30 lat samorządu - zapraszamy na spacer po Przysusze

Materiał informacyjny
W ostatnich latach znacznie się rozwinęła nasza Przysucha. Najlepszym dowodem są liczne inwestycje, jak modernizacje dróg, chodników, budynków oświaty, placów czy boisk. - Wystarczy krótki spacer po gminie by zobaczyć, jak wiele u nas się zmieniło – mówią mieszkańcy Przysuchy.

Mija 30 lat od czasu, jak działa odnowiony samorząd terytorialny.

- 27 maja, to Dzień Samorządu Terytorialnego. Z tej okazji oraz w związku z jubileuszem 30-lecia samorządności, składam życzenia i podziękowania wszystkim, którzy pracują na rzecz naszych mieszkańców. Dziękuję za zaangażowanie oraz podejmowanie działań, które służą rozwojowi Gminy i Miasta Przysucha. Życzę zadowolenia z dotychczasowych osiągnięć, wytrwałości i niegasnącego zapału do realizacji wyznaczonych celów – mówi Tomasz Matlakiewicz Burmistrz Gminy i Miasta Przysucha.

30 lat, dla Przysuchy był to czas intensywnych przemian. Zarówno miasto, jak i cała gmina bardzo zmieniły się na przestrzeni tych lat. Zmieniło się nasze otoczenie. Już dziś niewiele osób pamięta, w jakim stanie jeszcze nie tak dawno, były nasze drogi, chodniki czy też budynki oświatowe. Uczniowie w zmodernizowanych szkołach mają do dyspozycji nowoczesne pracownie. Są hale sportowe, boiska, z których nie tylko uczniowie mogą korzystać. Na terenie sołectw powstały świetlice, miejsca wypoczynku, sportu i zabawy dla najmłodszych, poprawiło się bezpieczeństwo. Dzięki współpracy wielu mieszkańców, samorządowców, mogliśmy rozwijać naszą gminę. Ale infrastruktura, to nie wszystko – ogromną przemianę przeszło społeczeństwo.

Po raz pierwszy w Przysusze odbyły się dożynki powiatowo-gminne. Ponadto odbywają się: Jarmark Bożonarodzeniowy, Sylwester Pod Gwiazdami, koncerty, wystawy, wernisaże w Domu Kultury oraz Przysuskie spotkania chórów „ Z wizytą u Kolberga”, „Potańcówka z Oskarem Kolbergiem” czy Bieg „Szlakiem Walk Hubalczyków”, a największym wydarzeniem kulturalnym w Przysusze od ponad 50 lat są Dni Kolbergowskie.

WIZYTÓWKI MIASTA

Przysucha - miasto z trzema rynkami. Spacer po Przysusze warto rozpocząć właśnie od wizyty w tych miejscach. Najmłodszy polski rynek, obecnie Plac 3-go Maja trzy lata temu przeszedł modernizację. Teraz plac wypiękniał, są kwiaty, fontanna, ładne alejki.

Najbardziej reprezentacyjne miejsce w Przysusze, to Plac Kolberga, przy którym mieści się Urząd Gminy i Miasta Przysucha, siedziba władz samorządowych. Modernizacji Placu Kolberga dokonano w 2010 roku. To właśnie tutaj stanęła ławeczka z patronem placu, z okazji 200 rocznicy urodzin Oskara Kolberga, jednego z największych krzewicieli kultury polskiej.

Z kolei Plac Kardynała Stefana Wyszyńskiego, to dawny rynek niemiecki, który w latach 2019-2020 przeszedł gruntowną rewitalizację. Wykonana została modernizacja oświetlenia, powstały nowe alejki, jest nowa infrastruktura parkowa. Stanowi jedno z najbardziej urokliwych miejsc w mieście.

ŁADNIEJ W GMINIE

Nie tylko Przysucha tak bardzo zmieniła się na przestrzeni 30 lat, również okoliczne miejscowości. Renowację przeszedł Plac Św. Marka przy Sanktuarium w Skrzyńsku. Są tu stylowe ławeczki, nowe oświetlenie, wybudowano parking, chodniki, a przed Sanktuarium stanął Pomnik Orła Białego w 2018 roku, w setną rocznice odzyskania niepodległości, ufundowany przez Powiat Przysuski.

Zostały wyremontowane istniejące świetlice wiejskie oraz wybudowane w Pomykowie, Kozłowcu, Woli Więcierzowej oraz w Dębinach. Kilka lat temu zagospodarowanie przestrzeni w Smogorzowie sprawiło, że miejscowość zyskała nowy plac z boiskami oraz parkingiem.

Z MYŚLĄ O MIESZKAŃCACH

Zostały wybudowane Otwarte Strefy Aktywności, gdzie każdy może ćwiczyć na świeżym powietrzu. Powstały nowe boiska przy szkołach podstawowych oraz w Zbożennie, Smogorzowie, Krajowie, Janikowie czy „Orlik” na Osiedlu Południe. W 2019r. Toporni został wybudowany zespół boisk do piłki siatkowej plażowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą, a obecnie trwa budowa dwóch boisk wielofunkcyjnych w Beźniku i Skrzyńsku. Powstały miejsca, utworzone z myślą o najmłodszych mieszkańcach - place zabaw w Glińcu, Skrzyńsku, Smogorzowie, Krajowie, Zbożennie, Pomykowie, jak również w Przysusze. Zarówno na terenie gminy, jak i w mieście, kontynuowana jest rozbudowa i modernizacja sieci wodociągowo-kanalizacyjnej min. w Przysusze przy ul Dembińskich, ul. Skowyry i ul. Czermińskiego, ul. Słonecznej w Skrzyńsku czy w Janikowie. Powstają sukcesywnie przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Na przestrzeni lat znacząco zmienił się wizerunek infrastruktury miejskiej, ocieplane i odnawiane były domy, bloki zyskały nowe elewacje, wyremontowano dworzec autobusowy, przebudowane zostało Targowisko Miejskie w Przysusze. Zmiany widać choćby na ulicach. Na terenie Gminy i Miasta Przysucha rozwinęła się infrastruktura drogowa. W mieście zostały przebudowane ulice: Al. Jana Pawła II, ul. Radomska, ul. Warszawska, ul. Przemysłowa, ul. Partyzantów. Powstały nowe chodniki oraz zatoczki postojowe. Wybudowane zostały ronda: w Przysusze przy ul. Legionów Polskich oraz na drodze nr 12. W ostatnim roku modernizację przeszła ul. Wiejska w Przysusze. Obecnie trwa remont 11 odcinków, w tym 5 dróg gminnych: Gliniec-Beźnik, Zbożenna-Skrzyńsko „Gościniec”, Janików-Beźnik-Dębiny, ul. Starowiejska w Janikowie, ul. Polna w Smogorzowie oraz 6 ulic w mieście: ul. Targowa, ul. Porucznika Madeja, ul. Szkolna, ul. Skarbowa, ul. Staszica, ul. Świętokrzyska oraz trzech kolejnych ulic: ul. Leśnej w Skrzyńsku oraz ul. Leśnej i ul. Czermińskiego w Przysusze. Na terenie gminy zostały wybudowane drogi w Janikowie, Skrzyńsku, Smogorzowie czy Zbożennie.

WSPARCIE DLA SZKÓŁ

Przy PSP nr 2 w Przysusze powstała nowoczesna hala sportowa, odnowione zostały budynki szkół na terenie gminy i miasta oraz wykonano kompleksową przebudowę Samorządowego Przedszkola nr 1 w Przysusze.

W 2019r. na Osiedlu w Przysusze został utworzony Samorządowy Klub Dziecięcy „Maluszek”. To pierwsze miejsce opieki dla dzieci do lat 3, którego na terenie Przysuchy dotychczas nie było. Klub – to nowoczesna placówka, wraz z placem zabaw dla najmłodszych mieszkańców, a na budynku zainstalowano instalację fotowoltaiczną. To pierwszy taki obiekt użyteczności publicznej w Przysusze z odnawialnym źródłem energii.

W omawianym 30-leciu w południowej części Przysuchy został wybudowany nowy Kościół, na skutek systematycznie wzrastającej liczby ludności miasta oraz w związku z budową nowego Osiedla Południe. Rozwinęło się również osiedle domków jednorodzinnych przy stadionie miejskim oraz rozwija się część handlowa miasta.

WARTO TU ODPOCZĄĆ

Nad 5-hektarowym zalewem na Radomce w Toporni powstało atrakcyjne miejsce rekreacyjno-turystyczne zarówno dla mieszkańców, jak i osób tu odpoczywających.

Krótki „spacer po Przysusze i okolicy”, jedynie w niewielkim stopniu obrazuje, jak zmieniła się Gmina i Miasto Przysucha na przestrzeni 30 lat.

Gmina i Miasto Przysucha
Plac Kolberga 11, 26-400 Przysucha

tel. 48 675 22 19
fax. 48 675 21 06
e-mail: sekretariat@gminaprzysucha.pl

www.gminaprzysucha.pl

Godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7.30 - 15.30

30 lat samorządu - zapraszamy na spacer po Przysusze
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3