, że rok 1918 wpisuje się złotymi literami zarówno w historii Polski jak i szkoły w Brzeźnicy. Przemiany jakie zachodziły w naszym kraju przez ostatnie sto lat odbijały się również na funkcjonowaniu tej placówki.

W 1944 roku stary budynek został zniszczony. Dopiero po prawie trzydziestu latach kiedy funkcję dyrektora objęła Stefania Woś rozpoczęto przygotowania do budowy nowego. Niestety na pomoc państwa w tamtym czasie nie można było liczyć. Dlatego szkoła w Brzeźnicy stała się owocem wspólnego wysiłku lokalnej społeczności, która własną pracą i za własne środki stworzyła to miejsce.

Obecny dyrektor Jerzy Wach, który objął to stanowisko po Stefani Woś kontynuował rozwój szkoły. To dzięki jego staraniom powstała sala gimnastyczna, boiska i plac zabaw. Opowieść uczniów wzbogacona była filmem, w którym wystąpili byli i obecni pracownicy szkoły.

Uczniowie znają historię swojej placówki i tego dnia podzieli się nią z innymi.
Uczniowie znają historię swojej placówki i tego dnia podzieli się nią z innymi.
Kamil Zapora

Szkołę tworzą ludzie

Wysiłek jaki uczniowie włożyli w przygotowanie przedstawienia został nagrodzony brawami, po czym głos zabrał wychowanek szkoły w Brzeźnicy, burmistrz gminy Kozienice Tomasz Śmietanka. Podzielił się on swoimi wspomnieniami z lat młodzieńczych i podkreślił jak ważną rolę z jego życiu odegrał czas spędzony w tej szkole. Podziękował również wszystkim osobom, które miały swój wkład w jego edukację i wychowanie w tym emerytowanej już dyrektor Stefani Woś. W dowód uznania za wieloletnią pracę na rzecz szkoły i lokalnej społeczności dyrektor dostała od burmistrza medal pamiątkowy z okazji 450-lecia miasta Kozienice.

Później był czas na inne formy uznania dla pracowników placówki w Brzeźnicy takie jak nagrody burmistrza, nagrody dyrektora szkoły, wyróżnienia od starosty, podziękowania i kwiaty. Ponadto zaproszeni goście otrzymali pamiątkowe statuetki

Wyróżnienia zostały przyznane również wzorowym uczniom. Te wręczała wiceburmistrz Małgorzata Bebelska.
Wyróżnienia zostały przyznane również wzorowym uczniom. Te wręczała wiceburmistrz Małgorzata Bebelska.
Kamil Zapora

Następnie wszyscy przeszli na zewnątrz budynku by jeszcze jednym symbolicznym gestem upamiętnić ten piękny jubileusz. Przed szkołą miało miejsce wspólne posadzenie dębu, który jest klonem najstarszego polskiego drzewa, znanego „Bartka”. Ci którzy pamiętali czasy sprzed wybudowania sali gimnastycznej twierdzili, że nowy dąb będzie rósł niedaleko miejsca po swoim poprzedniku, ściętym na potrzeby budowy. Jak widać w przyrodzie nic nie ginie.

Długowieczne drzewo jakim jest dąb ma wróżyć równie długie funkcjonowanie szkoły w Brzeźnicy.
Długowieczne drzewo jakim jest dąb ma wróżyć równie długie funkcjonowanie szkoły w Brzeźnicy.
Kamil Zapora

Po części oficjalnej goście uroczystości mogli zwiedzić szkołę, obejrzeć stare fotografie lub przeczytać szkolne kroniki. Wiele zaproszonych osób mogło w nich odnaleźć swoich kolegów, koleżanki i siebie samego. Tak jak na przykład zrobił to burmistrz Śmietanka.

To archiwalne zdjęcie klasy, do której uczęszczał burmistrz Kozienic Tomasz Śmietanka (pierwszy rząd, trzeci od lewej)
To archiwalne zdjęcie klasy, do której uczęszczał burmistrz Kozienic Tomasz Śmietanka (pierwszy rząd, trzeci od lewej)
Kamil Zapora

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




ZOBACZ TEŻ: MSPO. Widowiskowy pokaz straży pożarnej i psów policyjnych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie