30 lat samorządu gminy Odrzywół

Materiał informacyjny

27 maja 1990 r. mieszkańcy gminy Odrzywół wybrali 18-osobową Radę Gminy. Był to początek niezależnego samorządu gminnego w gminie Odrzywół. Przez te lata niewielka i uboga w dochodach własnych gmina zrealizowała wiele ambitnych programów inwestycyjnych, społecznych i kulturalno-oświatowych.

Oto najważniejsze z nich:

W zakresie inwestycji i rozwoju:

1. Pierwszą bardzo dużą inwestycją była w budowa w 1991r. składowiska odpadów i kontenerowego systemu ich odbioru.
2. Równolegle gmina rozpoczęła ambitny program budowy wodociągów. W 1990r. w gminie istniał tylko w części Odrzywołu wodociąg publiczny z przestarzałą i często niesprawną technicznie hydrofornią. Część inwestycji wodociągowych gmina zrealizowała we własnym zakresie. Obecnie stopień zwodociągowania wynosi ponad 99%. Gmina posiada nowoczesne i wydajne Stacje Uzdatniania Wody w Kłonnie, Kolonii Ossie, Dąbrowie i Lipinach, które posiadają zbiorniki retencyjne i zapewniają w całości zapotrzebowanie na wodę.
3. W 1991r. gmina skomunalizowała wywłaszczone przez wojewodę działki przy ul. Opoczyńskiej. Uregulowała należności za wywłaszczenie, dokończyła budowę osiedla jednorodzinnego po stronie zachodniej i w całości zbudowała osiedle po stronie wschodniej. Działki zostały uzbrojone w sieć NN i ŚN, wodociągi, kanalizację i drogi. Sprzedawane przez gminę po niskiej cenie działki przyciągnęły na osiedle wielu mieszkańców, a zwłaszcza młodych rodzin. Ogółem na osiedlu powstało 135 działek budowlanych.
4. Mając już na początku lat 90-tych świadomość spadku poziomu wód, gmina przystąpiła do realizacji własnego Programu Małej Retencji, w ramach którego wybudowano zbiorniki wodne w Odrzywole (4,5ha), Łęgonicach Małych (3,5ha) i odnowiono w Kamiennej Woli i Wysokinie. Gmina przygotowała także działki i dokumentację na budowę zbiornika w Cetniu (7,5ha).
5. W 1990r. nowe władze samorządowe zastały w bardzo kiepskim stanie drogi publiczne. W miejscowościach nadpilicznych drogi gminne nie miały nawet nawierzchni utwardzonej, a pewne odcinki były okresowo nieprzejezdne. Obecnie gmina posiada 35,9 km publicznych dróg gminnych asfaltowych, Wszystkie pozostałe publiczne drogi gminne posiadają nawierzchnię utwardzoną destruktem i kruszywem. Gmina wspierała też finansowo remonty dróg powiatowych, wojewódzkich oraz budowę ciągów pieszych wzdłuż drogi krajowej nr 48 w Kamiennej Woli i Odrzywole. Zakończeniem tego programu będzie remont dróg gminnych w 2020r. o długości 5,7 km.
6. W 1998r. gmina przystąpiła do budowy oczyszczalni ścieków i kanalizacji. Biologiczna oczyszczalnia w Odrzywole ma przepustowość 160m3/dobę. Kanalizacją sanitarną objęte są miejscowości: Odrzywół, Wysokin, Ceteń, Lipiny, Emilianów. Pozostałe posesje mogą korzystać z dowozu ścieków do oczyszczalni.
7. Gmina intensywnie inwestowała w termomodernizację, remonty, wymianę uciążliwych źródeł spalania i fotowoltaikę w budynkach publicznych. Takie remonty przeszły budynki: szkoły podstawowej w Odrzywole, Urzędu Gminy, ośrodka zdrowia, ŚDS w Myślakowicach, Senior+ w Odrzywole i budynek przedszkola w Odrzywole.
8. Gmina z myślą głównie o dzieciach, osobach starszych, stowarzyszeniach inwestowała też w budowę i adaptację świetlic wiejskich w Odrzywole, Wysokinie, Kłonnie, Kamiennej Woli i Kolonii Ossie.
9. Gmina zrealizowała wielkie programy budowy obiektów sportowych i rekreacyjnych. W Odrzywole istnieje stadion sportowy wraz z zapleczem. W 4 miejscowościach istnieją boiska wielofunkcyjne, w Lipinach boisko Orlik 2012, dwie Otwarte Strefy Aktywności, liczne place zabaw i miniboiska. W Odrzywole funkcjonuje hala sportowa. Gmina wspierała i wspiera działalność klubów sportowych i UKS.
10. W ostatnich kilkunastu latach gmina realizowała programy doposażenia OSP i ochrony zabytków.

Na realizację tych programów i innych niewymienionych gmina pozyskała bardzo dużą liczbę dotacji, w tym unijnych.

Programy społeczne

W gminie powstały nowe instytucje: Klub Dziecięcy, Dom Wsparcia Senior+, Środowiskowy Dom Samopomocy. Gmina wspierała działalność KGW i Stowarzyszeń.

W zakresie kultury i dziedzictwa regionalnego

W gminie od 12 lat jest organizowany Regionalny Festiwal Folklorystyczny, imprezy świętojańskie i sobótkowe, dożynki gminne. Gmina wspierała i wspiera działalność zespołów ludowych.

W zakresie promocji historycznej

Gmina wielokrotnie organizowała okrągłe rocznice historyczne miejscowości (Odrzywół, Łęgonice Małe, Wysokin). Organizowane były inscenizacje historyczne (wrzesień 1939, powstanie styczniowe). Cykliczną imprezą są Biegi Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Gmina organizowała wielokrotnie wystawy historyczne m.in. pamięci ks. Jana Ziei. Do tradycji gminy weszło organizowanie obchodów świąt narodowych.

Gmina Odrzywół
ul. Warszawska 53, 26-425 Odrzywół

tel.: 48 671 60 57
tel.: 48 671 60 36
fax.: 48 671 63 50
email: sekretariat@odrzywol.eu

www.odrzywol.eu

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3