Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

2. Półmaraton Radomskiego Czerwca'76. Pobiegnie ponad 1000 osób

/sid/
W niedzielnym Półmaratonie Radomskiego Czerwca’76 pobiegnie ponad 1000 osób
W niedzielnym Półmaratonie Radomskiego Czerwca’76 pobiegnie ponad 1000 osób T. Klocek
W niedzielę, na ulice miasta wyruszy ponad 1000 uczestników 2. Półmaratonu Radomskiego Czerwca'76. Start biegu o godz. 10 z ulicy Narutowicza. Organizatorzy zapraszają wszystkich radomian do dopingu.

Program imprezy

Program imprezy

Niedziela, 22 czerwca: 8.40 - rozgrzewka Fitness Park (płyta stadionu), 9 - start biegu Charytatywna Mila oraz biegów młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej (trasa wokół stadionu), 9.20-10.20 - biegi dzieci (stadion), 9.40 - rozgrzewka PopGym (plac przed stadionem, w okolicach miejsca startu), 10 - start 2. Półmaratonu Radomskiego Czerwca'76, 10.25 - mistrzowska Mila Halls (stadion MOSiR), 10.45-11.00 - dekoracje dzieci i młodzieży oraz uczestników Charytatywnej Mili i Mistrzowskiej Mili Halls (stadion), ok. 11.04-11.07 - finisz pierwszych zawodników biegu głównego, 13 - zamknięcie trasy biegu głównego, 13.15 - dekoracje zwycięzców biegu głównego, mistrzostw Polski w biegu z wózkiem, mistrzostw Mazowsza lekarzy.

- Bieg ma przypominać ważny moment naszej historii - podkreśla Andrzej Kosztowniak, prezydent Radomia. - Pokażmy, tak jak przed rokiem, że pamiętamy o wydarzeniach z 1976 roku i jesteśmy z nich dumni. Trzymam kciuki za wszystkich uczestników i pogodę.

Półmaraton Radomskiego Czerwca'76 to impreza sportowa, która ma uczcić pamięć wydarzeń z przed 38 lat. Dlatego nazywana jest biegiem z historią w tle. 25 czerwca 1976 roku, na ulice naszego miasta wyszły tysiące robotników. Wyszli, aby zaprotestować przeciwko podwyżkom cen żywności. Bunt został stłumiony, wielu jego uczestników trafiło do aresztu, ale władze wycofały się z podwyżek, a wydarzenia w Radomiu dały początek wielu opozycyjnym organizacjom.

- Przez lata kazano mieszkańcom Radomia wstydzić się za ten robotniczy zryw. Dziś możemy być z tych wydarzeń dumni - przypomina Tadeusz Kraska, prezes Stowarzyszenia Biegiem Radom!, organizator biegu. - Chcemy, aby wszyscy mieszkańcy wiedzieli, że ponad tysiąc osób z całej Polski biegnie, bo kiedyś radomianie, mieli odwagę wyjść na ulicę i powiedzieć głośno "nie" podwyżkom.
Między innymi o wydarzeniach czerwcowych, w czasie zaplanowanego na sobotę, "Wieczoru biegacza" opowiadał dr Sebastian Piątkowski z Instytutu Pamięci Narodowej. Delegacja biegaczy, wspólnie z członkami Stowarzyszenia Radomski Czerwiec'76 złożyła kwiaty przed pomnikiem Radomskiego Czerwca'76.

Start 2. Półmaratonu Radomskiego Czerwca'76 zaplanowano na 22 czerwca, na godz. 10 z przed miejskiego stadionu, na ulicy Narutowicza. Licząca 21 kilometrów i 97,5 m trasa prowadzić przez centrum miasta, między innymi ulicami Wałową, Warszawską, Chrobrego, 25 Czerwca, w pobliżu siedziby Lasów Państwowych, w której w 1976 roku mieścił się Komitet Wojewódzki Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, przed którym zebrali się uczestnicy robotniczego protestu, Żeromskiego, Lubelską. Przy pomniku upamiętniającym wydarzenia czerwcowe znajdować będzie się lotny finisz o puchar przewodniczącego Zarządu Regionu NSZZ Solidarność Ziemia Radomska. Solidarności. Meta biegu znajdować będzie się na miejskim stadionie. W ramach półmaratonu rozegrane zostaną mistrzostwa Polski w biegu z wózkiem oraz mistrzostwa Mazowsza lekarzy. Wystartuje niemal 50 lekarzy, w tym radomianie, Piotr Achremczyk, Tomasz Paciejewski, Dariusz Orczykowski.

Faworytami do zwycięstwa w klasyfikacji generalnej będą Kenijczycy, między innymi trzeci zawodnik na mecie ubiegłorocznego biegu, Elisha Kiprotich Sawe, który może pochwalić się rekordem życiowym w półmaratonie wynoszącym 1 godz. 2 min. i 50 sek.

Oprócz półmaratonu, rozegrane zostaną biegi towarzyszące, Charytatywna Mila, biegi dzieci i młodzież oraz Mistrzowska Mila Halls. Biegi dzieci rozegrane zostaną na bieżni miejskiego stadionu. Zgłoszenia do biegów dzieci, przyjmowane będą w dniu imprezy, w biurze zawodów, od godz. 7. Najmłodsi, po zakończeniu rywalizacji nie będą się nudzić. O najmłodszych zadbała marka Halls. Na stadionie znajdować będzie się wydzielona strefa dla dzieciaków z wieloma atrakcjami, w tym ścianą wspinaczkową. W Mistrzowskiej Mili Halls pobiegną utalentowani młodzi średniodystansowcy z Radomia, województwa świętokrzyskiego oraz Mazowsza. W zabezpieczeniu trasy, obsłudze punktów żywieniowych i odświeżania oraz w zorganizowanych grupach kibiców uczestniczyć będzie niemal 500 wolontariuszy, w tym 15 ratowników medycznych i 12 pielęgniarek.

Uczestnicy biegu, kibice i wszyscy chętni będą mogli pomóc podopiecznym Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa. Na terenie stadionu ustawione będą bieżnie z radomski klubów fitness. Opłata, za każdy przebiegnięty kilometr wynosi 5 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie