Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

12 grudnia - Dzień Gwiazdy Betlejemskiej. Wilczomlecz, który podbił świat jest tak popularny jak choinka

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Marcin Radzimowski
Marcin Radzimowski
Pixabay
Gwiazda Betlejemska, czyli Wilczomlecz Nadobny, w ciągu ostatnich lat stał się najpopularniejszą rośliną doniczkową na świecie. Hodują ją także polscy ogrodnicy. Wciąż powstają nowe odmiany, już nie tylko czerwone.

Kiedy w 1828 roku Joel Poinsett zachwycił się meksykańskim wilczomleczem i sprowadził go do Stanów Zjednoczonych nie mógł przypuszczać, że zostanie on nazwany jego imieniem (poinsecja) i stanie się najważniejszą rośliną doniczkową świata. Ze względu na to, że przebarwia się ona w grudniu, a układ czerwonych liści przypomina gwiazdę betlejemską, wilczomlecz stał się w XX wieku jednym z symboli świąt Bożego Narodzenia, równie popularnym, jak choinka. Gwiazdy hodowane są na całym świecie, w 2008 roku sprzedano je za 155 milionów dolarów, a ozdobny krzew z roku na rok jest coraz popularniejszy. Wyhodowano bardzo wiele odmian, różniących się kształtem liści, wielkością, ale i kolorem. Obecnie można kupić gwiazdy nie tylko czerwone, ale też białe, różowe czy nakrapiane. Coraz częściej oferowane są nie tylko jako rośliny doniczkowe, ale i cięte. W wazonie mogą wytrzymać do trzech tygodni.

12 grudnia przypada Dzień Gwiazdy Betlejemskiej. Magdalena Piasta - Bolechowska, ogrodnik z kieleckiego Agrocentrum opowiada o tej popularnej roślinie i radzi, jak ją pielęgnować.

Gwiazda Betlejemska to bardzo popularna roślina. Skąd do nas trafiła?

Jej ojczyzną jest Meksyk. Znamy ją jako niewielki krzew, ale tam, gdzie występuje naturalnie, dorasta nawet do czterech metrów wysokości. Warto dodać, że Gwiazda Betlejemska to nazwa zwyczajowa, z resztą, nie jedyna. Nazywana jest też Ognistym Płomieniem - według azteckiego mitu jedna z bogiń nieszczęśliwie się zakochała, pękło jej serce, a krew zabarwiła liście. Znana jest też jako poinsecja. Ta nazwa pochodzi od nazwiska amerykańskiego ambasadora w Meksyku i botanika - amatora, który sprowadził wilczomlecz nadobny - bo to naukowa nazwa tej rośliny, do USA.

Jak to się dzieje, że jest tak intensywnie czerwona?

To zależy od ilości światła. Liście nie przebarwią się na czerwono, jeśli będzie go za dużo, albo za mało. Przy odpowiedniej uprawie pożądany wygląd przybierze właśnie przed świętami Bożego Narodzenia. Po około 2 - 3 miesiącach liście odbarwią się i uschną. Można wtedy przyciąć roślinę w połowie wysokości, a kiedy się rozgałęzi, zacząć ją nawozić. Podlewać należy kilka razy w tygodniu, ale oszczędnie. Ziemia powinna być wilgotna, ale nie mokra. Jeśli przechowamy poinsecję przez rok, w połowie października trzeba zacząć ją przykrywać, na przykład kartonowym pudełkiem, w godzinach od 17 do 7 rano. Jeśli będziemy mieć odrobinę szczęścia, przed świętami znów góra rośliny zrobi się czerwona.

Gwiazda Betlejemska ma szczególne wymagania?

Jest wyjątkowo wrażliwa na niską temperaturę. Dlatego przed świętami najlepiej ją kupować w sklepach i kwiaciarniach, a nie na świeżym powietrzu. Nawet niosąc do samochodu, trzeba ją nakryć. Krótki szok termiczny może spowodować, że w krótkim czasie uschnie. Gwiazda Betlejemska nie lubi przeciągów, nie należy jej też stawiać na parapecie, pod którym jest grzejnik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 12 grudnia - Dzień Gwiazdy Betlejemskiej. Wilczomlecz, który podbił świat jest tak popularny jak choinka - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie