30 LAT SAMORZĄDU W GMINIE JASTRZĘBIA

Artykuł sponsorowany
Otwarcie drogi gminnej w Dąbrowie Kozłowskiej
Demokracja na szczeblu lokalnym zagościła w gminie Jastrzębia 27 maja 1990 roku. W pierwszych w pełni wolnych wyborach wybrano 18 radnych. Kompetencje rady gminy były wtedy znacznie większe niż obecnie. Należał do nich wybór wójta. Pierwszym został Stanisław Kuśmierski (1990 –1994). W latach 1994-2002 stanowisko wójta radni dwukrotnie powierzali Władysławowi Walosowi. W roku 2002 nastąpiły zmiany w ustroju samorządu gminnego. Ustawodawca zlikwidował zarządy gmin, zwiększając pozycję wójta, którego wybór oddano w ręce mieszkańców. Liczba radnych w gminie Jastrzębia zmniejszyła się do 15 osób. Pierwszym wójtem wybranym w wyborach bezpośrednich został Wincenty Lipka (2002 – 2006). W latach 2006 – 2014 wójtem był Zdzisław Karaś, w kadencji 2014 – 2018 Elżbieta Zasada. Na obecną, pięcioletnią kadencję stanowisko wójta mieszkańcy gminy powierzyli Wojciechowi Ćwierzowi.

W ciągu trzydziestu lat gmina Jastrzębia przeszła cywilizacyjne zmiany. Na początku lat dziewięćdziesiątych głównym problemem był brak wody. W wielu miejscowościach wyschły studnie, a wodociągów praktycznie nie było. Zwodociągowanie większości sołectw stało się faktem pod koniec ubiegłego wieku, za czasów wójta Władysława Walosa. Wówczas większy nacisk władze gminy położyły na remonty i budowę dróg. Nawierzchnię bitumiczną położono m.in. w Kozłowie i Woli Goryńskiej. Asfalt pojawił się również na drodze w kierunku Łukawy.

W latach dziewięćdziesiątych gminy przejęły zadania oświatowe. Do dziś edukacja jest najbardziej kosztownym obszarem funkcjonowania samorządów, wymagającym wspierania dochodami własnymi. Inwestycje i remonty oświatowe stanowiły duży udział w budżecie gminy Jastrzębia, a reformy w systemie oświaty wiązały się z dodatkowymi wydatkami. Gdy w 1999 roku w Owadowie przy wielkiej społecznej ofiarności zbudowana została szkoła podstawowa z konieczności utworzono w niej gimnazjum. Dopiero po wybudowaniu obiektu w Jastrzębi w roku 2005 gimnazjum przeniesiono do nowego, przestronnego budynku. Obecnie na terenie gminy działa sześć publicznych szkół podstawowych i jedna niepubliczna. W Jastrzębi funkcjonuje samorządowe przedszkole, a od stycznia rozpocznie działalność żłobek.

Warto przypomnieć, że na przestrzeni trzech dekad samorząd zmagał się z problemami, których obecnie już nie dostrzegamy, a jednocześnie na jego barki przekazywane były i są wciąż nowe zadania, często bez zapewnienia ich finansowania. Po koniec ubiegłego wieku samorządy były odpowiedzialne m.in. za służbę zdrowia i budowanie sieci telefonicznej. Obecnie katalog spraw należący do kompetencji samorządów jest zdecydowanie szerszy. Poza oświatą pokaźnych środków wymaga budowa kanalizacji, modernizacja dróg, wodociągów i oświetlenia. Gminy stały się odpowiedzialne za zapewnienie zbiorowego transportu publicznego i organizację systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Wykonują inwestycje sportowe, budują świetlice i miejsca rekreacji.

Ważnym źródłem finansowania inwestycji samorządowych stały się środki Unii Europejskiej. Gmina Jastrzębia korzystała z nich już w okresie przedakcesyjnym na budowę lokalnych dróg. Po roku 2004 unijne dotacje pozyskane zostały m.in. na budowę przedszkola w Jastrzębi, modernizację stacji uzdatniania wody i place zabaw. W minionej kadencji wielomilionowa dotacja została pozyskana na kompleksowy projekt instalacji odnawialnych źródeł energii. Obecnie dotacje unijne wykorzystywane są na rozwój edukacji przedszkolnej, montaż ekologicznych kotłów, czy dodatkowe zajęcia dla uczniów. Ze środków unijnych finansowana jest również działalność Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Warto podkreślić znaczenie inwestycji powiatu radomskiego. Stan dróg powiatowych na terenie gminy Jastrzębia uległ w ostatnich latach znacznej poprawie. Zmodernizowany został cały odcinek drogi Radom – Brzóza, a w tym roku zakończy się kompleksowa przebudowa drogi Jedlińsk – Łukawa. Ważne inwestycje wykonano w Owadowie, a unijna dotacja umożliwiła budowę nowego mostu na Radomce pomiędzy Jastrzębią i Bartodziejami, oddanego do użytku w 2006 roku. Na realizację większości inwestycji powiat uzyskał wsparcie z budżetu gminy Jastrzębia, będącej wzorem współpracy samorządu gminnego i powiatowego.

SŁOWO WÓJTA

- Gmina Jastrzębia w ciągu tych trzech dekad bardzo się zmieniła. Na początku lat dziewięćdziesiątych rolnictwo było podstawowym źródłem dochodów mieszkańców. Dziś jego znaczenie uległo zmniejszeniu. Nasza gmina nabiera charakteru podmiejskiego z wzrastającą rolą usług i handlu. Mamy też prężne firmy produkcyjne i transportowe. Władze samorządowe wykonały wiele inwestycji poprawiających standard życia mieszkańców, w tym bardzo potrzebne działania proekologiczne. W pracę samorządową angażowały się setki osób, sołtysi, radni i lokalni społecznicy. Wszystkim, a zwłaszcza moim pięciu poprzednikom chciałbym serdecznie podziękować, dzięki nim gmina Jastrzębia rozwinęła się i wypiękniała. Dla mnie niezmiernie krzepiące jest wzrastające znaczenie w życiu gminy organizacji społecznych i udział mieszkańców w decydowaniu o przyszłości całej wspólnoty. Nie jest przypadkiem, że właśnie u nas działa kilkadziesiąt stowarzyszeń, klubów i kół gospodyń wiejskich. To według mnie podstawa gminnej samorządności. Równie ważna jest możliwość stabilnego rozwoju, ale jej warunkiem jest zapewnienie samorządom niezbędnych środków na realizację wciąż rosnących zadań.

30 LAT SAMORZĄDU W GMINIE JASTRZĘBIA
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3