15. Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski. W Radomiu wystąpią teatry z Polski, Argentyny i Japonii. Wśród gwiazd Andrzej Seweryn

Barbara Koś
Po raz pierwszy na festiwalu wystąpi teatr z Japonii. Simul Theatre z Tokio pokaże "Cosmos", w reżyserii Yasuhiro Akai. Więcej na kolejnych zdjęciach
Po raz pierwszy na festiwalu wystąpi teatr z Japonii. Simul Theatre z Tokio pokaże "Cosmos", w reżyserii Yasuhiro Akai. Więcej na kolejnych zdjęciach
15. Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski, trwać będzie w dniach 8 - 15 października, w Teatrze Powszechnym imienia Jana Kochanowskiego w Radomiu. Szykują się atrakcyjne przedstawienia. Po raz pierwszy na festiwalu wystąpi teatr z Japonii. Oficjalna inauguracja Festiwalu odbędzie się w sobotę, 8 października.

A jakie spektakle czekają na widza podczas Festiwalu?

8 października, sobota, godzina 17 – duża scena - Iwona, Księżniczka Burgunda" w wykonaniu Teatr im. W. Siemaszkowej z Rzeszowa, w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza.

To sztuka Gombrowicza, w której komedia przenika się z tragedią. To opowieść o fikcyjnej rodzinie królewskiej, której dobre samopoczucie i megalomania zostają zburzone przez pojawienie się dziewczyny o imieniu Iwona. Przerażona i zalękniona w sobie tajemnicza bohaterka doprowadza do dekonstrukcji i zrujnowania nadętej i zakłamanej struktury dworu.

Uroczysta inauguracja XV Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego i otwarcie wystaw towarzyszących XV MFG: pokonkursowej wystawy plakatów gombrowiczowskich oraz wystawy „Iwona, księżniczka Burgunda” w foyer teatru.

O godzinie 20, duża scena - Zbrodnia z premedytacją", Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, reżyseria Błażej Peszek.

Pełna absurdu parodia kryminału będąca relacją ze śledztwa w sprawie zbrodni, do której nie doszło. Do wiejskiej posiadłości K. w celu uregulowania spraw urzędowych przybywa sędzia śledczy. Mimo że wizyta jest zapowiedziana, nikt nie oczekuje go na stacji. Kiedy dociera do celu, zostaje przyjęty przez domowników niczym niespodziewany gość. Wreszcie podczas obiadu w sztywnej, pełnej napięcia atmosferze, domownicy wyznają śledczemu, że pan domu zmarł w nocy...

9 października, niedziela - godzina 14 – scena Kotłownia – impreza towarzysząca czyli debata literacka: "Jak się wmieszać w literaturę". Uczestnicy: Magdalena Marszałkowska, Aleksandra Pakieła, Anna Spólna, Dariusz Dobrzański i Paweł Mościcki. Prowadzenie: Michał Pabian

W czasie debaty uczestnicy rozmawiać będą o tym, jak w pisaniu, nie rezygnując z artystycznych czy formalnych zadań i celów literatury, zadbać o włączanie w utwory reprezentacji „działania”, zmiany.Bedzie rozmowa o tym, jak odpowiedzialnie kształtować stanowiska, dzielić się opiniami i argumentami, jak może reagować na to świat fikcji i ile odpowiedzialności może na siebie przyjąć jeszcze życie literackie. Uczestnicy zastanowią się też, co z określeniem, które przylgnęło do Gombrowicza - pisarza „sumienia narodu”, czy warto jeszcze posługiwać się tą metaforą.
Wstęp wolny.

Tego samego dnia ,godzina 18, duża scena - DZIENNIK, Andrzej Seweryn. Reżyseria i wykonanie Andrzej Seweryn

Andrzej Seweryn: "Dziennik" Gombrowicza jest ucztą duchową w najgłębszym znaczeniu. Ciemna scena. Tylko aktor i tekst."

Andrzej Seweryn mówi do widzów słowami Witolda Gombrowicza: naznaczonymi jego osobowością skłonną do autokreacji, jego poglądami zaprawionymi gryzącą ironią, jego doświadczeniami: polskimi i emigracyjnymi.

We fragmentach przygotowanych przez Andrzeja Seweryna mowa będzie o Polsce, Europie i Francji, o kulturze, literaturze i krytykach. Aktorskie mistrzostwo Andrzeja Seweryna sprawia, że w jego ustach każdy z zapisków Gombrowicza staje się na scenie szczerą, logicznie wyłożoną prawdą. Prawdą, oddaną w żywych, plastycznych słowach, które aktor zamienia w najczystszą formę teatru. Solidna dawka aktorskiego mistrzowskiego kunsztu!

10 października, poniedziałek, godzina 18, duża scena -kolejna " Iwona, Księżniczka Burgunda", tym razem w wykonaniu Teatru Ludowego z Krakowa. Reżyseria: Cezary Tomaszewski.

11 października, wtorek, godzina 18, "Trans -Atlanico", Teatr im. L. Solskiego, Tarnów,adaptacja i reżyseria: Tomasz Gawron.

W lipcu 1939 roku Witold Gombrowicz wsiadł na statek „Chrobry” płynący do Ameryki Południowej i nigdy nie powrócił do kraju. Zdumiewająca odmienność kulturowa upalnej i egzotycznej Argentyny pozwoliła dostrzec pisarzowi pochodzącemu ze szlacheckiej, hołdującej narodowym tradycjom, rodziny, jak bardzo my – Polacy, wypieramy nasze pragnienia i namiętności w imię patriotycznego przymusu. Scenariusz spektaklu został uzupełniony o fragmenty „Dziennika” pisarza z pierwszych lat emigracji.

12 października, środa, godzina 18, scena kameralna Tancerz", Teatr Powszechny im. J. Kochanowskiego w Radomiu, reżyseria Kinga Dębska.

Spektakl muzyczny na bazie Tancerza mecenasa Kraykowskiego W. Gombrowicza. To opowieść o miłości, która czasem przybiera formę chorobliwej, obsesyjnej wręcz fascynacji drugim człowiekiem. Tancerz jest stalkerem, który wikła mecenasa w sieć zależności i zastraszeń, żeby zyskać nad nim władzę, żeby według swojego widzimisię ułożyć mu życie, żeby mu stale towarzyszyć, nawet w postaci kozła ofiarnego.
Premiera spektaklu miała miejsce 7 lutego, 2020 roku.

13 października, czwartek, godzina 18, duża scena "Dzienniki", Teatr Bagatela, Kraków, adaptacja, reżyseria i wykonanie Mikołaj Grabowski.

"Gombrowicz z całą powagą, podkreślam, z całą powagą naśmiewa się z naszych lęków twierdząc, że: „Polak z natury swojej jest Polakiem. Wobec czego, im bardziej Polak będzie sobą, tym bardziej będzie Polakiem. Jeśli Polska nie pozwala mu na swobodne myślenie i czucie, to znaczy, że Polska nie pozwala mu być w pełni sobą, czyli w pełni Polakiem...” Dla Gombrowicza więc swoboda korzystania z własnego rozumu, a nie poddawanie się zbiorowej presji, jest rozwiązaniem. /Mikołaj Grabowski/

I jak mawia wschodni klasyk, będzie i śmieszno i straszno, a na pewno mądrze. A jak dobrze zagrane!

14 października, piątek, godzina 18 – duża scena, "Ferdydurke", Teatr Buenos Aires, Argentyna, reżyseria Alejandro Radawski

Historia Pepe, trzydziestoletniego mężczyzny, który w niespodziewanie zjawia się w szkole profesora Pimko jako nastolatek. Pepe wraca do szkoły, gdzie próbuje walczyć o swoją wolność, prawo do niedojrzałości, a może dojrzałości? Alejandro Radawskiemu udało się przenieść powieść na deski teatru. Sztuka zamyka się w jednym akcie podzielonym na dziesięć scen. Każda z nich odpowiada porządkowi i narracji poszczególnych rozdziałów powieści. Bardzo ciekawa interpretacja najbardziej znanej powieści Witolda Gombrowicza.

Godzina 20, scena Kotłownia – impreza towarzysząca - "Pamiętnik Stefana Czarnieckiego", Teatr Resursa, Radom (teatr amatorski)
Reżyseria Robert Stępniewski.

Pełna szyderstwa historia opowiada o moralnym upadku chłopca, który od najwcześniejszych lat nie może znaleźć swojego miejsca. Nosząc imię bohatera historycznego będącego symbolem polskiego patriotyzmu, ten syn antysemity i nawróconej na katolicyzm Żydówki nie może stworzyć sobie własnej tożsamości ani poczuć się zaakceptowany przez społeczeństwo, które go odrzuca, mimo jego wysiłków by dostosować się do panującej ideologii.
Wstęp wolny.

15 października, sobota, godzina 17, – duża scena "Dzienniki/Diary", wykonawcy: Jerzy Mączyński, Katarzyna Dębska i Anastasia Valsamaki. Performance muzyczny.

W spektaklu scenicznie w dialog wchodzą ze sobą trzy elementy: dźwięk, wideo i ruch, które w zestawieniu z fragmentami „Dzienników” Gombrowicza tworzą intymny w charakterze, kameralny spektakl. Poruszająca się na tle projekcji choreografka, Anastasia Valsamaki, odpowiada na „kontrolujące” ją obrazy wideo (głównie przedstawiające jej ciało, symultanicznie w różnych mikro-choreografiach, edytowane na żywo przez Katarzynę Dębską) oraz dźwięki (kompozycje Jerzego Mączyńskiego, wykonywane live przez kompozytora na specjalnie przygotowanej do spektaklu instalacji perkusyjno- elektronicznej), tworząc atmosferę napięcia i otwierając na refleksję nad kształtem „ja”. Muzyka przerywana jest chwilami ciszy i głosem (Małgorzata Potocka) wypowiadającym fragmenty zaczerpnięte z “Dzienników”.

Godzina 19, scena kameralna, "Cosmos", Simul Theatre, Tokio, Japonia, reżyseria Yasuhiro Akai.

Obsada: Yumi Akamatsu, Hiromi Ota, Yuta Kobayashi, Naoki Takeoka, Seiji Tanaka
Wielkie wydarzenie! Po raz pierwszy na festiwalu wystąpi Teatr z Japonii!

Kosmos, opatrzony później (jak inne jego dzieła) obszernym autokomentarzem pisarza i określany przez wielu badaczy jako arcydzieło Gombrowicza, to powieść, której tematem staje się problem percepcji świata, relacji między jednostką a rzeczywistością oraz świadomością. Gombrowicz podejmuje w niej próbę analizy aktu poznawczego oraz uchwycenia mechanizmu odbierania lub kreacji świata przez intelekt i wyobraźnię jednostki. Ciekawa interpretacja tekstu przez azjatyckich artystów.

Około godziny 21 ogłoszenie werdyktu jury i zakończenie Festiwalu.

Skład jury: Bożena Sawicka, Jacek Wakar, Łukasz Maciejewski i Tomasz Tyczyński.

15.Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Miasta Radom.

Zobaczcie zdjęcia ze sztuk, które będą prezentowane w Radomiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jak unikać informacyjnego przeładowania? Zobacz program 3 sposoby NA

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie
Dodaj ogłoszenie