Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

18. Staropolskie Kolędowanie za nami. W radomskiej Resursie, w sobotę, 28 grudnia, odbył się finał konkursu

Barbara Koś
Laureat Grand Prix: zespół "Małe Kraśniczanki" z Miejskiego Domu Kultury imienia Tadeusza Sygietyńskiego w Opocznie, kierowane przez Kamilę Biniek- Kaczorowską.
Laureat Grand Prix: zespół "Małe Kraśniczanki" z Miejskiego Domu Kultury imienia Tadeusza Sygietyńskiego w Opocznie, kierowane przez Kamilę Biniek- Kaczorowską. Joanna Gołąbek
Resursa Obywatelska wraz z Diecezjalną Komisją do spraw Śpiewu i Muzyki Kościelnej (diecezja radomska) zaprosiły w sobotę, 28 grudnia, na finał konkursu i koncert Galowy 18. Staropolskiego Kolędowania - Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek.

Widzów na szczelnie wypełnionej sali Resursy powitał gospodarz wieczoru, Jakub Mitek z Resursy.

- Cieszmy się, że tradycja kolędy żyje i to się sprawdza w naszym festiwalu - powiedział przepraszając tych widzów, dla których zabrakło miejsc siedzących. Zaraz zresztą dostawiono im krzesła.
- Tą wyjątkową formułą propagujemy staropolskie kolędy i na nowo pomagamy odkryć ich piękno, a tym samym bogactwo polskiej tradycji i historii – mówił Jakub Mitek.

Przesłuchania do finału konkursu odbyły się w listopadzie i grudniu w 6 rejonach. W tegorocznym festiwalu startowało ponad stu kandydatów, z których wybrano 29 finalistów: solistów, duety, tercety, zespoły i chóry.

Laureaci konkursu

W sobotę, 28 grudnia, podczas finałowych przesłuchań wybrano siódemkę laureatów.
Wybierało jury pod kierunkiem Andrzeja Przybylskiego. Członkami jury byli Aleksandra Pawłowicz, ksiądz Marek Jagodzinski i ksiądz Dariusz Sałek.
Wręczanie nagród rozpoczęto „od końca”.

Trzecie miejsce w kategorii do lat 13 uzyskał zespół wokalny „No Name” z Lipskiego Centrum Kultury, kierowany przez Piotra Markowskiego. Grupa zaprezentowała widzom kolędę: ”Z narodzenia Pana”.

Drugie miejsce w tej samej kategorii zdobyła Anna Wieleńska z Akademii Młodych Talentów „Małe skrzypeczki” w Kielcach. Ania wykonała kolędę staropolską: ”Juz mi dziś dnieje…”.

I wreszcie pierwsze miejsce otrzymał Chór dziecięcy Cantus Angelus pod dyrekcją Marii Wrzesińskiej z Zespołu Szkół Muzycznych imienia Oskara Kolberga w Radomiu. Ponad 40 małych chórzystów zaśpiewało: ”Z narodzenia Pana” oraz ”Patrzcie mili coście widzieli…”

Potem wystąpili laureaci w kategorii powyżej 13 lat.

Agata Jędrzejewska, reprezentująca parafię Podwyższenia Krzyża Świętego w Przytyku zajęła trzecie miejsce i zaśpiewała mocnym głosem kolędę: ”Mizerna cicha, stajenka licha…”

Drugie miejsce zajął Tercet z Kozienickiego Domu Kultury: Patrycja Wołos, Anna Wasińska i Natalia Wilczek. Dziewczęta zaprezentowały „Oj maluśki, maluśki, maluśki” w stylu pop.

Gabriela Papaj z Liceum Ogólnokształcącego numer 3 imienia Władysława Broniewskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim zajęła pierwsze miejsce, a widzom zaśpiewała „Bracia, patrzcie jeno”… także w nowoczesnej aranżacji.

Dyplomy wręczali laureatom Karol Semik, wiceprezydent Radomia, Waldemar Trelka, starosta radomski i Zbigniew Gołąbek, wieloletni radny wojewódzki.

Grand Prix do Opoczna

Z ogłoszeniem laureata Grand Prix czekano cierpliwie aż do końca. Okazał się nim zespół "Małe Kraśniczanki" z Miejskiego Domu Kultury imienia Tadeusza Sygietyńskiego w Opocznie, kierowane przez Kamilę Biniek- Kaczorowską.
"Kraśniczanki" w ludowych strojach zaśpiewały ”Tobie chwała, Panie…” a dyplom wręczył im biskup radomski, Henryk Tomasik.

- Polskie kolędy są modlitwą, wyznaniem wiary i dorobkiem naszej kultury - powiedział biskup Tomasik. - Dlatego dziękuję wszystkim organizatorom festiwalu, dyrekcji Resursy Obywatelskiej. wykonawcom i ich opiekunom. To piękne, w okresie świat Bożego Narodzenia możemy przypomnieć sobie te utwory -mówił biskup Tomasik.

Gość wieczoru

Po zakończeniu uroczystego wręczania dyplomów wystąpił gość wieczoru - Prawosławny Chór Duchowieństwa Diecezji Warszawsko-Bielskiej.

O chórze mówił najpierw witając radomską publiczność jego dyrektor, ksiądz Mitrat Michał Niegierewicz.
Chór Duchowieństwa Diecezji Warszawsko-Bielskiej został założony z błogosławieństwa Jego Eminencji Sawy Prawosławnego Metropolity Warszawskiego całej Polski. Śpiewa podczas głównych świąt i ważnych wydarzeń Cerkwi Prawosławnej w Polsce. Tworzą go duchowni i dyrygenci diecezji, którzy na co dzień zajmują się śpiewem cerkiewnym w swoich parafiach.

Chór kilkakrotnie śpiewał w Serbii, a także w Grecji, na Świętej Górze Atos, brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Mińsku, Międzynarodowym Festiwalu „Głas Pieczerskij” w Kijowie i Międzynarodowym Festiwalu Śpiewów Prawosławnych „Kołożskij Błagowiest” w Grodnie. W Międzynarodowym Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej prezentował się pięciokrotnie, zdobywając wyróżnienie w 2002 roku, drugie miejsce w latach 2003 i 2006 oraz I miejsce w 2011.

Potem rozpoczął się koncert pod dyrekcja diakona Marka Maciuka. Były piękne prawosławne kolędy w kilku językach: rosyjskim, ukraińskim, białoruskim, starocerkiewno słowiańskim i polskim. Solistą był tenor, Michał Stiepko,który rozpoczął swój występ kolędą "Cicha noc" w języku niemieckim, rosyjskim, białoruskiim i polskim.

Michał Skiepko – tenor, śpiewak operowy, niedawno obchodził jubileusz 45 lecia pracy na scenie. Pochodzi ze wsi Pasieki (gm. Narewka). Karierę artystyczną rozpoczął w Centralnym Zespole Wojska Polskiego. Pracował w Warszawskiej Operze Kameralnej Następnie zaangażował się do Teatru Wielkiego w Łodzi. Następnym miejscem pracy dla niego był Teatr Wielki w Warszawie. Jego dorobek artystyczny to między innymi: Verdi „Traviata”, Moniuszko „Straszny Dwór”. Jest zdobywcą Złotego Medalu na Międzynarodowym Konkursie Verdiego w Busseto. Od kilku lat współpracuje z Chórem Diecezji Warszawsko-Bielskiej. Chórzyści żartują, że niedługo sam założy sutannę...

Chór zaśpiewał kolędy:"Wstań Dawidzie" ,"Gdy się Chrystus rodzi, "Dobry wieczór, Tobie", "Venite adoremus"...i inne . Były gromkie brawa dla tenora i chórzystów.

Mówi Andrzej Przybylski, muzyczny szef Resursy i festiwalu: - Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek, którego już 18. edycja odbyła się w tym roku w Resursie, wyróżnia fakt, iż popularyzowane są tu kolędy i pastorałki staropolskie, niesłusznie zapomniane, rodzime piękne teksty i muzyka.

Ten ogólnopolski festiwal jest najstarszą imprezą cykliczną Resursy. W grudniu Ośrodek wypełnia śpiew i muzyka rekordowej liczby młodych ludzi, mierzących się z niełatwym repertuarem - zarówno jeśli idzie o kolędy klasyczne, jak i te mało znane. W tym roku eliminacje rejonowe do Festiwalu odbyły się w ośmiu miastach: Kozienicach, Białobrzegach, Pionkach, Opocznie, Skaryszewie, Drzewicy, Lipsku i Radomiu.

Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek „Staropolskie Kolędowanie” odbywa się pod honorowym patronatem Ordynariusza Diecezji Radomskiej, księdza biskupa Henryka Tomasika, prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.

Focus w radomskim klubie Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie