Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

3 Międzynarodowe Akademickie Biennale Akcesoriów Ubioru w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu

Barbara Koś
Barbara Koś
Koordynatorką spotkania była dr hab. Hanna Wojdała - Markowska, profesor Uniwersytetu Techniczno-Humanistycznego w Radomiu z Wydziału Sztuki (druga z prawej).
Koordynatorką spotkania była dr hab. Hanna Wojdała - Markowska, profesor Uniwersytetu Techniczno-Humanistycznego w Radomiu z Wydziału Sztuki (druga z prawej). Muzeum Malczewskiego Facebook
3 Międzynarodowe Akademickie Biennale Akcesoriów Ubioru "Nakrycia nie tylko głowy... wokół wnętrza i postaci" odbyło się we wtorek, 30 maja, w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego.

3 Międzynarodowe Akademickie Biennale Akcesoriów Ubioru w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu

Blisko 20 przedstawicieli uczelni w Polsce, a także za granicą przedstawiło szereg interesujących wykładów dotyczących mody w różnym ujęciu. Od socjologicznego spojrzenia na ubiór i tego, co je determinuje, poprzez kulturowe aspekty i historyczne uwarunkowania związane np. z nakryciem głowy; aż po wzornictwo i sposoby ekspozycji tkanin i strojów na wystawach.

Moda wpływała i wpływa nie tylko na kwestie związane z doborem ubrań, które aktualnie są teraz popularne, ale może generować całe style oddziałujące i zazębiające się z innymi dziedzinami sztuki.

Ale była też mowa o innych aspektach wykorzystania tkaniny. Jerzy Holc (Zamek Królewski na Wawelu, Państwowe
Zbiory Sztuki,(Kierownik Pracowni Konserwacji Tkanin Zabytkowych), poruszył temat "Tkaniny w Muzeum, czyli jak ożywić, czasami smutne, historyczne wnętrza." A Agata Bandera - Gryz (Uniwersytet Technologiczno - Humanistyczny w Radomiu, Wydział Sztuki, Katedra Architektury Wnętrz i Wzornictwa Ubioru) prezentowała projekt autorskiej kolekcji ubiorów damskich " W klimacie Kurpiowszczyzny".

Oresta Remeshylo - Rybchynska z Narodowego Uniwersytetu we Lwowie (Ukraina) przedstawiła temat "Interpretacja nakryć głowy
huculskich w celu stworzenia klimatu nowoczesnego wnętrza."

Forma konferencji była tradycyjna i zdalna.

Została też pokazana wystawa badawczo - dydaktyczna ,,Nakrycia nie tylko głowy... wokół wnętrza i postaci', wykonana przez studentów Akademii Sztuki w Szczecinie, Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydziału Pedagogiczno -Artystycznego w Kaliszu i Uniwersytetu Technologiczno - Humanistycznego, Wydziału Sztuki w Radomiu.

Damian Jendrzejczyk, kustosz Muzeum imienia Malczewskiego, wygłosił również wykład na temat swojej wystawy "Artystyczny powrót do przeszłości. Sztuka polska dwudziestolecia międzywojennego", którą można jeszcze oglądać na dużej sali muzeum do 9 lipca.

Koordynatorką spotkania była dr hab. Hanna Wojdała - Markowska, prof. UTH w Radomiu z Wydziału Sztuki, Katedra Architektury Wnętrz i Wzornictwa Ubioru a z ramienia muzeum nad wydarzeniem czuwała kierownika Działu Naukowo - Oświatowego, Ilona Pulnar - Duszyk.

Konferencja odbyła się pod patronatem honorowym Rektora Uniwersytetu Technologiczno - Humanistycznego,prof. dr hab. Sławomira Bukowskiego i dyrektora Muzeum im. Jacka Malczewskiego, Leszka Ruszczyka.

Zobacz zdjęcia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto